Antracytowy salon w eklektycznym stylu: nie bójmy się szarości!

2014-10-08 11:37

Antracytowy salon w eklektycznym stylu? Pomysł na aranżację salonu niebanalny, bardzo elegancki i wymarzony wprost do wnętrz z dużymi oknami! Zainspiruj się prawdziwym wnętrzem salonu z antracytową ścianą, iluzorycznymi szarymi panelami 3D i popielatymi meblami. Jak nie „wyjść na szaro” w antracytowym salonie?

Spis treści

  1. Antracytowy salon w eklektycznym stylu: proporcje szarości
  2. Aranżacja salonu: antyki i drewno
  3. Szary salon: triki i zmiany optyki

Styl eklektyczny, tak wyraźny w antracytowym salonie, dzięki chłodnej i konsekwentnej kolorystyce bazowej, nadał bardzo wyraźne tło barwnym dodatkom i... stylowym antykom w prezentowanej aranżacji salonu. Co ciekawe – dzięki kilku prostym, optycznym zabiegom, w szarym salonie udało się dodatkowo powiększyć przestrzeń i zduplikować iluzoryczne, dekoracyjne elementy wystroju wnętrza. Piękny salon w prawdziwym mieszkaniu: warto się zainspirować takim wystrojem wnętrza.

Antracytowy salon w eklektycznym stylu: proporcje szarości

Siła antracytowego koloru najdłuższej ściany salonu, prowadzącej dalej do aneksu kuchennego, polega nie tylko na intensywnym odcieniu. Silna barwa antracytu została umiejętnie przełamana innymi odcieniami szarości i popielu w aranżacji salonu, przemyconymi w modułowych meblach wypoczynkowych, żeliwnego piecyka i ciekawej dekoracji ściennej z paneli 3D. Dzięki takiemu zróżnicowaniu odcieni szarości wnętrze szarego salonu nie jest jednolicie monochromatyczne, nabiera ruchu i staje się bardziej przestrzenne. Nie bez znaczenia jest też antracytowe wybarwienie stolarki okiennej i drewna podestu tarasu, warto zwrócić na to uwagę oglądając zdjęcia salonu. W letnie, ciepłe dni salon otwiera się na przestrzeń ogrodu, a szary podest tarasu staje się naturalnym przedłużeniem części dziennej domu.

Aranżacja salonu: antyki i drewno

Doskonałym rozwiązaniem dla wnętrz eklektycznych, łączących klasykę z nowoczesnym designem, jest zestawianie drewnianych mebli różnych stylowo. Wysublimowane i dopracowane warsztatowo antyki (serwantki, sekretarzyki, nadstawki, stoły, krzesła itp.) najatrakcyjniej prezentują się, w ramach jednego wnętrza, w towarzystwie ultra nowoczesnych, prostych i minimalistycznych mebli w surowym wykończeniu. Ich ilość także powinna być wyważona. Kącik jadalny w antracytowym salonie to wyszukany mariaż antycznego, drewnianego stołu z profilowanymi nogami z nowoczesnymi krzesłami na chromowanych nóżkach. Zawieszona centralnie nad stołem designerska lampa na składanym wysięgniku to kolejny stylowo różny akcent w aranżacji salonu, który podkreśla eklektyczny charakter wnętrza. Ciepło-beżowe obicie nowoczesnych krzeseł i perłowe wykończenie abażurów to czynniki ocieplające chłodne barwy we wnętrzu szarego salonu.

Szary salon: triki i zmiany optyki

Aby ciemny kolor antracytu na ścianie nie przytłoczył wnętrza salonu, zawieszono na nim wielkogabarytowe zwierciadło w posrebrzanej, stylizowanej na oksydowaną i włókninowaną, ramie. Rozmiary lustra w pięknej ramie, zbliżone do rozmiarów okien tarasowych, dały wrażenie... jeszcze jednego otworu okiennego. Lustro umieszczono na ścianie w salonie w takim miejscu, aby odbijało fragment ściany, na którym położono szare panele 3D, dające efekt miękko falującej ściany. Zabieg ten pozwolił na odwrócenie uwagi w aranżacji salonu od kłopotliwej ściany kominowej, pełnej kantów i stopni. Lekko w przestrzeń szarego salonu wpisała się także stalowa koza w nowoczesnym, walcowatym wydaniu. Dodając do tej aranżacji wnętrza popielaty kolor dywanu, ciemnostalowe obicie fotela z motywem kodu kreskowego (fotele kupione zostały za grosze i odnowione przez panią domu), jasnoszare obicie kanapy i okrągły stolik pokryty czarną, lustrzaną taflą z IKEA, mamy kompletny obraz zróżnicowanego szarościami kącika wypoczynkowego w salonie. Jasna, drewniana podłoga i widoczne szczapki drewna do kominka, skutecznie ocieplają chłodne odcienie szarości w aranżacji salonu w stylu eklektycznym.