Kolor szary w pokoju. Czy szare kolory są ładne we wnętrzach?

2021-10-26 11:42

Szary kolor coraz częściej gości w naszych wnętrzach. Jeśli zastanawiasz się, czy dobrym wyborem będzie szary kolor w pokoju, przeczytaj nasz poradnik. Sprawdź jak urządzić szare wnętrza, by były przytulne i ładne. Co zrobić, by szary kolor w pokoju nie wyglądał ponuro.

Spis treści

  1. Szary kolor: jaki wybrać odcień
  2. Szary kolor w pokoju
  3. Kolor jasnoszary we wnętrzu
  4. Kolor ciemnoszary we wnętrzu
  5. Kolor szary we wnętrzu: wyrafinowany antracyt
  6. Galerie zdjęć: szary kolor w aranżacji wnętrz

Szary kolor w aranżacji wnętrz nadal jest mało doceniany, choć coraz śmielej wybierany najczęściej przez tych, którym znudziły się beże oraz poszukujących świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań w wystroju wnętrz. Kolor szary uchodzi za bardzo elegancki, uniwersalny i klasyczny, podobnie jak biel i czerń. Chłodny odpowiednik ciepłego beżu, kojarzący się z mgłą, zapadającym zmrokiem czy deszczowym dniem.

Sprawdź też: galerie zdjęć - wnętrza z kolorem szarym >>>

Szary kolor w pokoju nie musi być smutny i ponury. Odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyk ścian czy dobranie dodatków w żywych barwach nadadzą charakteru i „smaku” naszemu wnętrzu.

Szary kolor: jaki wybrać odcień

Szary nie jedno ma imię. Paleta wszystkich odcieni koloru szarego zachwyca wielością rozwiązań w aranżacji wnętrz. Jak umiejętnie czerpać z tej bogatej palety szarych inspiracji, by stworzyć wnętrze na miarę swoich potrzeb i marzeń? Szary kolor w pokoju zastosowany na ścianach może mieć wiele odcieni, które zawsze wahają się w tonacji pomiędzy bielą a czernią. Generalnie wyróżniamy kilka podstawowych odcieni szarego, takich jak: kolor siwy, platynowy, popielaty, stalowy, marengo czy grafitowy. Wszystkie odcienie szarości należą do barw neutralnych i achromatycznych, czyli niekolorowych - są czyste, bez dodatku kolorowych pigmentów. Trudno niektóre z nich odróżnić i nazwać. Mnogość odcieni koloru szarego odzwierciedli nam chociażby paleta barw neutralnych z wzornika kolorów NCS.

Szary kolor w pokoju

Szary kolor w pokoju może mieć różny odcień. Równie atrakcyjne są „ciepłe i chłodne szarości”, czyli te z domieszką konkretnego koloru np. żółtego i brązowego (khaki) czy błękitnego (gołębi). Warto wspomnieć również o kolorach, mniej nasyconych głównym barwnikiem, w których barwa szara jest dodatkiem, a nie bazą. Dobrym tego przykładem mogą być m.in. pudrowy róż czy kolor wypalonej cegły we wnętrzu. Dzięki domieszce szarego uzyskujemy przygaszone, spokojne, nieco chłodniejsze barwy, tzw. „brudne”, które pomagają wprowadzić harmonię w naszą kompozycję. Szare kolory ściany czy szare dodatki dobrze sprawdzą się praktycznie w każdym wnętrzu, obojętnie czy to będzie kuchnia, salon, przedpokój, gabinet z biblioteczką czy pokój nastolatka. Najistotniejszą rolę odgrywają wszystkie meble i dekoracje mające znaleźć się w takim pomieszczeniu. Oczywiście niemniej ważne jest nasze samopoczucie w takiej „szarej aranżacji”. Przy urządzaniu pokoju dziecięcego nie zapominajmy o barwnych, wzorzystych tkaninach, zabawkach czy rysunkach, obrazach, zdjęciach i plakatach dobranych indywidualnie według potrzeb dziecka. W pokojach najmłodszych ilość szarego koloru na ścianach powinna być w miarę ograniczona i o jasnym odcieniu. Najlepiej przełamać całość cieplejszą kolorystyką ścian poprzez inny kolor farby, tapetą lub fototapetą.

Kolor jasnoszary we wnętrzu

Rozbielone i złamane odcienie szarości to pozycja bezpieczna, kiedy nasza fascynacja szarym kolorem ścian jest już rozbudzona, ale nie do końca starcza nam odwagi na kolorystyczną rewolucję w naszych wnętrzach. Jasne odcienie szarości doskonale odnajdują się w przestrzeniach łączonych, np. kuchni i salonu, gdyż nadają wnętrzom w sposób subtelny swoistą dynamikę i (wbrew obiegowej opinii o szarościach) kolorytu. Szary kolor ścian w sypialni to z kolei łagodne zaproszenie do strefy relaksu. Szarość na ścianach stanowi doskonałą bazę dla kolorowych dodatków, którymi w zależności od nastroju możemy dowolnie kreować odbiór i styl naszego wnętrza.

Kolor ciemnoszary we wnętrzu

Ciemniejsze odcienie koloru szarego zarezerwowane są dla osób silnie przekonanych co do potencjału możliwości koloru szarego we wnętrzu. Od ciemno-popielatych po odcień asfaltowy, szare odcienie budują pozytywne napięcie w aranżowanych nimi pomieszczeniach. Zarówno wtedy, gdy kolor szary zdobi dwie, jak i wtedy gdy tylko jedną ścianę, ciemny odcień szarości określa charakter wnętrza. Z taką bazą możemy swobodnie aranżować wybraną ścianę w sypialni (dekorując ją np. kolekcją różnokształtnych luster) bądź zaaranżować kącik biblioteczny w salonie, ustawiając otwarty, drewniany regał z półkami z szarą ścianą w tle. Pamiętajmy, że ciemne odcienie szarości przy wieczornym świetle kinkietów, niejako wtapiają się w przestrzeń, tworząc niezwykle klimatyczną atmosferę.

Kolor szary we wnętrzu: wyrafinowany antracyt

Przez lata zapomniany i marginalizowany we wnętrzach antracyt, dumnie powraca i to wprost na salony! Antracytowa ściana w jadalni potrafi wydobyć z funkcji tego wnętrza prawdziwą głębię wieczorową porą. Antracytowo szara ściana w reprezentacyjnej części salonu natomiast jak żaden inny kolor przykuwa uwagę i wzbudza ciekawość. Stanowi świetne tło dla kolekcji dzieł sztuki czy rodzinnych pamiątek, wyeksponowanych z należytą atencją w złoconych bądź srebrzonych ramach.

Galerie zdjęć: szary kolor w aranżacji wnętrz

Jak korzystać z palety szarości, by wzbogacić nasze wnętrze? Jak dodać wnętrzu charakteru i szarmanckiego glamu? Jak za pomocą szarego koloru zadać szyku naszym wnętrzom? Poznaj odcienie koloru szarego i zainspiruj się do zmian! Szary kolor w pokoju: galeria zdjęć.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE