Meble z palet: stolik z palet zrób to sam. Opis, cena, porady

2020-06-25 10:32 Kaja Kowacz, architekt
meble z palet
Autor: Marcin Czechowicz W zrób to sam opisujemy jak zrobić widoczny na zdjęciu stolik z palet: instrukcja i cena.

Meble z palet stały się bardzo popularne. Są tanie, ekologiczne, łatwe w wykonaniu i solidne. Stolik z palet stanowi najlepszy przykład. Masz ochotę na taki niebanalny mebel? Podpowiadamy, jak zrobić stolik z palet.

Meble z palet podbijają wnętrza. Dlaczego? Po pierwsze, są tanie i wyglądają efektownie. Po drugie, z palet można zrobić przeróżne meble i elementy we wnętrzach. Meble z palet to najczęściej stoliki kawowe, podesty łóżek, siedziska, wieszaki, regały. Europalety dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Tym razem opisujemy krok po kroku, jak zrobić stolik z palet.

Meble z europalet - cena europalety i innych materiałów

Cena europalety zależy od stanu materiału i miejsca zakupu. Gdzie kupić europalety? By obniżyć koszt mebli z palet, poszukajmy europalet w skupach, hurtowniach albo w marketach budowlanych i zaproponujmy, że je odkupimy. Możemy je także znaleźć na aukcjach internetowych. Cena europalety waha się w granicach 20-50 zł.

Sprawdź też inne pomysły na meble z palet:

Jak zrobić łóżko z palet - instrukcja i zdjęcia >>>

Jak zrobić drzwi przesuwne z palet za 200 zł >>>

Styl eko: meble z europalet

Styl eko i slow design ściśle się uzupełniają i śmiało wkraczają do wielkiego miasta. Coraz większa świadomość dotycząca ochrony środowiska, zwłaszcza w dużych miastach, powoduje rosnące zainteresowanie recyklingiem i przetwarzaniem pozornie bezużytecznych elementów. Coraz częściej stajemy przed wyborem: kupować nowe czy przetwarzać stare, to, co już mamy, nadając mu nowe życie, czy kupować nowe. Wiadomo, że nie we wszystkich dziedzinach życia będzie to możliwe, ale w przypadku mebli, zwłaszcza tych mobilnych, jak najbardziej. Okazuje się, że styl eko to same zalety, nie wspominając o recyklingu.

Jedną z najważniejszych zalet mebli z europalet jest fakt, że ich produkcja nie wymaga wycinania drzew, a co za tym idzie – uszczuplania zasobów leśnych. Jak sama nazwa wskazuje, do stworzenia mebli z palet używane są istniejące już europalety (drewniane platformy przeznaczone do przenoszenia i składowania towarów), dzięki czemu są one w stu procentach ekologiczne! Doskonale sprawdzają się więc jako wyposażenie wnętrz w mieszkaniach, w których duży nacisk kładzie się na ekologiczny styl życia, podbijają również serca miłośników przedmiotów z duszą – są najlepszym przykładem na to, jak nadać nowe życie starym obiektom.

Meble z palet pokoju i na taras

Ci, którzy polubili styl eko, cenią także meble wykonane z palet i ze skrzyń po owocach. Meble z palet, czyli stoliki, fotele, sofy czy łóżka, możemy śmiało wykorzystywać we wnętrzach, ale i na tarasie oraz w ogrodzie.

Do zrobienia stolika potrzebujemy zaledwie jednej lub dwóch europalet, które należy połączyć ze sobą na stałe, 4 kółek (które umożliwią łatwe przesuwanie stolika, a co też ważne, nadadzą mu nowoczesny wygląd), farby i tafli szkła, przyciętej na podany wymiar przez szklarza.

Do zrobienia wygodnego fotela będziemy potrzebowali 4 palet, płyty OSB do wzmocnienia oparcia oraz miękkich poduszek. Taki fotel, ze względu na swoje wymiary, lepiej sprawdzi się na tarasie lub w ogrodzie (chyba że mieszkamy w przestronnym lofcie) – wtedy przyda się preparat zabezpieczający przed deszczem.

Na tarasie lub w niewielkim ogrodzie możemy także z europalety zbudować zieloną ścianę z kwiatami lub ziołami. Największym ograniczeniem przy wykorzystaniu i przerobieniu palet jest nasza wyobraźnia. Z drewnianych skrzyń po owocach możemy zrobić natomiast pojedyncze półki lub biblioteki na całą ścianę.

Czy zrobienie mebli z palet jest trudne?

Nie, zrobienie mebli z europalet nie jest trudne. Wymaga to przede wszystkim trochę czasu oraz podstawowych umiejętności domowego majsterkowicza. Jeśli nie chcesz kupować gotowych mebli z europalet, możesz pokusić się o ich samodzielne wykonanie! Dzięki temu znacznie obniżysz koszt aranżacji danego wnętrza – tanie palety możesz znaleźć na serwisach aukcyjnych, w skupach palet (znajdujących się w każdym polskim województwie) lub na budowach. Ceny wahają się od ok. 11 do 36 złotych za sztukę. Zanim zabierzesz się do pracy, pamiętaj tylko o tym, by porządnie wyczyścić palety i usunąć z nich wszelkie drzazgi i nierówności (najlepiej jest wygładzić je szlifierką lub papierem ściernym), a także zaimpregnować.

Sprawdź też:

Jak zrobić meble z palet na balkon i taras >>>

Potrzebne narzędzia to przede wszystkim wkrętarka i młotek, które i tak są w większości domów. Nie ma tutaj skomplikowanego projektowania, ponieważ meble z palet są proste w formie. Ważne, by dokładnie obejrzeć palety, które chcemy przetwarzać. Musimy sprawdzić, czy mają w miarę gładką powierzchnię (inaczej wchłania farbę gładka powierzchnia, a inaczej chropowata; widać to później w nasyceniu koloru) i czy nie mają widocznych ubytków. Następnym krokiem jest dokładne przetarcie papierem ściernym, wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej do malowania. Jeśli planujemy korzystać z mebli z palet na zewnątrz, musimy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Jak zrobić stolik z palet - materiały

W zrób to sam udowadniamy, że stolik z europalety jest bardzo efektownym meblem we wnętrzu, a jednocześnie prostym do wykonania. Oprócz europalety będziemy potrzebowali:

  • 4 kółka obrotowe (dobrze, by minimum 2 miały hamulec – pomogą ustabilizować mebel); koszt ok. 17-35 zł za sztukę;
  • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty (ok. 1 zł/szt.);
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania);
  • impregnat do drewna (ok. 10-25 zł/litr);
  • w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze.

Wszystkie te produkty są dostępne w marketach budowlanych. Średni koszt niezbędnych materiałów do zbudowania stolika z palet powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł. Reszta zależna jest od zaplanowanego wykończenia.

Instrukcja krok po kroku: jak zrobić stolik z palet

Zaczynamy od oczyszczenia palety z zabrudzeń, wyrównania ewentualnych nierówności i usunięcia drzazg grubym papierem ściernym lub szlifierką, jeśli ją posiadamy. Następnie impregnujemy drewno. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy, by stolik z palet stał również na zewnątrz (balkon, taras) i był odporny na wilgoć.

Meble z palet. Robimy i wykańczamy stolik z palet

Następnie kolej na wykończenie mebli z palet. Drewno europalety możemy np. jedynie polakierować dla pozostawienia naturalnego charakteru materiału albo zabejcować, aby nadać mu kolor. Dobrze także sprawdzi się malowanie farbą olejną.

Kiedy wybrana warstwa wykończeniowa przeschnie, przykręcamy do palety kółka meblowe. Ważne, by nie zaczynać od przykręcania pojedynczego koła, a najpierw ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie, żeby sprawdzić, czy któreś nie trafia na gwóźdź – europalety są nimi w narożnikach zbijane, a przykręcając kółka, musimy je ominąć.

Jeżeli stolik z pojedynczej palety z kołami ma dla nas za niską wysokość, możemy dołożyć jeszcze jedną paletę, przygotowaną oraz zabezpieczoną w ten sam sposób jak pierwsza, i skręcić je ze sobą.

Ostatnim elementem jest wybór wykończenia wierzchu powstałego mebla z palety - na stolik dobrze jest położyć jako blat dużą taflę szkła, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę, a nie przesłoni przemysłowego charakteru mebla.

Meble z palet - praktyczne hobby

Meble z palet mogą być nie tylko rodzajem praktycznego hobby, ale i źródłem utrzymania. Dla projektowania mebli z palet Monika Adamczyk-Rokicka porzuciła pracę w korporacji. Teraz robi z nich meble, które projektuje często we współpracy z klientem. Projektantka zdecydowała się na tworzenie mebli z palet, ale palety są jedynie bazą do stworzenia oryginalnych, designerskich mebli z najwyższej jakości materiałów.

Dlaczego meble z palet dostępne na rynku mają tak rozbieżne ceny?

Stolik z palet może kosztować 100 zł, ale równie dobrze możemy zdecydować się na model dedykowany do naszego salonu, którego koszt przekroczy 1000 zł. Jak mówi sama projektantka: Sama paleta to tylko punkt wyjścia. Wszystkie materiały dodatkowe, takie jak blacha, drukowane płótno ekologiczne, szkło czy kółka, są najwyższej jakości i to one składają się na stosunkowo wysoką cenę mebli z palet.

Galerie zdjęć: pomysły na meble z palet

Styl eko coraz śmielej wkracza do wielkiego miasta, a wraz z nim meble z palet. I nie bez powodu! Prezentują się niezwykle estetycznie, a zarazem nietuzinkowo, są ekologiczne, trwałe, a na dodatek możesz wykonać je samodzielnie, i to niewielkim nakładem finansowym! Sprawdź galerię przykładowych aranżacji wnętrz z użyciem mebli z palet.