Stoik z palet na kółkach - zrób to sam. Instrukcja krok po kroku

2023-04-07 10:26

Stolik z palet na kółkach to jeden z najciekawszych mebli wykonanych z europalety. Popularne i ekologiczne, meble z palet opanowały polskie domy - trudno się dziwić, bowiem oprócz wspierania środowiska naturalnego, tego rodzaju meble są tanie i proste do wykonania. Jak zrobić stół z palet? Poniżej znajdziesz instrukcję oraz garść pomysłów i wskazówek dotyczących również innych mebli z palet.

meble z palet
Autor: Marcin Czechowicz W zrób to sam opisujemy jak zrobić widoczny na zdjęciu stolik z palet na kółkach. Stół z palet będzie oryginalną i nietuzinkową ozdobą każdego wnętrza

Spis treści:

Czy zrobienie stolika z palet jest trudne?

Wykonanie stolika z palet wcale nie jest trudne. Jak każde tego typu zajęcie wymaga odrobinę czasu oraz podstawowych umiejętności majsterkowicza. Jeśli nie chcesz kupować gotowych mebli z europalet, możesz pokusić się o ich samodzielne wykonanie! Dzięki temu znacznie obniżysz koszt aranżacji danego wnętrza – tanie palety możesz znaleźć na serwisach aukcyjnych, w skupach palet (znajdujących się w każdym polskim województwie) lub na budowach.

Ile kosztują europalety? Ceny palet wahają się od ok. 11 do 36 złotych za sztukę. Zanim zabierzesz się do pracy, pamiętaj tylko o tym, by porządnie wyczyścić palety i usunąć z nich wszelkie drzazgi i nierówności (najlepiej jest wygładzić je szlifierką lub papierem ściernym), a także zaimpregnować.

Sprawdź też: Jak zrobić meble z palet na balkon i taras >>>

Stolik kawowy z palet - jak się przygotować?

Do zrobienia stołu z palet potrzebne będą między innymi wkrętarka i młotek. Nie ma tutaj skomplikowanego projektowania, ponieważ meble z palet są proste w formie. Ważne, by dokładnie obejrzeć palety, które chcemy przetwarzać. Musimy sprawdzić, czy mają w miarę gładką powierzchnię (inaczej wchłania farbę gładka powierzchnia, a inaczej chropowata; widać to później w nasyceniu koloru) i czy nie mają widocznych ubytków.

Następnym krokiem jest dokładne przetarcie papierem ściernym, wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej do malowania. Jeśli planujemy korzystać z mebli z palet na zewnątrz, musimy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Jak zrobić stolik z palet? Potrzebne materiały

Stolik z palet na kółkach jest bardzo efektownym meblem we wnętrzu, a jednocześnie prostym do wykonania. Oprócz europalety będziemy potrzebowali:

  • 4 kółka obrotowe (dobrze, by minimum 2 miały hamulec – pomogą ustabilizować mebel); koszt ok. 17-35 zł za sztukę;
  • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty (ok. 1 zł/szt.);
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania);
  • impregnat do drewna (ok. 10-25 zł/litr);
  • w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze.

Wszystkie te produkty są dostępne w marketach budowlanych. Średni koszt niezbędnych materiałów do zbudowania stolika z palet powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł. Reszta zależna jest od zaplanowanego wykończenia.

Jak zrobić stolik z palet z kółkami? Instrukcja krok po kroku

KROK 1: Zaczynamy od oczyszczenia palety z zabrudzeń, wyrównania ewentualnych nierówności i usunięcia drzazg grubym papierem ściernym lub szlifierką, jeśli ją posiadamy. Następnie impregnujemy drewno. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy, by stół z palet stał również na zewnątrz (balkon, taras) i był odporny na wilgoć.

KROK 2: Surowy stolik z palet możemy np. polakierować dla pozostawienia naturalnego charakteru materiału albo zabejcować, aby nadać mu kolor. Dobrze także sprawdzi się malowanie farbą olejną.

KROK 3: Kiedy wybrana warstwa wykończeniowa przeschnie, przykręcamy do palety kółka meblowe. Ważne, by nie zaczynać od przykręcania pojedynczego koła, a najpierw ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie, żeby sprawdzić, czy któreś z nich nie trafia na gwóźdź – europalety są nimi w narożnikach zbijane, a przykręcając kółka, musimy je ominąć.

KROK 4: Jeżeli stół z palet na kółkach ma dla nas za niską wysokość, możemy dołożyć jeszcze jedną paletę, przygotowaną oraz zabezpieczoną w ten sam sposób jak pierwsza, i skręcić je ze sobą.

KROK 5: Ostatnim elementem jest wybór wykończenia wierzchu powstałego mebla - na stolik kawowy z palet dobrze jest położyć jako blat dużą taflę szkła, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę i nie przesłoni industrialnego charakteru mebla.

Meble z palet pokoju i na taras

Ci, którzy polubili styl eko, cenią także meble wykonane z palet i ze skrzyń po owocach. Meble z palet, czyli stoliki, fotele, sofy czy łóżka, możemy śmiało wykorzystywać we wnętrzach, ale i na tarasie oraz w ogrodzie.

Do zrobienia stolika kawowego z palet potrzebujemy zaledwie jednej lub dwóch europalet, które należy połączyć ze sobą na stałe, 4 kółek (które umożliwią łatwe przesuwanie stolika, a co też ważne, nadadzą mu nowoczesny wygląd), farby i tafli szkła, przyciętej na podany wymiar przez szklarza.

Do zrobienia wygodnego fotela będziemy potrzebowali natomiast 4 palety, płyty OSB do wzmocnienia oparcia oraz kilka miękkich poduszek. Taki fotel, ze względu na swoje wymiary, lepiej sprawdzi się na tarasie lub w ogrodzie (chyba że mieszkamy w przestronnym lofcie) – wtedy przyda się preparat zabezpieczający przed deszczem.

Na tarasie lub w niewielkim ogrodzie możemy także z europalety zbudować zieloną ścianę z kwiatami lub ziołami. Największym ograniczeniem przy wykorzystaniu i przerobieniu palet jest nasza wyobraźnia. Z drewnianych skrzyń po owocach możemy zrobić natomiast pojedyncze półki lub biblioteki na całą ścianę.

Galerie zdjęć: pomysły na meble z palet

Styl eko coraz śmielej wkracza do wielkiego miasta, a wraz z nim meble z palet. I nie bez powodu! Prezentują się niezwykle estetycznie, a zarazem nietuzinkowo, są ekologiczne, trwałe, a na dodatek możesz wykonać je samodzielnie, i to niewielkim nakładem finansowym! Sprawdź galerię przykładowych aranżacji wnętrz z użyciem mebli z palet.

Jak zbudować i czym pomalować meble z palet