Stoik z palet na kółkach - zrób to sam. Instrukcja krok po kroku

2023-04-07 10:26

Stolik z palet na kółkach to jeden z najciekawszych mebli wykonanych z europalety. Popularne i ekologiczne, meble z palet opanowały polskie domy - trudno się dziwić, bowiem oprócz wspierania środowiska naturalnego, tego rodzaju meble są tanie i proste do wykonania. Jak zrobić stół z palet? Poniżej znajdziesz instrukcję oraz garść pomysłów i wskazówek dotyczących również innych mebli z palet.

meble z palet
Autor: Marcin Czechowicz W zrób to sam opisujemy jak zrobić widoczny na zdjęciu stolik z palet na kółkach. Stół z palet będzie oryginalną i nietuzinkową ozdobą każdego wnętrza

Spis treści:

Czy zrobienie stolika z palet jest trudne?

Wykonanie stolika z palet wcale nie jest trudne. Jak każde tego typu zajęcie wymaga odrobinę czasu oraz podstawowych umiejętności majsterkowicza. Jeśli nie chcesz kupować gotowych mebli z europalet, możesz pokusić się o ich samodzielne wykonanie! Dzięki temu znacznie obniżysz koszt aranżacji danego wnętrza – tanie palety możesz znaleźć na serwisach aukcyjnych, w skupach palet (znajdujących się w każdym polskim województwie) lub na budowach.

Ile kosztują europalety? Ceny palet wahają się od ok. 11 do 36 złotych za sztukę. Zanim zabierzesz się do pracy, pamiętaj tylko o tym, by porządnie wyczyścić palety i usunąć z nich wszelkie drzazgi i nierówności (najlepiej jest wygładzić je szlifierką lub papierem ściernym), a także zaimpregnować.

Sprawdź też: Jak zrobić meble z palet na balkon i taras >>>

Stolik kawowy z palet - jak się przygotować?

Do zrobienia stołu z palet potrzebne będą między innymi wkrętarka i młotek. Nie ma tutaj skomplikowanego projektowania, ponieważ meble z palet są proste w formie. Ważne, by dokładnie obejrzeć palety, które chcemy przetwarzać. Musimy sprawdzić, czy mają w miarę gładką powierzchnię (inaczej wchłania farbę gładka powierzchnia, a inaczej chropowata; widać to później w nasyceniu koloru) i czy nie mają widocznych ubytków.

Następnym krokiem jest dokładne przetarcie papierem ściernym, wygładzenie powierzchni i przygotowanie jej do malowania. Jeśli planujemy korzystać z mebli z palet na zewnątrz, musimy je jeszcze zabezpieczyć odpowiednimi preparatami.

Jak zrobić stolik z palet? Potrzebne materiały

Stolik z palet na kółkach jest bardzo efektownym meblem we wnętrzu, a jednocześnie prostym do wykonania. Oprócz europalety będziemy potrzebowali:

  • 4 kółka obrotowe (dobrze, by minimum 2 miały hamulec – pomogą ustabilizować mebel); koszt ok. 17-35 zł za sztukę;
  • 16 wkrętów i podkładek pod wkręty (ok. 1 zł/szt.);
  • narzędzia (wkrętarka, papier ścierny do drewna grubo- i drobnoziarnisty albo szlifierka, młotek, pędzel do malowania);
  • impregnat do drewna (ok. 10-25 zł/litr);
  • w zależności od planowanego wykończenia: lakier, bejca lub farba w wybranym kolorze.

Wszystkie te produkty są dostępne w marketach budowlanych. Średni koszt niezbędnych materiałów do zbudowania stolika z palet powinien zamknąć się w kwocie 120-150 zł. Reszta zależna jest od zaplanowanego wykończenia.

Jak zrobić stolik z palet z kółkami? Instrukcja krok po kroku

KROK 1: Zaczynamy od oczyszczenia palety z zabrudzeń, wyrównania ewentualnych nierówności i usunięcia drzazg grubym papierem ściernym lub szlifierką, jeśli ją posiadamy. Następnie impregnujemy drewno. Jest to szczególnie istotne, jeśli chcemy, by stół z palet stał również na zewnątrz (balkon, taras) i był odporny na wilgoć.

KROK 2: Surowy stolik z palet możemy np. polakierować dla pozostawienia naturalnego charakteru materiału albo zabejcować, aby nadać mu kolor. Dobrze także sprawdzi się malowanie farbą olejną.

KROK 3: Kiedy wybrana warstwa wykończeniowa przeschnie, przykręcamy do palety kółka meblowe. Ważne, by nie zaczynać od przykręcania pojedynczego koła, a najpierw ustawić w planowanych miejscach wszystkie cztery symetrycznie, żeby sprawdzić, czy któreś z nich nie trafia na gwóźdź – europalety są nimi w narożnikach zbijane, a przykręcając kółka, musimy je ominąć.

KROK 4: Jeżeli stół z palet na kółkach ma dla nas za niską wysokość, możemy dołożyć jeszcze jedną paletę, przygotowaną oraz zabezpieczoną w ten sam sposób jak pierwsza, i skręcić je ze sobą.

KROK 5: Ostatnim elementem jest wybór wykończenia wierzchu powstałego mebla - na stolik kawowy z palet dobrze jest położyć jako blat dużą taflę szkła, która zapewni trwałą, gładką i łatwo zmywalną płaszczyznę i nie przesłoni industrialnego charakteru mebla.

Meble z palet pokoju i na taras

Ci, którzy polubili styl eko, cenią także meble wykonane z palet i ze skrzyń po owocach. Meble z palet, czyli stoliki, fotele, sofy czy łóżka, możemy śmiało wykorzystywać we wnętrzach, ale i na tarasie oraz w ogrodzie.

Do zrobienia stolika kawowego z palet potrzebujemy zaledwie jednej lub dwóch europalet, które należy połączyć ze sobą na stałe, 4 kółek (które umożliwią łatwe przesuwanie stolika, a co też ważne, nadadzą mu nowoczesny wygląd), farby i tafli szkła, przyciętej na podany wymiar przez szklarza.

Do zrobienia wygodnego fotela będziemy potrzebowali natomiast 4 palety, płyty OSB do wzmocnienia oparcia oraz kilka miękkich poduszek. Taki fotel, ze względu na swoje wymiary, lepiej sprawdzi się na tarasie lub w ogrodzie (chyba że mieszkamy w przestronnym lofcie) – wtedy przyda się preparat zabezpieczający przed deszczem.

Na tarasie lub w niewielkim ogrodzie możemy także z europalety zbudować zieloną ścianę z kwiatami lub ziołami. Największym ograniczeniem przy wykorzystaniu i przerobieniu palet jest nasza wyobraźnia. Z drewnianych skrzyń po owocach możemy zrobić natomiast pojedyncze półki lub biblioteki na całą ścianę.

Galerie zdjęć: pomysły na meble z palet

Styl eko coraz śmielej wkracza do wielkiego miasta, a wraz z nim meble z palet. I nie bez powodu! Prezentują się niezwykle estetycznie, a zarazem nietuzinkowo, są ekologiczne, trwałe, a na dodatek możesz wykonać je samodzielnie, i to niewielkim nakładem finansowym! Sprawdź galerię przykładowych aranżacji wnętrz z użyciem mebli z palet.

Jak zbudować i czym pomalować meble z palet
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE