Kanapa z palet na balkon. Jak zrobić sofę z palet na balkon i taras? Poradnik

2021-04-22 10:50 Barbara Ruppel

Ekologiczna i tania kanapa z palet na balkon to świetny pomysł w kategorii zrób to sam. Sofy i inne meble ogrodowe z palet stanowią rozwiązanie efektowne i przyjazne dla środowiska. Własnoręcznie wykonane meble z palet zmienią zwykły balkon czy taras w przytulny zakątek. Zobacz, jak samodzielnie wszystko zrobić.

Spis treści

 1. Kanapa z palet, czyli meble ogrodowe, które wykonasz samodzielnie 
 2. Kanapa z palet na balkon - co będzie potrzebne?
 3. Sofa z palet na balkon i taras - ZRÓB TO SAM
 4. Pomysły na ciekawe meble ogrodowe - GALERIE ZDJĘĆ

Kiedyś europalety nie wzbudzały większego zainteresowania. Dziś meble z palet wykonane samodzielnie to rosnący wciąż trend życia w duchu eko, ściśle powiązany z wtórnym wykorzystywaniem naturalnych surowców. Proste rozwiązania, wykorzystujące naturalne tworzywa, ewoluowały do rangi najbardziej pożądanych. Meble ogrodowe z palet są tanie, łatwe do zrobienia, a przy tym bardzo ciekawie prezentują się w otoczeniu zieleni.

Kanapa z palet, czyli meble ogrodowe, które wykonasz samodzielnie 

Kanapa z palet na balkon to doskonała alternatywa dla drogich, gotowych mebli ogrodowych. Nie tylko jest łatwa do zrobienia, ale również nie nadwyręży domowego budżetu. Ponadto, jej wygląd i wykończenie możemy dostosować do swoich potrzeb i gustów, co nie zawsze jest możliwe w przypadku gotowych mebli z sieciówek.

Jak samemu zrobić kanapę z palet na balkon i taras? To prostsze niż myślisz! Przeczytaj naszą instrukcję i zbuduj własną sofę na balkon z europalet.

Kanapa z palet na balkon - co będzie potrzebne?

By wykonać kanapę z palet na balkon lub taras będziemy potrzebować między innymi: 

 • palety - 1 lub 2 - w rozmiarze, który najbardziej nam odpowiada
 • wkrętarka
 • piła
 • pędzel i farba do drewna - w wybranym kolorze
 • lakier - w celu zabezpieczenia drewna na zewnątrz
 • młotek oraz gwoździe
 • deski/kawałki drewna
 • miarka
 • do wykończenia gotowego już siedziska potrzebne będą: materac (1 lub 2, w zależności od pożądanej przez  nas wysokości) oraz tekstylia przystosowane do użytku zewnętrznego.

Sofa z palet na balkon i taras - ZRÓB TO SAM

W naszym cyklu zrób to sam opisujemy, jak wykonać samodzielnie siedzisko z palet na balkon lub taras. By dowiedzieć się, jak krok po kroku wykonać własnoręcznie kanapę z palet, warto zajrzeć do galerii zdjęć (u góry), gdzie umieściliśmy fotografie opisujące ten proces.  Poniżej znajdziecie natomiast garść wskazówek, które mogą ułatwić waszą pracę. 

WSKAZÓWKA 1: Ponieważ palety często są mocno zużyte i podniszczone, w pierwszej kolejności należy sprawdzić je pod kątem luźnych części drewnianych i ewentualnie je przymocować, przybić.

WSKAZÓWKA 2: Na oparcie najlepsze będą płyty meblowe (albo gładkie deski) w rozmiarze 12x1,9 cm oraz listewki 4x4 dopasowane do rozmiaru palet (długości) i wysokości oparcia.

WSKAZÓWKA 3: Drewno - nawet po obróbce cieplnej i chemicznej nie jest gotowe do tego, by być praktycznym i estetycznym meblem. Palety nie są gładko oszlifowane, wymagają wobec tego pracy z papierem ściernym lub z elektroszlifierką. Przygotuj odpowiednio palety i wygładź wszystkie nierówności grubym papierem ściernym. Aby zapewnić ochronę przed warunkami atmosferycznymi mebli, które mają pełnić funkcję mebli ogrodowych, najpierw pokryj palety środkiem do gruntowania drewna (przeciwpleśniowym), a potem polakieruj lakierem do drewna. Tak przygotowane palety można wykończyć na wiele różnych sposobów.

WSKAZÓWKA 4: Żeby twoje łóżko tarasowe miało przyjemną wysokość do siedzenia potrzebne będą nogi z drzewa 10 na 10 na 20 cm, które należy w równych odległościach przykręcić od spodu palet. W tym celu można także połączyć ze sobą 2 palety - nabudowując jedną na drugą.

WSKAZÓWKA 5: Listewka spinająca oparcie sofy na taras musi mieć długość sięgająca do ziemi - aby można było ją przykręcić do nóżek siedziska z tyłu - 6 śrubek na 100 cm, po 2 na każdą poprzeczną deskę oparcia i nóżki.

WSKAZÓWKA 6: Gotową sofę z palet możemy wykończyć dodając materac i poduszki - pokryte materiałem przeznaczonym do użytku zewnętrznego.

Zobacz też:

Pomysły na ciekawe meble ogrodowe - GALERIE ZDJĘĆ

Meble ogrodowe - jak wybierać meble do ogrodu

NOWY NUMER

Marcowe „Moje Mieszkanie” przynosi Japandi, trend łączący skandynawski minimalizm i japońską prostotę. Dla amatorów kolorów i wzorów wspaniałe tkaniny na obiciach mebli, zasłony, poduszki. A tym, którym brakuje światła - lustra.

Kup dostęp od 1 zł
Moje Mieszkanie - Marzec 2021