Wkrętarka – jaką kupić i do czego używać?

2021-04-02 15:08

Wkrętarka stanowi jedno z tych elektronarzędzi, które koniecznie powinny znaleźć się w każdym domu – niezależnie od tego, czy lubimy majsterkować, czy też unikamy wszelkich prac konstrukcyjnych. Dlaczego jest to tak ważne i jaką wkrętarkę warto kupić? Sprawdźmy!

wkrętarka
Autor: pexels.com

Spis treści

  1. Do czego i jak używać wkrętarki?
  2. Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?
  3. Jaką wkrętarkę kupić – najważniejsze parametry
  4. Polecane marki wkrętarek

Do czego i jak używać wkrętarki?

Wkrętarka jest niewielkim elektronarzędziem, które w pełni może zastąpić nam ręczne śrubokręty, a także przyda się do wykonywania nawierceń w miękkich materiałach – jeśli wybierzemy wkrętarkę udarową, wówczas możemy nią pracować także w cegle czy nawet betonie.

Jest to więc narzędzie niezbędne przy wielu codziennych zadaniach – drobnych naprawach, skręcaniu mebli, a nawet przygotowywaniu otworów do wieszania obrazów lub luster na ścianach. W związku z tym wkrętarka przyda się każdemu, ale w szczególności docenią ją oczywiście majsterkowicze.

Dzięki wkrętarce przyspieszymy bowiem wykonywanie wielu prac konstrukcyjnych – zamiast męczyć się z ręcznym mocowaniem wkrętów, możemy skorzystać z elektronarzędzia, które wykona za nas to zadanie w kilka sekund!

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

Na początek warto się zastanowić, czy w naszym przypadku lepiej sprawdzi się wkrętarka akumulatorowa, czy też wystarczy nam sieciowe elektronarzędzie. Oba warianty mają swoje wady i zalety. Choć zasilanie bateryjne uwalnia nas od konieczności przebywania w pobliżu gniazdek elektrycznych i daje pełną swobodę podczas użytkowania wkrętarki, istnieje ryzyko, że akumulator rozładuje się w najmniej spodziewanym momencie, przerywając ciągłość pracy. Dlatego też, jeśli decydujemy się na wkrętarkę akumulatorową, powinniśmy zadbać, by podobna sytuacja nie popsuła naszych planów.

Warto wybrać wkrętarkę akumulatorową, do której dołączone zostały dwie baterie, albo też zdecydować się na wybór elektronarzędzia należącego do serii produktów korzystających z tego samego typu akumulatora. To drugie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne i ekonomiczne. Możemy się bowiem zaopatrzyć w 2-3 baterie i szereg elektronarzędzi, które będą za ich pomocą zasilane.

W jakich sytuacjach wkrętarka sieciowa okaże się dobrym wyborem? Taki sprzęt może być przydatny, jeśli często majsterkujemy w przydomowym warsztacie i korzystamy z wkrętarki w intensywny sposób. Wówczas nawet kilka godzin wiercenia i wkręcania mocowań możemy wykonać ciągiem, bez konieczności przerywania pracy.

Jaką wkrętarkę kupić – najważniejsze parametry

Podczas kupowania w pełni funkcjonalnej wkrętarki, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań.

1. Jaka moc wkrętarki jest optymalna?

Aby wybrać wkrętarkę odpowiednią na nasze potrzeby, koniecznie sprawdźmy, jakie ma napięcie. To właśnie od niego zależy, z jaką mocą może pracować urządzenie. Wkrętarki o napięciu do 10 V stosowane są do prostych prac, jak skręcanie mebli, a w zakresie od 10 do 14 V nadają się także do wiercenia. Szukając wkrętarki udarowej, o dużej mocy, celujmy w model o napięciu 18 V lub wyższym.

2. Jaki moment obrotowy powinna mieć wkrętarka?

Jest to jeden z ważniejszych parametrów w przypadku pracy wkrętarki. Moment obrotowy oznaczany symbolem Nm pozwala określić, z jaką siłą będą wkręcane i jak głęboko zostaną osadzone wkręty. Im wyższy moment obrotowy, tym więcej potrafi elektronarzędzie i może być stosowane do bardziej zaawansowanych prac.

3. Jaka powinna być pojemność akumulatora wkrętarki?

Im większa pojemność akumulatora, tym dłużej możemy pracować wkrętarką bez konieczności wymiany baterii i ładowania tej zużytej. Musimy mieć jednak świadomość, że lepsze parametry akumulatora wiążą się z jego większą wagą, a to z kolei wpływa na komfort operowania elektronarzędziem.

Polecane marki wkrętarek

Szukając wkrętarki, zwracajmy uwagę także na markę elektronarzędzi. Warto sięgać po sprawdzone i polecane przez specjalistów sprzęty, ponieważ wówczas mamy pewność ich wysokiej trwałości i łatwej dostępności serwisu na wypadek, gdyby wkrętarka się zepsuła. Co więcej, większość popularnych marek wykorzystuje w swoich elektronarzędziach wspomniany wyżej system jednego akumulatora, co z pewnością docenimy podczas kompletowania wyposażenia warsztatu.

Szukając wkrętarki, możemy zwrócić uwagę na sprzęty marki:

  • Bosch,
  • Parkside,
  • DeWalt,
  • Makita.

Ceny wkrętarek nie są wysokie – w zależności od parametrów możemy wybrać modele w zakresie od 100 do 300-400 zł za sprzęt o przeznaczeniu domowym. Weźmy pod uwagę nasze potrzeby i prace, które wykonujemy najczęściej, a z łatwością podejmiemy dobrą decyzję zakupową.