Lustra na ścianie: jak je wieszać? Trendy, inspiracje, porady aranżacyjne

2020-06-27 10:18

Lustra na ścianie to niezbędny element wyposażenia każdego mieszkania. Potrzebujemy ich, by móc się w nich przejrzeć, ale również po to, by efektownie wykończyć wnętrza. Sprawdźmy, jak wykorzystać lustra na ścianach!

Spis treści

 1. Lustra na ścianie – praktyczne zastosowanie
 2. Duże lustro na ścianę – niebanalna dekoracja wnętrza
 3. Sposoby montażu luster na ścianach
 4. Gdzie nie wieszać luster ściennych?

Lustra na ścianie – praktyczne zastosowanie

Kupując lustra na ściany, przede wszystkim pamiętajmy o modelach, które są nam niezbędne. Należą do nich:

 • Lustro na ścianę w łazience – to najważniejsze zwierciadło w całym domu. Przed nim możemy wygodnie wykonywać całą gamę zabiegów pielęgnacyjnych twarzy – usuwać zarost, nakładać maseczki, ale też robić make-up.
 • Lustro na ścianę do przedpokoju – to kolejne miejsce, gdzie chcemy się przejrzeć. Zaraz przed wyjściem z domu możemy się upewnić, że nasze włosy są dobrze ułożone, a kaptur nie zawinął się pod kurtkę.
 • Lustro na ścianę do pokoju – takie zwierciadła najczęściej mocujemy w sypialniach. Tam przed snem wykonujemy ostatnie zabiegi pielęgnacyjne twarzy i często potrzebujemy do tego celu lustra.

.. Wybieramy lustro do przedpokoju >>>

.. Wszystko o lustrach łazienkowych >>>

Duże lustro na ścianę – niebanalna dekoracja wnętrza

W nowoczesnych aranżacjach bardzo popularne jest używanie ozdobnych luster na ścianach. Stosuje się je z kilku powodów:

 • Lustro na całą ścianę odbija otoczenie, a przez to optycznie powiększa pomieszczenie. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w małych łazienkach, jak i sporych salonach, gdzie poczucie przestrzeni jest szczególnie cenne.
 • Dzięki umiejętnie zawieszonym lustrom na ścianach w salonie możemy także skutecznie doświetlić wnętrza. Odbijające się w nich światło będzie lepiej rozproszone, a całe otoczenie jaśniejsze i przyjemniejsze w odbiorze.
 • Lustro na ścianie w salonie prezentuje się elegancko – szczególnie jeśli wybierzemy model oprawiony w dekoracyjną ramę, komponującą się z kolorystyką i stylistyką otoczenia.

Jakie ozdobne lustra na ścianę wybierać? Możliwości jest naprawdę wiele – od naprawdę dużych luster na całą ścianę, przez niewielkie tafle wykończone szerokimi ramami w stylu glamour, po minimalistyczne, ale niemniej efektowne duże lustra na ściany bez ramy. Okrągłe, kwadratowe, prostokątne albo też w zupełnie nietypowych, fantazyjnych kształtach – wiele zależy tutaj od wystroju wnętrz, dostępnego na ścianach miejsca oraz przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń.

Sposoby montażu luster na ścianach

Montaż luster na ścianach jest zadaniem łatwym i możliwym do wykonania na kilka sposobów:

 • Pierwszą metodą jest wykorzystanie tradycyjnych narzędzi, czyli młotka i gwoździ. Najczęściej z tyłu lustra znajdziemy specjalne zaczepy, które zaczepimy o wystające gwoździe. Możliwe jest także przymocowanie lustra na ścianie za pomocą specjalnych kołków oraz haczyków – dużo zależy od budowy samego lustra.
 • Klejenie luster na ścianie z użyciem kleju montażowego jest wyjątkowo łatwe i przebiega bardzo sprawnie.
 • Równie prostą, a przy tym bezinwazyjną metodą jest zastosowanie taśmy montażowej. Należy jednak przestrzegać tutaj wytycznych zamieszczonych na opakowaniu (odporności na obciążenia w stosunku do ilości użytej taśmy), by mieć pewność, że zwierciadło nie spadnie.

Gdzie nie wieszać luster ściennych?

Dla stworzenia wnętrz o optymalnej funkcjonalności i wystroju musimy wiedzieć nie tylko to, jak wieszać lustra na ścianach i jak je wykorzystać, ale również jakich miejsc unikać do mocowania zwierciadeł. Warto stosować się do kilku prostych zasad.

 1. Unikajmy wieszania luster na ścianach naprzeciwko miejsc, które mogą być mało atrakcyjne. Odbicie zlewu wypełnionego brudnymi naczyniami na pewno nie udekoruje mieszkania.
 2. Nie wieszajmy luster na ścianach naprzeciw drzwi – wchodząc do pokoju lub mieszkania, możemy się bowiem… przestraszyć własnego odbicia.
 3. Pamiętajmy, by nie przesadzić z liczbą zwierciadeł – jeśli zdecydowaliśmy się na montaż dużego lustra na całą ścianę, zrezygnujmy z mniejszych, dodatkowych modeli. Zbyt duży przepych w tym zakresie może nas łatwo skołować i oszukiwać nasz wzrok.
 4. Dobrą zasadą jest także unikanie wieszanie luster na ścianach w miejscach, w których są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Musimy pamiętać, że można je łatwo stłuc, a wierząc przesądom, to mogłoby nas narazić na kilka lat nieprzyjemności.