Jak urządzić domowy warsztat majsterkowicza? Praktyczny poradnik

2020-10-05 8:28 Barbara Ruppel
domowy warsztat majsterkowicza
Autor: Unsplash.com @barnimages

Majsterkowanie i DIY cieszy się obecnie dużą popularnością. Niezależnie od tego, jaki rodzaj prac lubimy wykonywać, wybór miejsca, w którym będziemy oddawać się swojej pasji jest niezwykle istotny. Jak stworzyć domowy warsztat, w którym z przyjemnością będziemy majsterkować? W jakie narzędzia warto się zaopatrzyć? Oto praktyczne wskazówki przy urządzaniu warsztatu majsterkowicza.

Urządzamy domowy warsztat majsterkowicza

Domowy warsztat majsterkowicza powinien być funkcjonalną, dobrze zorganizowaną przestrzenią o estetycznym wyglądzie. Takie miejsce musi zapewniać maksymalny komfort pracy i bezpieczeństwo, dlatego każdy element – od wystroju po wyposażenie musi być dokładnie przemyślany. Domowy warsztat majsterkowicza urządzimy w garażu, piwnicy, na strychu, w szopie, komórce lub innym pomieszczeniu. Dobrym pomysłem będzie również wyciszenie pomieszczenia, by nie przeszkadzać pozostałym domownikom – możemy zrobić to za pomocą specjalnych paneli akustycznych.

Pierwszym krokiem w tworzeniu domowego warsztatu majsterkowicza jest zastanowienie się, jakie czynności będą tam wykonywane. Z jakimi materiałami będziemy pracować? Ile potrzebujemy przestrzeni? Czy potrzebujemy dużych, stojących narzędzi, czy niewielkich maszyn? Proste prace w drewnie będą wymagały innego wyposażenia niż bardziej wymagające czynności jak np. spawanie czy lutowanie. Na tym etapie warto naszkicować plan warsztatu i rozkład wszystkich maszyn oraz pozostałych elementów, np. półek z narzędziami czy blatem roboczym.

domowy warsztat majsterkowicza
Autor: Unsplash.com @anniegray

Blat to mebel, którego nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. To właśnie na nim wykonujemy większość prac, musi więc być solidny i trwały. Ponadto, od tego, czy podczas majsterkowania będziemy siedzieć, czy stać zależy kształt i wysokość blatu – ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy i nieobciążanie kręgosłupa. W przypadku prac siedzących oprócz blatu zadbajmy o dobre, wygodne krzesło, koniecznie z oparciem i podłokietnikami. Możemy kupić model o regulowanej wysokości, sprawdzi się on szczególnie gdy nie jesteśmy jedyną osobą korzystającą z warsztatu.

Kolejnym istotnym elementem wyposażenia domowego warsztatu majsterkowicza jest oświetlenie. Pamiętajmy, by oświetlić nie tylko blat, ale całą powierzchnię roboczą, a także półki z narzędziami. Dobrym pomysłem jest zastosowanie kilku źródeł światła. Dobierając temperaturę oświetlenia, wybierzmy raczej zimne, białe światło, ponieważ pozwala lepiej dostrzec detale, co jest kluczowe podczas pracy z niewielkimi elementami. Jakie oświetlenie jest najlepsze do domowego warsztatu? Na pewno warto zaopatrzyć się w dobrej jakości lampę warsztatową przymocowaną do ściany lub blatu, która pozwala regulować wysokość i kąt padania światła. Półki z narzędziami możemy podświetlić listwami ledowymi lub reflektorami na szynach.

domowy warsztat majsterkowicza
Autor: Unsplash.com @www_erzetich_com

W urządzaniu warsztatu majsterkowicza ważny jest także bezpieczny i łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych. Warto zdecydować się na gniazdka z osłonką, która uchroni je przed pyłem, kurzem czy odpryskami. Jeśli nie masz okna w warsztacie, zadbaj o odpowiednią wentylację, zwłaszcza gdy planujesz pracować z silnymi detergentami, lakierami i farbami o intensywnym zapachu. Możesz wyposażyć swój warsztat w wywietrznik lub pamiętać o uchyleniu drzwi podczas pracy.

Układając narzędzia na półkach pogrupuj je tak, by łatwiej móc po nie sięgać. Niewielkie elementy jak wkręty czy gwoździe umieść w przezroczystych pojemnikach. Ostre narzędzia jak piła przechowuj poza zasięgiem dzieci i pozostałych domowników, najlepiej w zamykanym futerale lub szafce. W warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć również apteczki – co jakiś czas warto sprawdzać jej zawartość i uzupełniać braki. Dobrym pomysłem jest także zakup odzieży ochronnej, w szczególności gogli, maseczki oraz mocnych rękawiczek.

domowy warsztat majsterkowicza
Autor: Unsplash.com @katertottz

Wyposażenie domowego warsztatu. Jakie narzędzia warto mieć?

Zakup narzędzi to kolejny krok w urządzaniu domowego warsztatu majsterkowicza. Niezależnie od charakteru prac, które planujemy wykonywać jest kilka narzędzi, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie majsterkowicza.

1. Śrubokręt – najlepiej kupić jeden z wymiennymi grotami lub cały zestaw śrubokrętów

2. Młotek – do domowych prac wystarczy młotek ślusarski z wygodną, stabilną rączką

3. Klucze nasadowe – usprawnią prace przy połączeniach śrubowych

4. Obcęgi – dzięki nim z łatwością wyjmiemy gwoździe i przetniemy druty lub inne metalowe elementy

5. Dłuto – szczególnie przydatne, gdy planujemy pracować w drewnie

6. Imadło – również niezbędne podczas prac stolarskich, pomoże bezpiecznie ustabilizować elementy na stole

7. Zestaw pędzli – najlepiej w kilku różnych rozmiarach

8. Pistolet do klejenia na gorąco – świetny także do DIY

9. Kombinerki

10. Szpachelka

11. Papier ścierny

12. Miarka

13. Poziomica

14. Kątownik – szczególnie pomocny podczas wieszania półek, pomaga wyznaczyć kąt prosty

domowy warsztat majsterkowicza
Autor: Unsplash.com @eugen1980

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi domowy warsztat dobrze jest wyposażyć również w tzw. elektronarzędzia, a więc w:

1. Wiertarkę

2. Wkrętarkę

3. Szlifierkę – wyrównamy krawędzie, usuniemy rdzę lub starą farbę z danej powierzchni

4. Pilarkę do cięcia drewna – jeśli planujemy prace z tym materiałem

5. Spawarkę lub lutownicę – pomogą trwale połączyć ze sobą elementy

Jak przechowywać narzędzia w domowym warsztacie? Możemy zrobić to na kilka sposobów. Popularnym rozwiązaniem jest wieszanie narzędzi na specjalnych półkach z hakami (tzw. tablice narzędziowe) – w ten sposób są one łatwo dostępne. Półkę tego typu możemy wykonać sami i umieścić uchwyty oraz haki tam, gdzie chcemy. Możemy również kupić gotowe półki lub regały. Narzędzia oraz drobne elementy możemy przechowywać w plastikowych pojemnikach – poleca się to szczególnie w przypadku gwoździ, taśm czy wkrętów. Pamiętajmy o bezpieczeństwie - duże narzędzia i ostre przedmioty trzymajmy w oryginalnych futerałach lub w zamykanych szafach z metalu.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021