Oświetlenie LED: zalety, właściwości, zastosowanie. Gdzie montować i co wybrać?

2020-01-24 17:37

Oświetlenie wnętrza jest równie ważne jak chociażby kolory ścian czy wybór mebli. Nowoczesne oświetlenie LED sprawdzi się zarówno w kreowaniu nastroju, jak i praktycznym rozjaśnieniu wybranych stref funkcjonalnych. Ponadto diody LED są energooszczędne, efektowne, można je zastosować niemal w każdym miejscu. Radzimy, na co zwracać uwagę przy zakupie i montażu LED-ów w oświetleniu mieszkaniu.

Spis treści

 1. Oświetlenie LED: co to jest i czym się wyróżnia?
 2. Poznaj zalety oświetlenia LED
 3. Oświetlenie LED: o czym warto pamiętać?
 4. Oświetlenie LED w salonie
 5. Oświetlenie LED-owe w sypialni
 6. Oświetlenie LED w kuchni
 7. Oświetlenie LED: łazienka
 8. Oświetlenie LED-owe w przedpokoju
 9. Praktyczne i efektowne oświetlenie mieszkania [GALERIE ZDJĘĆ]

Oświetlenie LED: co to jest i czym się wyróżnia?

Odpowiednio dobrane oświetlenie LED nie tylko eksponuje zalety wnętrza i pomaga na co dzień, ale także buduje nastrój. Jeśli zależy ci na tym, aby światło w mieszkaniu tworzyło atrakcyjną aranżację: podkreślało wybraną ścianę, sufit lub gzyms, a jednocześnie było energooszczędne – pomocna okaże się technologia LED. Korzysta ona z emitujących światło diod, stąd jej nazwa, będąca skrótem od angielskich słów: Light Emitting Diode. Ten system oświetlenia pozwala modelować kąt padania i kolor światła.

Diody LED ze względu na ich mały rozmiar można zamontować w oświetleniu mieszkania niemal w każdym miejscu, które przyjdzie nam do głowy: od półek i szafek przez wnęki ścian po schody i lustra. Świetnie się prezentują w kuchni, salonie, sypialni, a nawet w małej łazience.

LED-y doskonale podświetlają meble i zakamarki, do których nie docierają główne źródła światła. Dyskretnie podkreślają urodę wnętrza. Lista zastosowań tego nowoczesnego oświetlenia jest długa. Podpowiadamy więc, gdzie warto zamontować oświetlenie LED oraz jakie efekty można uzyskać. To pozwoli zrozumieć fenomen rosnącej popularności LED-ów.

Poznaj zalety oświetlenia LED

 • Energooszczędność – zużywają znacznie mniej energii niż inne źródła światła. W efekcie mniej płacimy za prąd.
 • Trwałość – bardzo długa zachowują swoją żywotność, np. kilkadziesiąt tysięcy godzin. Po tym czasie jednak wcale nie przestają działać, tylko mogą emitować światło o mniejszym natężeniu i bledsze.
 • Małe rozmiary – plus elastyczność taśm LED-owych. Co zyskujemy? Możemy doświetlić trudno dostępne miejsca.
 • Niska temperatura – czyli oświetlenie LED nie nagrzewa się tak mocno jak inne żarówki. Mniejsze jest przez to ryzyko pożaru, a temperatura we wnętrzu nie podnosi się pod wpływem światła.
 • Odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne (m.in. ze względu na brak żarnika).
 • Różne kolory i stopnie jasności światła.

Oświetlenie LED: o czym warto pamiętać?

 • Sprawdź markę. Decydując się na tego rodzaju oświetlenie, wybieraj tylko markowe produkty. Liderami w tej branży są firmy Lumileds, Osram, Philips i General Electric. Diody tych producentów gwarantują najwyższą jakość.
 • Określ swoje cele. Zastanów się, jakie efekty mają wytwarzać zamontowane diody. W oświetleniu miejsca pracy najlepiej sprawdzi się białe światło. Z kolei wystrój wnętrz urozmaicą kolorowe LED-y umieszczone np. pod meblami.
 • Zachowaj umiar. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzić z liczbą użytych diod. Zbyt duże zagęszczenie różnokolorowych diod w jednym pomieszczeniu może męczyć wzrok, zamiast relaksować i stwarzać przyjazną dla oka aranżację.

Oświetlenie LED w salonie

Oświetlenie LED ma tak dużo zalet, że warto je wykorzystać zarówno jako światło górne (podstawowe), jak i dodatkowe oraz dekoracyjne. Co więcej, do wyboru mamy różne rodzaje opraw i abażurów, które dobrze „współpracują” z LED-ami – od minimalistycznych plafonów po zjawiskowe żyrandole.

Światłem LED warto też się nieco pobawić, podkreślając za jego pomocą dekoracje, faktury ścian, wybrane strefy. Oto kilka przykładów:

 • Oświetlenie ściany, by efektownie wydobyć fakturę cegły, kamienia lub innego materiału.
 • Podświetlenie zasłon (taśmy LED montowane przy karniszach.
 • Podświetlenie krawędzi ścian.
 • Sufit LED – najczęściej sufit podwieszany z zamontowanymi diodami.
 • Podświetlenie obrazów lub innych dekoracji ściennych za pomocą kinkietów LED.
 • Ozdobne oświetlenie pod meblami.
 • Oświetlenie LED w półkach i meblach do przechowywania (dostępne są szafki, witryny czy regały ze zintegrowanymi taśmami LED.

Oświetlenie LED-owe w sypialni

Podobnie jak w przypadku salonu w sypialni warto odrobinę pobawić się światłem. Taśmy LED-owe i drobne punkty świetlne pozwalają bowiem optycznie poprawić proporcje oświetlenia, podświetlić wnęki, zakamarki czy meble, a ogólnie mówiąc – stworzyć przyjemny klimat we wnętrzu. Warto też mieć lampkę do czytania LED emitującą jasne światło, by zadbać o wzrok podczas wieczornych lektur.

Oświetlenie LED w kuchni

Podstawowa zasada: w dużej kuchni dobrze jest postawić na cieplejsze światło LED, które doda wnętrzu przytulności. W małej kuchni zaś lepsze będą barwy chłodne – pobudzające do działania oraz optycznie powiększające wnętrze. Najczęściej wybierane jest oświetlenie podszafkowe z diodami. Mogą to być taśmy LED-owe lub seria opraw wykonanych w tej technologii.

Oświetlenie LED: łazienka

Oświetlenie LED stanowi świetny wybór do łazienki – m.in. dlatego, że jest odporne na wilgoć i mało awaryjne. Za pomocą źródeł światła LED można zarówno optycznie poprawić parametry wnętrza (w łazience najczęściej: złudzenie większej przestrzeni), jak i zadbać o przyjemny nastrój w domowym SPA podczas kąpieli. Więcej o oświetleniu LED w łazience przeczytasz poniżej:

Oświetlenie LED-owe w przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie, w którym prawidłowe zainstalowanie lamp stanowi nie lada wyzwanie. To zwykle małe wnętrze oraz pozbawione dopływu światła dziennego. Stąd funkcjonalne oświetlenie (nawet bardziej niż dekoracyjne) odgrywa w nim zasadniczą rolę. Umiejętne rozmieszczenie opraw LED-owych i taśm pozwoli powiększyć optycznie przedpokój, a także podświetlić „strategiczne” miejsca – np. strefę lustra. Więcej o świetle w przedpokoju przeczytasz niżej:

Praktyczne i efektowne oświetlenie mieszkania [GALERIE ZDJĘĆ]

Jeśli szukasz pomysłów na oświetlenie mieszkania, zajrzyj do naszych galerii. Znajdziesz w nich aranżacje wnętrz z różnym rodzajem oświetlenia.

Oświetlenie LED a... termomodernizacja domu