Sufit LED: nowoczesne oświetlenie sufitowe

2021-10-04 12:31
Sufit LED
Autor: GettyImages

Źródłem światła LED (którego nazwa pochodzi od skrótu light-emitting diode) są diody elektroluminescencyjne. Emitują one światło o różnej temperaturze barwowej: ciepłej (zbliżonej do światła świecy), neutralnej oraz zimnej (jak błyskawica). Umożliwia to projektantom wnętrz dużą swobodę w doborze barwy źródła światła oraz konkretnych efektów i odczuć, które mają one wywoływać. Taśmy LED wykorzystywane są jako źródło światła w sufitach podwieszanych. W zależności od natężenia mogą one pełnić funkcję oświetlenia ogólnego albo dekoracyjnego. Odpowiednie ukrycie źródła światła lub brak widoczności oprawy oświetleniowej wywołuje minimalistyczny efekt pożądany w nowoczesnych wnętrzach.

Podwieszane sufity LED

Podwieszany sufit LED wykonany jest najczęściej z płyt gipsowo-kartonowych, mocowanych do sufitu za pomocą kotew i konstrukcji z profili aluminiowych. W pomieszczeniu na rzucie prostokąta rozwiązanie to uzyskuje się najczęściej poprzez montaż do sufitu przyciętych pasów (na przykład szerokości 30 cm) z płyt gipsowo-kartonowych po obwodzie pomieszczenia. Wysokość środkowej części sufitu podwieszanego pozostaje bez zmian, brzegi natomiast tworzą obniżoną półkę. Utworzona w ten sposób ramka maskuje przymocowaną taśmę LED. Taśma może być całkowicie niewidoczna, widoczne jest natomiast emitowane przez nią światło.

Taśma LED do sufitu podwieszanego – ciepła, zimna czy neutralna?

Taśmy LED dostępne są m.in. w sprzedaży internetowej oraz sklepach z materiałami budowlanymi i dekoracyjnymi. Taśmę LED możemy kupić na metry lub w zestawie z zasilaczem. Powinniśmy zwrócić uwagę na jej temperaturę barwową wyrażoną w kelwinach. W przypadku jednokolorowych taśm LED najpopularniejszymi barwami są: biały ciepły, biały neutralny i biały zimny. Taśmy LED o temperaturze barwowej 2700-3000 K emitują światło ciepłej barwy. Efekt ten przypomina przytulne i kameralne światło zbliżone do tradycyjnej, wycofanej już żarówki; wartości poniżej tego zakresu to światło ozdobne, które można stosować w sypialni – przypomina ono światło świecy. Taśmy LED neutralne emitują światło białe o temperaturze barwowej około 4000 K. Jest to uniwersalna barwa, która sprzyja pracy i precyzyjnemu wykonywaniu czynności. Im wyższe wartości temperatury barwowej – około 6000 K – tym bardziej zimne staje się światło; taki efekt koncentruje i pobudza, sprawdzi się również w białych, minimalistycznych pomieszczeniach. Taśmy LED wielokolorowe (LED RGB) mają sterownik i pilot, który umożliwia zmianę barwy oświetlenia.

..  Sufit napinany. Co warto wiedzieć? >>>

Oświetlenie LED na suficie łazienki

Wybierając taśmę LED do łazienki i innych pomieszczeń o zwiększonej wilgotności, zwróćmy uwagę na jej stopień ochrony IP. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w pomieszczeniu tym stosujemy oprawy oświetleniowe o ochronie co najmniej IP 44. W oznaczeniu tym pierwsza cyfra określa odporność na wnikanie ciał stałych, druga – wnikanie wody. Przykładowo – druga czwórka oznacza ochronę przed bryzgami wody. Im bliżej wody znajduje się oprawa oświetleniowa, tym obostrzenia są bardziej rygorystyczne – powinniśmy stosować wówczas taśmy LED hermetyczne i wodoszczelne.

LED-y wpuszczane w sufit

Szeroki wybór oświetlenia LED to oprócz taśm LED plafony i panele sufitowe LED oraz oświetlenie liniowe wpuszczane do płyt gipsowo-kartonowych. Te ostatnie oprawy mogą być łączone jedna po drugiej bez widocznych przerw; ich obudowa może być wykonana z aluminium, a diody ukryte za przesłoną. Alternatywą dla sufitów podwieszanych LED, wykonywanych po obwodzie pomieszczenia w formie ramki, są systemowe listwy dekoracyjne długości 2 m. Przypominają one wyglądem minimalistyczny gzyms, który montowany na skraju ściany i sufitu może zawierać punktowe źródło światła – żarówkę LED, taśmę LED-ową lub obydwa rozwiązania równocześnie. Łączenia listew maskowane są akrylem.

..  Wszystko o drewnianym suficie >>>

Świetlówki LED - energooszczędne oświetlenie w twoim domu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE