Klasy szczelności IP. Co to jest IP lampy? Poznaj normy

2019-04-11 14:28

Urządzenia elektryczne, w tym lampy, mają specjalne dwucyfrowe oznaczenia. To tak zwana klasa szczelności IP – wyznacznik, który informuje nas o poziomie ochronności obudowy. Dzięki temu norma IP pozwala się dowiedzieć, czy lampę lub np. domofon można zamontować na zewnątrz. Dzisiaj skupimy się właśnie na lampach. Sprawdź, jakie klasy szczelności IP będą odpowiednie do domu, a jakie na zewnątrz.

Klasy szczelności IP - lampy
Autor: mat. pras. In-es.artdesign Klasa szczelności IP stanowi ważny parametr zwłaszcza w przypadku lamp zewnętrznych i łazienkowych. Na zdj. lampa Ex.moon

Spis treści

  1. Klasa ochronności IP – co oznacza?
  2. Szczelność IP – najpopularniejsze stopnie dla oświetlenia do domu i na zewnątrz
  3. Szczelność IP – strefy w łazience, które warto znać
  4. Lampy w mieszkaniu a normy IP

Klasa ochronności IP – co oznacza?

Wybierając lampę, należy wziąć pod uwagę to, jakie czynniki będą na nią oddziaływać. Przykładowo, lampa w łazience będzie miała styczność z wilgocią – wodą i parą wodną. Aby nie dopuścić do zwarcia, producenci proponują o wiele szczelniejsze obudowy niż w przypadku lamp stołowych, które znajdą się w salonie czy sypialni. Właśnie o tym poinformuje nas klasa ochronności IP. W jaki sposób ją odczytać?

IP to dwucyfrowy kod. Pierwsza cyfra oznacza stopień ochrony przed ciałami stałymi (na przykład podlatującymi do światła owadami), pyłami oraz dotykiem (w tym odporność na uderzenia). To ważny parametr w przypadku lampy, która znajdzie się na zewnątrz – w ogrodzie, altanie lub na balkonie, gdzie do światła podlatują ćmy i inne owady, a w powietrzu mogą się znajdować mniejsze lub większe pyły. Druga cyfra stanowi oznaczenie klasy wodoszczelności IP, a więc ważną informację dla osób, które wybierają lampę do łazienki lub na zewnątrz. Klasa ochronności IP powinna być znana każdemu, kto planuje oświetlenie domu i posesji. Poniżej więcej wskazówek, jak interpretować poszczególne cyfry.

..  Dobre lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, czyli jakie? >>>

Szczelność IP – najpopularniejsze stopnie dla oświetlenia do domu i na zewnątrz

IP20 – lampa będzie odporna na kontakt z większymi owadami (ponad 12,5 mm), a więc nada się do ogrodu, ale pod zadaszeniem, bo nie jest odporna na krople wody. Najczęściej takie oświetlenie stosuje się we wnętrzach, gdzie lampa nie jest wystawiona na działanie warunków atmosferycznych.

IP21 – parametry podobne jak w przypadku IP20, ale dodatkowo lampa będzie odporna na parę wodną skraplającą się z sufitu (tzn. krople, które spadają pionowo).

IP23 – oprawa chroni przed kroplami wody spadającymi pod kątem 60° od pionu. Można ją zamontować pod zadaszeniem. Tego typu lampy umieszczamy najczęściej nad drzwiami wejściowymi.

IP44 – lampa odporna na większe ciała stałe oraz na krople wody padające pod dowolnym kątem. Można ją zamontować w ogrodzie bez zadaszenia.

IP54 – lampa całkowicie odporna na wodę oraz pył. To dobry wybór także do hal produkcyjnych czy warsztatów samochodowych.

IP65 – lampa odporna na strumień wody oraz pył. Idealna na grządki z warzywami lub do garażu, gdzie zdarza nam się myć samochód.

IP68 – można ją zanurzyć w wodzie maksymalnie na 1 metr głębokości. Dzięki temu zamontujemy ją w oczkach wodnych lub przy fontannie.

.. Lampy solarne – poznaj ich zalety >>>

Szczelność IP – strefy w łazience, które warto znać

W łazience wyróżniamy strefy, które ułatwią nam podjęcie decyzji odnośnie do zainstalowania lamp o odpowiednim IP. Strefa 0 dotyczy całej kabiny prysznicowej oraz wanny. Zamontujemy tu lampy o szczelności IP 67 lub wyższej. Oprawy muszą mieć obniżone napięcie 12 V.

Strefę 1 liczymy do 2,25 m nad kabiną prysznicową i wanną. Możemy tu wykorzystać lampy o IP 44 lub 45. Oprawa powinna mieć obniżone napięcie 12 V.

Strefa 2 to okolice wanny, prysznica i umywalki w obszarze 60 cm. Zamontujemy tu lampy o napięciu 230 V i klasie szczelności co najmniej IP44. W strefie 3 znajduje się obszar oddalony od urządzeń sanitarnych o 2,4 m. Możemy tu zastosować lampy o szczelności IP 21.

Znajomość tych trzech stref pozwoli zakupić odpowiednie oświetlenie do łazienki, które nie będzie zagrażać naszemu życiu i zdrowiu.

Lampy w mieszkaniu a normy IP

W salonie lub sypialni, gdzie lampa nie ma styczności z wodą, stosujemy najczęściej standard IP20. To w zupełności wystarczy. Jeżeli mamy wątpliwości, jakie lampy wybrać na zewnątrz, by były dla nas bezpieczne, najlepiej poprosić o pomoc pracownika sklepu lub fachowca. Pamiętajmy, że na zewnątrz stosujemy lampy o klasie szczelności IP od numeru 23 (dla oświetlenia pod zadaszeniem) do 67-68. Te ostatnie mają często oprawy najazdowe, a więc można nimi oświetlić parking lub wjazd do garażu. Warto w nich zamontować świetlówki kompaktowe lub LED-y – będą dzięki temu pracować wiele lat bez konieczności wymiany i przy niższym zużyciu energii.

Pomysł na lampę. Zobacz, jak zrobić abażur do stylowej lampki