Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu: praktyczne oświetlenie wokół domu

2019-02-19 13:43

Jeśli planujemy zakup oświetlenia zewnętrznego, szybko zorientujemy się, że wybór lamp jest ogromny – zarówno pod względem designu, jak i proponowanych rozwiązań technologicznych. Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu mogą dawać mocne, wyraźne światło albo stanowić miły dla oka akcent dekoracyjny. Mocno przywiązuje się wagę do funkcjonalności takiego oświetlenia, co idzie w parze z dbałością o to, by lampy były energooszczędne i wydajne. Sprawdź, jakie oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu będzie dobrym rozwiązaniem do domu, a jakie do ogrodu.

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu
Autor: mat. pras. Philips Kinkiet zewnętrzny LED Philips Grass wyposażony w czujnik ruchu

Spis treści

  1. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu – jak działa?
  2. Rodzaje lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu
  3. Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu – ile to kosztuje?
  4. Lampy na zewnątrz z czujnikiem ruchu – zalety

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu – jak działa?

W sklepach znajdziemy lampy zewnętrzne (choć nie tylko, bo tego typu rozwiązania stosujemy również w pomieszczeniach) z trzema rodzajami czujników ruchu: na podczerwień, ultradźwięki lub fale elektromagnetyczne. Wszystkie trzy umożliwiają zapalenie lampy, gdy w pobliżu pojawi się człowiek. Oczywiście mamy obecnie możliwość dostosowania interesującego nas zasięgu działania, czasu świecenia lampy oraz natężenia światła. Co więcej, dzięki specjalnym, innowacyjnym systemom nowoczesne lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu reagują tylko na wybrane typy ruchu. Oznacza to, że nie włączą się np. wtedy, gdy przez posesję przebiegnie kot albo pies.

Rodzaje lamp zewnętrznych z czujnikiem ruchu

Lampa zewnętrzna LED – energooszczędne i długo działające lampy LED-owe z czujnikiem ruchu i zmierzchu stanowią jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań. Dają zimne lub ciepłe światło, dlatego można je wykorzystać zarówno jako punktowe doświetlenie wybranego miejsca, jak i po to, by stworzyć przyjemny nastrój wokół domu.

Lampa solarna z czujnikiem ruchu – bardzo często wykorzystywana jako lampa ogrodowa, bo świetnie sprawdza się tam, gdzie trudno dociągnąć instalację elektryczną. Wyposażona w specjalne panele słoneczne, ładuje się za dnia, by móc później świecić całą noc.

Lampa halogenowa z czujnikiem ruchu – wykorzystywana w miejscach, gdzie potrzebne jest mocne, jasne światło, a więc na przykład przy drzwiach wejściowych albo w garażu. Halogeny, podobnie jak LED-y, są bardzo wytrzymałe i wydajne. Dobrze znoszą zmiany temperatur na zewnątrz.

Lampa ogrodowa z czujnikiem ruchu – lampy ogrodowe to najczęściej lampy solarne, ze względu na brak konieczności podłączenia do prądu. Pięknie oświetlają posesję, na przykład ścieżkę prowadzącą od bramy do drzwi wejściowych, ale nie tylko. Lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu uświetnią patio, taras, balkon i każde miejsce, gdzie chcemy spędzać czas po zmierzchu w długie, letnie wieczory.

..  Oświetlenie LED: gdzie montować i jakie wybrać? >>>

Lampy z czujnikiem ruchu i zmierzchu – ile to kosztuje?

Lampa LED z czujnikiem ruchu i zmierzchu to koszt zaledwie kilkunastu złotych. Plafon z czujnikiem ruchu i zmierzchu będzie kosztował ok. 40-50 zł. Nieco więcej zapłacimy za lampy solarne – ok. 80 zł.

Lampy ogrodowe stojące z czujnikiem ruchu kosztują ok. 50 zł za sztukę. W zależności od designu będą stanowić większy lub mniejszy wydatek. Jeżeli mamy do oświetlenia dużą posesję, zapewne przeznaczymy na to kilkaset złotych.

Lampy na zewnątrz z czujnikiem ruchu – zalety

Oświetlenie zewnętrzne to nie tylko prosta lampa z czujnikiem ruchu i zmierzchu, lecz także prosty sposób na wprowadzenie ciekawego designu do strefy wokół domu. Do wyboru mamy wiele modeli, takich jak kinkiety, lampy wiszące czy lampy ogrodowe stojące z czujnikiem ruchu. Mogą być wykonane ze stali nierdzewnej, plastiku, drewna i spójnie wpasować się w stylistykę elewacji czy posesji. Różna jest również barwa światła – od zimnego po ciepłe, co pozwala budować nastrój po zmierzchu i podkreślać wybrane elementy budynku, na przykład elewację, schody, okna.

..  Wejście do domu. Jak urządzić ganek i werandę? >>>

Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu nie zużywa dużo prądu i jest niezbędnym oświetleniem na cały rok. Pamiętajmy jednak o tym, aby lampy, które zainstalujemy na elewacji, tworzyły spójną, przemyślaną całość. To ważna zasada, bo inaczej dom widziany z oddali będzie wyglądał nieestetycznie i chaotycznie. Warto również uważać z liczbą lamp, jakie stawiamy w ogrodzie, ponieważ zwyczajnie co za dużo, to niezdrowo.

Odpowiednim oświetleniem na budynku można niejako malować przestrzeń. Oświetlenie liniowe pozwoli podkreślić kształt domu. Punktowe światło doda mu lekkości i elegancji, wysuwając najpiękniejsze zdobienia na pierwszy plan. Lampa zewnętrzna z czujnikiem ruchu i zmierzchu ma bardziej praktyczną funkcję, ale również jest nieodzownym elementem architektury krajobrazu. Warto więc wykreować przemyślaną aranżację świetlną!

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE