MAŁA ŁAZIENKA w bloku: ładna i funkcjonalna. Pomysły i ZDJĘCIA

2020-02-18 17:06

Małe łazienki to standard wielu bloków. Spotyka się nawet takie, które mają powierzchnię ok. 1,5 metra kwadratowego, więc w tym wypadku przemyślany projekt to podstawa. Musimy przede wszystkim wiedzieć, co chcemy przechowywać w łazience, jak wydobyć z niej funkcjonalność i określić styl wiodący. Mała łazienka w bloku – radzimy, jak ją urządzić.

Rozplanowanie stref w małej łazience

Pierwszym krokiem w aranżacji małej łazienki jest optymalne rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy. Plan małego wnętrza powinien wynikać z jego funkcji. W tym przypadku jesteśmy zwolnieni z przestrzegania utartych zasad dotyczących aranżacji łazienki, takich jak na przykład usytuowania umywalki na wprost wejścia. Kurczowe trzymanie się takich reguł w przypadku małego wnętrza ograniczy inwencję i uniemożliwi wcielenie w życie najlepszych, choć czasem nieco nietypowych pomysłów.

Jedno jest pewne – projekt idealny małej łazienki musi uwzględniać strefę toaletową, na którą składa się WC oraz umywalka, i strefę kąpielową, czyli wannę lub prysznic. Opcjonalnie – miejsce do prania. To jednak coraz częściej zostaje przeniesione na przykład do kuchni, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń na niewielkim metrażu łazienkowym.

Najwygodniejszym rozwiązaniem będzie zaplanowanie strefy WC bliżej wejścia. Część kąpielowa może zostać natomiast wydzielona w dalszej części wnętrza za pomocą szklanej czy murowanej ścianki.

Nie masz czasu czytać? Posłuchaj podcastu: Jak urządzić małą łazienkę?

Aranżacja małej łazienki w bloku

Kolejnym krokiem, zaraz po rozplanowaniu poszczególnych stref w małej łazience, będzie wybór odpowiedniego wyposażenia. Bez względu na to, jak mała jest przestrzeń, którą dysponujemy, musi w niej znaleźć się miejsce do przechowywania. Szafka na przybory toaletowe, półka na kosmetyki, duże lustro – to absolutne must have nawet w bardzo małej łazience.

Pierwszym i podstawowym krokiem w zaplanowaniu wyposażenia małej łazienki wydaje się zrezygnowanie z wanny na rzecz prysznica. Coraz popularniejsze ostatnimi czasy prysznice bez brodzika dodatkowo dodadzą wnętrzu wizualnej przestronności. W kwestii mebli łazienkowych warto postawić na modele wiszące, które sprawią wrażenie lekkich i subtelniejszych.

O ile w małych łazienkach warto zrezygnować z dużej wanny i w jej miejscu zaplanować wygodną kabinę, o tyle w przypadku ceramiki innego rodzaju błędem jest poszukiwanie modeli w mniejszych rozmiarach. To, że łazienka jest mała, nie oznacza, że jest ona dostosowana tylko do korzystania przez małych ludzi!

Jaka umywalka do małej łazienki?

Przy urządzaniu małej łazienki możemy mieć pokusę, by „zaoszczędzić” także na wymiarach umywalki. Oczywiściem sam pomysł jest dobry, tyle że umywalka stanowi tak ważny element wystroju (i codziennej higieny!), że musi być wygodna.

Pamiętajmy, że minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm. Aby maksymalnie wykorzystać miejsce, warto wybrać umywalkę narożną lub asymetryczną. Obie są jednakowo wygodne, choć w przypadku korzystania z narożnej patrzymy w kąt i trudniej tam zainstalować lustro. Warto również pomyśleć o rozwiązaniach niestandardowych, takich jak bok wanny lekko wsunięty pod umywalkę.

 

Jakie płytki do małej łazienki?

W małej łazience najlepiej sprawdzają się płytki wielkoformatowe w jasnych kolorach. Unikaj mocnych wzorów, zwłaszcza drobnych, oraz materiałów o wyraźnych fakturach. Jeżeli podobają Ci się fantazyjne płytki cementowe (lub gres nimi inspirowany), stosuj je jedynie na podłodze – pod warunkiem że reszta wystroju będzie stonowana dekoracyjnie i kolorystycznie. Na ścianie? Ogranicz się do wąskiego pasa z takich płytek.

..  Płytki łazienkowe 3D – to jest na topie! >>>

Za pomocą odpowiednio ułożonych płytek możesz też optycznie poprawić proporcje łazienki. Jeśli prostokątne płytki ceramiczne ułożysz poziomo, pomieszczenie wyda się szersze, a gdy pionowo – wyższe. Warto wybierać płytki łazienkowe w jasnych kolorach oraz o powierzchniach odbijających światło.

Ściany w bardzo małej łazience w bloku

Tak jak w przypadku każdego innego wnętrza, w małej łazience w cenie są rozwiązania, które pozwolą na optyczne powiększenie pomieszczenia. Po pierwsze – to oczywiste – jasne i delikatne kolory! W małych wnętrzach zrezygnujmy z przytłaczających i nasyconych barw, które wizualnie „przygniotą" pomieszczenie. Jeśli jednak białe wnętrza nie są w naszym guście, możemy z powodzeniem przełamać ich monochromatyczność mocniejszym elementem wprowadzonym na przykład pod postacią elementu wyposażenia.

Aranżacja łazienki podsuwa nam jeszcze jeden pomysł na efektowne powiększenie wnętrza – lustra. Lustro w łazience być musi – to pewne! Warto zatem postawić na model obszernych rozmiarów, który odbijając wnętrze, sprawi, że będzie wydawało się ono większe.

Oświetlenie w małej łazience

Domknięciem projektu niewielkiej łazienki będzie odpowiednio dobrane oświetlenie. Pamiętajmy, że prócz centralnego, głównego źródła światła, ogromne znaczenie będzie miał także oświetlenie dodatkowe, boczne.

Jak urządzić małą łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ z prawdziwych mieszkań