Oświetlenie do łazienki musi być nie tylko praktyczne, ale i eleganckie. 6 rad, jak dobrać najlepsze

2022-07-22 11:25

Oświetlenie łazienki musi zapewnić użytkownikom komfort – to jasne. Przy projektowaniu i aranżacji łazienki nie musimy jednak ograniczać roli oświetlenia do aspektów praktycznych. Jak ciekawie oświetlić łazienkę by nadać jej wyjątkowy charakter?

Spis treści

  1. Jakie oświetlenie ogólne do łazienki wybrać?
  2. Oświetlenie lustra. Jak oświetlić lustro w łazience?
  3. Relaksacyjne oświetlenie do łazienki

Wybierając oświetlenie do łazienki musimy mieć na uwadze, czy światło spełnia swoją podstawową funkcję – optymalnego oświetlenia pomieszczenia. I chociaż, jak zaprezentujemy, nie musimy się do tej funkcji ograniczać, musimy zawsze mieć ją na uwadze. Niezależnie zatem, jakie podejmiemy decyzje w sprawie wyboru źródeł światła pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach.

  • Łazienka jest pomieszczeniem, w którym czujemy się dobrze, jeśli jest schludna i czysta. Dla osiągnięcia takiego efektu zadbajmy żeby oświetlenie ogólne było wystarczająco mocne i rozproszone, żeby dotrzeć w każdy kąt łazienki.

  • Pamiętajmy jednak, że światło w łazience nie może być zbyt silne. W pomieszczeniu o zbyt dużym natężeniu światła nasze oczy szybko się męczą. Ze zbyt silnie oświetlonej łazienki będziemy chcieli jak najszybciej wyjść – nie będzie szans na to, by domową łazienkę zamienić w przestrzeń do relaksu.

Łazienka ze skosami
Autor: Mariusz Bykowski Pomysłowo aranżacja łazienki z dwiema trójkątnymi szafkami
  • Rozdzielmy światła na sekcje. Przy aranżacji oświetlenia do łazienki możemy mieć wiele pomysłów, które będziemy chcieli stosować w zależności od okazji. Zadbajmy o instalacje przynajmniej jednego łącznika podwójnego – pomyślmy o tym już na etapie planowania instalacji elektrycznej.

  • Ten punkt łączy się niejako z poprzednim. Oko źle znosi łączenie ze sobą kilku źródeł światła o dużej różnicy w temperaturze barwowej. Uwzględnijmy to, grupując źródła światła.

  • Kontrasty, cienie i olśnienia – jeśli tylko się da, postarajmy się ich uniknąć, zwłaszcza w okolicach lustra. Nie montujmy przy lustrze rzucających brzydkie cienie halogenów, zadbajmy o odpowiednie rozproszenie światła, nie montujmy rażącego światła naprzeciwko lustra.

  • Przy wszelkich decyzjach w sprawie oświetlenia do łazienki nie zapominajmy o tym, że prąd i woda to niedobre połączenie – wyposażmy łazienkę w lampy o odpowiedniej klasie szczelności.

.. Klasy szczelności IP. Co to jest IP lampy? Poznaj normy >>>

Idealne oświetlenie łazienki
Autor: Yassen Hristov Idealnie rozplanowane oświetlenie łazienki. Zaznaczone są wszystkie strefy: centralna, nad lustrem i oświetlenie dekoracyjne.

Jakie oświetlenie ogólne do łazienki wybrać?

Jeśli tylko pamiętamy o powyższych zasadach, możliwości oświetlenia łazienki są prawie nieograniczone. Klasycznym i bezpiecznym rozwiązaniem jest umieszczenie na przestrzeni całego podwieszanego sufitu świetlnych punktów. Daje to równomierne światło w całej łazience, a dodatkowo ułatwia instalację – wszystkie przewody są bowiem swobodnie ukryte nad sufitem.

Źródło światła ogólnego może być także pojedyncze. Klasycznym wyborem będzie płaski plafon, lecz ostatnio do łazienek zawitały również najmodniejsze lampy wiszące w różnych stylach. Do stylizacji przestrzeni nad wanną lub innym kluczowym miejscem łazienki modne lampy-pająki, nowoczesne klosze z drutu albo nawet kryształowe żyrandole będą jak znalazł.

Modna łazienka 2019
Autor: mat. prasowe Cosmic Umywalka zintegrowana z blatem i szafką oraz kabina prysznicowa typu walk-in

Popularną opcją jest także oświetlenie boczne. Łazienkowe kinkiety występują dziś w wielu różnych stylistykach i nie ograniczają się do półokrągłych kloszy z mlecznego lub kremowego szkła. Znajdziemy także kinkiety w minimalistycznych stalowych oprawkach i długie świetlne panele o ciekawych proporcjach.

Możemy też zdecydować się na zamontowanie listw LED w specjalnie przygotowanych wnękach: w ścianie, pod sufitem, a nawet w zabudowie łazienki. Będzie to źródło miłego, rozproszonego, miękkiego światła.

Jeśli mamy szczęście mieć w łazience dostęp do światła dziennego – nie zapomnijmy o nim projektując łazienkę. Łączmy je mądrze z innymi źródłami światła.

Oświetlenie lustra. Jak oświetlić lustro w łazience?

Przede wszystkim pamiętajmy, że tak naprawdę nie oświetlamy lustra, tylko osobę przed nim. Tu szczególnie będzie nam zależeć na silnym, równomiernym świetle, naturalnych kolorach i wyeliminowaniu cieni.

Pomyślmy o więcej niż jednym źródle światła. Przypomnijmy sobie, jak wyglądają lustra w garderobach teatralnych i filmowych. Czemu by nie chcieć zbliżyć się do takiego oświetlenia? Zwłaszcza jeśli użytkownicy domu regularnie korzystają z makijażu – takie oświetlenie pozwoli zadbać o wszystkie pożądane szczegóły.

Lustro z oświetleniem do łazienki
Autor: materiały prasowe Piękna, jasna łazienka, z dużymi przeszkleniami, potrzebuje bardzo subtelnego oświetlenia dodatkowego. Takim delikatnym akcentem może być lustro z podświetlaną ramą. Fot. Duravit

Żarówki wokół luster w teatralnych garderobach są jednak dostosowane temperaturą barwową do żarowego oświetlenia scenicznego. Nasze oświetlenie musi być dostosowane do naszych potrzeb – w tym przypadku oznacza to temperaturę barwową światła dziennego (5000-6000K). Przy okazji taki zakres temperatury zapewnia najlepszą ostrość widzenia.

.. Lampa nad lustro. Wybieramy praktyczne oświetlenie nad lustro >>>

Relaksacyjne oświetlenie do łazienki

Nie wszystkie spośród zaprojektowanych przez nas opcji oświetlenia naszej łazienki muszą sprawiać, że wszystko staje się doskonale widoczne. Zachęcamy, aby pomyśleć też o łazience jako o miejscu, które koi zmysły.

Nastrojowe, słabe oświetlenie może pomóc nam zrelaksować się podczas kąpieli, uspokoi nas na koniec dnia. Wybierając oświetlenie do tego celu, sięgnijmy po lampy o ciepłym świetle, czyli temperaturze barwowej poniżej 3200K.