Lampa nad lustro. Wybieramy praktyczne oświetlenie nad lustro

2019-03-29 14:13 Materiał sponsorowany

Lampa nad lustro – teoretycznie wybór jest prosty, w praktyce można się pogubić w ogromie możliwości. A tych jest wiele: począwszy od kształtu i sposobu mocowania lampy, a skończywszy na liczbie lumenów i rodzaju żarówki. Które oświetlenie okaże się najpraktyczniejsze? Jakie oświetlenie do łazienki nad lustro? Czym warto się kierować przy wyborze? Przygotowaliśmy dla was praktyczny poradnik.

Spis treści

  1. Lampa nad lustro – podstawowe informacje
  2. Lampa łazienkowa nad lustro – jak wysoko ją zawiesić?
  3. Lampy nad lustro – kinkiety
  4. Lampy łazienkowe – gdzie zamontować kinkiety?
  5. Oświetlenie łazienkowe nad lustrem: aranżacje
  6. Oświetlenie nad lustro nie tylko do łazienki

Lampa nad lustro – podstawowe informacje

Nie każda lampa będzie w stanie dobrze spełnić funkcję oświetlenia nad lustrem. Jej blask powinien oświetlić twarz, ale nie razić w oczy. Co więcej, sztuczne światło nie powinno zmieniać koloru naszej skóry. Na przykład dla pań wykonujących poranny makijaż ma to duże znaczenie! Dlatego wybierajmy oświetlenie jak najbardziej zbliżone do dziennego, a więc pomiędzy 80 a 100 Ra. Lampy do łazienki dobrze dobrać wraz z osobą, która się na tym zna, lub wcześniej zdecydować się na najlepsze dla naszej łazienki rozwiązanie. Dobrze również pójść do sklepu stacjonarnego, aby zobaczyć na własne oczy, jakie światło daje lampa (skupione, rozproszone?) i czy będzie pasowała do wnętrza.

Warto wiedzieć: Ra (albo CRI – ang. Color Rendering Index) to wskaźnik oddawania barw przez światło, który osiąga wartości od 0 do 100. Maksymalny poziom, czyli 100, to najlepsze odwzorowanie kolorów – analogiczne do światła słonecznego najbardziej przyjaznego dla ludzkiego oka.

..  Oświetlenie łazienkowe LED – zalety i zasady aranżacyjne >>>

Lampa łazienkowa nad lustro – jak wysoko ją zawiesić?

Dostosujmy wysokość montażu lampy do naszego wzrostu. Jeżeli domownicy znacznie różnią się od siebie pod względem wzrostu, warto kupić oświetlenie łazienkowe, którego wysokość można regulować.

Jeżeli kinkiety nad lustro mają zamknięty klosz, możemy zamontować je na wysokości oczu – nie będą razić. Jeśli nad lustrem wbudowano świetlówkę, powinna się ona znajdować około 10 cm nad głową.

Montując lampę, zwróćmy uwagę na to, czy jej światło nie będzie się odbijać w tafli lustra. Unikajmy również montowania lamp za lustrem, na przeciwnej ścianie.

Lampy nad lustro – kinkiety

Kinkiet nad lustro to dodatkowe oświetlenie, do którego nie będziemy montować żarówek o wielkiej mocy. Kupując kinkiety, od razu zwróćmy uwagę na barwę światła. Niech będzie cieplejsze, zbliżone ku dziennemu, a nie chłodne. Lampa LED nad lustro również może mieć ciepłą barwę!

Gdy wybieramy kinkiety łazienkowe nad lustro, największą uwagę zwróćmy na klosz i oprawę. Czy kieruje on światło ku górze? Ku dołowi? A może jest rozproszone? Ważne, aby nie robiło cieni na twarzy, ale oświetlało ją w pełni.

..  Najlepsza lampa do makijażu – co wybrać? >>>

Polecamy!
Lustro w łazience. Activjet, MIRA

Autor: Activejet, materiały prasowe

Oświetlenie lustra to bardzo istotny element, którego nie powinniśmy pomijać. Dobrą formę stanowią kinkiety, które nie tylko dobrze doświetlą strefę lustra, ale i staną się poniekąd subtelną dekoracją wnętrza. Seria MIRA od Activejet urzeka oryginalnością oraz precyzyjnym wykończeniem. Metalowa konstrukcja i szklany klosz gwarantują podkreślenie elegancji i charakteru pomieszczenia. Kinkiety są niezwykle praktyczne i funkcjonalne – nie zabierają dużo miejsca i można dowolnie je ustawić. Solidność i najwyższa jakość materiałów dają pewność, że takie oświetlenie niezawodnie posłuży nam przez długie lata.

Lampy łazienkowe – gdzie zamontować kinkiety?

Montując pojedynczy kinkiet, zadbajmy o to, aby znalazł się on w osi lustra. Jeżeli kinkiety są dwa, ustawmy je symetrycznie, po obu stronach. W przypadku małej łazienki warto rozważyć zamontowanie oświetlenie po bokach lustra.

Oświetlenie łazienkowe nad lustrem: aranżacje

Im mniejsza łazienka, tym warto wybierać skromniejsze, prostsze kinkiety. W przeciwnym razie lampy do łazienki nad lustro mogą przytłoczyć wnętrze i zaburzyć ład przestrzenny. W bardzo dużych łazienkach lub tzw. pokojach kąpielowych możemy pozwolić sobie na większe szaleństwo, a ozdobnych kinkietów w sklepach znajdziemy wiele! Ich ceny są bardzo różne: od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych (i więcej). Lampy łazienkowe nad lustro mogą być fantazyjne i ozdobne (na przykład pokryte szkłem imitującym diamenty) bądź proste, minimalistyczne, wykonane ze stali nierdzewnej – dobierzmy je, zwracając uwagę na inne elementy aranżacji wnętrza.

Oświetlenie nad lustro nie tylko do łazienki

Kinkiety do przedpokoju nad lustro to temat, w którym pozwolimy sobie na więcej kreatywności niż w przypadku łazienki. Takie kinkiety mogą być punktowe, a więc dawać skupione, dosyć mocne światło. Montujemy je wówczas tuż nad lustrem. W sklepach znajdziemy jednak ciekawsze propozycje – kolorowe, eleganckie klosze, ozdobne żarówki bez kloszy, kinkiety imitujące betonowy blok, kinkiety z kryształkami, a nawet lampy wiszące z dużym abażurem – to ciekawa lampa nad szafkę z lustrem, która będzie świetnym akcentem dekoracyjnym.

..  Oświetlenie przedpokoju KROK PO KROKU >>>

Garderoba w przedpokoju powinna być precyzyjnie oświetlona, dlatego najlepiej sprawdzą się lampy LED nad lustro – również w ciepłej barwie. Oświetlenie nad lustrem rządzi się takimi prawami jak oświetlenie w łazience – światło nie może nas razić i nie powinno przekłamywać kolorów.

Czy lampa nad lustro to trudny wybór? Znając podstawowe zasady, na pewno postawimy na najlepsze rozwiązanie. Warto się postarać, bo dobrze dobrane oświetlenie pozwala się zrelaksować i ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Lustro w stylu orientalnym - pomysł na dekorację. ZRÓB TO SAM
Partnerzy

Activejet

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE