Oświetlenie łazienkowe LED - sposób na nowoczesne oświetlenie łazienki

2016-12-04 15:12

Oświetlenie łazienkowe LED tworzy w aranżacji łazienki nastrój i podkreśla poszczególne strefy. Takie oświetlenie powiększy też optycznie wnętrze łazienki oraz doda meblom lekkości. Nowoczesne projekty często wykorzystują oświetlenie łazienkowe LED. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie łazienki, i pokazujemy piękne aranżacje z nowoczesnym oświetleniem LED.  

Spis treści

  1. Czy warto mieć oświetlenie łazienkowe LED
  2. Efektowne oświetlenie LED do łazienki
  3. Lampy Maxlight do modnych wnętrz
  4. Oświetlenie łazienki - wokół lustra
  5. Oświetlenie LED do łazienki: wokół strefy kąpielowej
  6. Dodatkowe oświetlenie łazienki: funkcja dekoracyjna
  7. Nowoczesne łazienki: oświetlenie miejsca wypoczynku i relaksu
  8. Oświetlenie łazienki - galerie zdjęć

Projekty łazienek chętnie wykorzystują nowoczesne oświetlenie, jakimi są lampy LED. Oświetlenie łazienkowe LED znajduje swoje zastosowanie w miejscach o podwyższonej wilgotności. Diody LED, zamontowane w odpowiednich miejscach łazienki, dodadzą meblom i sprzętom lekkości oraz powiększą optycznie wnętrze. Aranżacja łazienki zyska na atrakcyjności, jeśli np. zamontujemy listwy LED-owe za ramą lustra, u podstawy wanny, na obrzeżu sufitu podwieszanego czy w wyprofilowanej wnęce łazienki. Będą dawały rozproszone światło lub odbite od ścian albo podłogi. Projekty łazienek z oświetleniem LED-owym są nastrojowe i modne.

Zobacz też: Małe łazienki w bloku zdjęcia, projekty - 15 łazienek>>

Czy warto mieć oświetlenie łazienkowe LED

Jeżeli chcemy mieć ciekawe oświetlenie w łazience np. przy cokole wanny albo w okolicach umywalki, taśmy LED będą idealnym rozwiązaniem. Musimy wtedy skorzystać z produktu z klasą szczelności IP65. Taka taśma ledowa sprawdza się w miejscach, które są szczególnie narażone na wilgoć, a więc może być z powodzeniem wykorzystywana w aranżacji łazienki. Powleka się je silikonem, dzięki czemu są odporne na wszelkie uszkodzenia spowodowane zachlapaniem wodą.

Polecamy: Białe meble łazienkowe IKEA. Łazienka stylowa i z pomysłem!>>

Efektowne oświetlenie LED do łazienki

Aby ożywić aranżację łazienki, można efektownie podświetlić np. niezagospodarowaną półkę w łazience, czy oświetlić jasnym LED-em wyprofilowaną w ścianie wnękę. Taśmę LED-ową wystarczy zamontować pod górnymi szafkami. Powstanie wówczas półka, która będzie odbijać rozproszone od ściany światło. Można wyeksponować na niej kosmetyki lub modne dodatki. Kiedy łazienka jest urządzona w mocnych kolorach, a chcemy, by kusiła ciepłym światłem, możemy użyć diod LED-owych dla podkreślenia barwy ścian. Rozproszone, jasne światło oświetlenia LED do łazienki złagodzi kolorystykę i doda aranżacji łazienki przytulności.

Sprawdź również: Szafka pod umywalkę. Plusy i minusy różnych rozwiązań [INSPIRACJE I RADY]>>

Światło oprawione w luksus
Maxlight - Lampa Lollipop

Autor: materiały prasowe Maxlight

Lampa Lollipop Black

Lampy Maxlight do modnych wnętrz

Lollipop to rodzina nowoczesnych opraw świetlnych. Doskonale pasuje do wnętrz o wystroju industrialnym czy minimalistycznym, jednak sprawdzi się również w wielu innych aranżacjach. Cztery modele Lollipop to imponująca, niemal półtorametrowa oprawa na podłużnej ramie o ciekawym kształcie, oraz trzy lampy z ruchomymi ramionami: wisząca, stojąca i stołowa,oraz kinkiet. Mosiężne pręty, na których osadzone są sferyczne szklane klosze z żarówkami, można dowolnie regulować, dzięki czemu kształt lampy można dostosować do swoich potrzeb. Geometria, statyczność i kąty proste, łagodne przejścia i fale czy dzika kompozycja, pełna ukośnych linii i zaskakującej nieregularności – to zależy od Ciebie. Niezależnie od ustawienia oprawy zapewniają dużą ilość rozproszonego światła, a ich niezwykły, intrygujący design przyciąga wzrok nie tylko wtedy, gdy są rozświetlone. Lollipop to asymetria, zabawa formą i szczypta szaleństwa w najlepszym stylu.

Oświetlenie łazienki - wokół lustra

Oświetlenie łazienki powinno być funkcjonalne i praktyczne. Lustra w łazience nie oświetlamy po to, by je wyeksponować, ale po to, by dobrze się w nim widzieć. Światło wokół lustra powinno być równomierne, oświetlające twarz przeglądającej się w nim osoby bez zbędnych cieni i niezmieniające kolorów. Z tego względu do oświetlania lustra nie nadają się halogeny, które powodują powstawanie cieni. Najlepiej jest zamontować dwie oprawy symetrycznie po obu stronach lustra (na wysokości oczu, czyli mniej niż 160 cm od podłogi).

Dobrym wyjściem są świetlówki liniowe i kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami, ewentualnie z żarówkami o mocy 60 W (pamiętaj jednak, że tego typu żarówki są systematycznie wycofywane ze sprzedaży). Można też zamontować kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach zwierciadła (w odległości 5-10 cm od jego ramy) albo taśmę LED za ramą lub na ramie lustra. Światło przy lustrze powinno mieć chłodną temperaturę barwową o barwie dziennej 5000-6500 K i wskaźniku oddawania barw nawet ponad 90% (minimum to 80%). Takie światło najlepiej odzwierciedli twoją twarz i pozwoli ci dostrzec wszystkie detale podczas wykonywania makijażu czy golenia.

Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>

Oświetlenie LED do łazienki: wokół strefy kąpielowej

Światło o ciepłej barwie (o temperaturze barwowej poniżej 3000 K) sprzyja odprężeniu, dlatego najlepiej nadaje się do oświetlenia strefy kąpielowej. Dobrze, żeby źródła światła nad wanną nie były widoczne, by nie oślepiały kąpiącej się osoby. Odpowiednie będzie oświetlenie wykorzystujące jako źródła światła diody LED. Listwy czy punkty z diodami nie wymagają żadnej oprawy i można je ukryć w elementach architektury. Można też zastosować kinkiety kierujące światło na sufit albo tworzyć szczeliny świetlne, w których umieszczone są świetlówki.

Sprawdż też: Meble do łazienki: jak wybrać szafki łazienkowe i komplety mebli, jak je dopasować do aranżacji?>>

Dodatkowe oświetlenie łazienki: funkcja dekoracyjna

Dodatkowe oświetlenie łazienki może również spełniać funkcję czysto dekoracyjną. Sprawdzonym sposobem na ciekawe oświetlenie jest ukrycie źródła światła za osłonami – w przysłoniętym dodatkową warstwą suficie podwieszanym, we wnękach, szafkach, podstawach wanien albo nawet w podłodze.

Nowoczesne łazienki: oświetlenie miejsca wypoczynku i relaksu

We współczesnym domu łazienka jest nie tylko miejscem codziennej toalety, ale i wypoczynku. Sprzyjają temu punkty świetlne zamontowane w różnych miejscach – okolicy prysznica, wanny, umywalki czy toaletki. Szczególnie dekoracyjne jest oświetlenie w łazience umieszczone w obudowie wanny. Wydobywające się z niego światło wprawi nas w dobry nastrój i stan odprężenia. Wzmocni również poczucie komfortu. W strefie do 60 cm od źródła wody powinno się stosować lampy zasilane prądem mo niskim napięciu, wodoszczelne i o wysokiej klasie ochronności. W tej roli doskonale się sprawdzą lampy LED. Ich wysoka wydajność – świecą do 30 tys. godzin – sprawi, że nie będzie trzeba ich wymieniać przez wiele lat.

Nie przegap: Łazienka - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Łazienka stała się dzisiaj miejscem prestiżowym i reprezentacyjnym. W podkreśleniu tych jej aspektów ogromną rolę odgrywa oświetlenie łazienki. Duże możliwości aranżacyjne dają diody LED umieszczone na paskach. Taśmy LED nie tylko budują wystrój łazienki, lecz także podkreślają kształt mebli łazienkowych czy też urządzeń sanitarnych. Dzięki swej niezwykłej giętkości taśmy LED mogą być użyte w miejscach trudno dostępnych dla tradycyjnych źródeł światła, zostać wpuszczone w krawędzie ram, mebli czy w fugi między płytkami. Są idealne do wyznaczania długich linii świetlnych w aranżacji łazienki, np. wzdłuż wanny.

Oświetlenie łazienki - galerie zdjęć

Oświetlenie łazienki powinno pełnić funkcje praktyczne oraz estetyczne, a także tworzyć odpowiedni nastrój sprzyjający relaksowi. Nowoczesne łazienki mają zazwyczaj kilka punktów świetlnych usytuowanych w różnych miejscach łazienki. Oświetlenie łazienki powinno być tak zaprojektowane, aby dobrze oświetlać okolice lustra oraz stwarzać romantyczną atmosferę, gdy chcemy odpocząć w kąpieli. Przedstawiamy pomysły na wystój łazienki: nowoczesne źródła światła i lampy w łazience.