Jaka wanna do łazienki - niezbędnik kupującego. Pojemność wanny, wymiary, kształty, materiały

2019-01-04 13:19

Jaka wanna będzie najlepsza do twojej łazienki? Wybierając wannę, musimy wziąć pod uwagę takie parametry jak pojemność wanny, jej wielkość i materiał, z którego została wykonana. Ułatwiają nam to producenci wanien, oferując setki modeli - ładnych i funkcjonalnych. Jaka wanna spełni twoje oczekiwania - przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Jaka wanna: wanny akrylowe
  2. Jaka wanna: żeliwna i stalowa znowu na topie
  3. Jaka wanna: kształty, wymiary, kolory
  4. Ważny parametr – pojemność wanny
  5. Wideo: jaka wanna do łazienki - poradnik eksperta
  6. Jaka wanna: kształt wanny i wyprofilowanie wnętrza
  7. Jaka wanna: z jakiego materiału?
  8. Czy łazienka bez wanny jest kompletna?
  9. Jaka wanna: cechy wanny doskonałej
  10. Jaką wannę wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Mimo stale rosnącej popularności kabin natryskowych wanna wciąż pozostaje głównym elementem wyposażenia łazienki. Bez względu na to, czy przeprowadzasz remont łazienki, czy urządzasz to pomieszczenie od podstaw, istnieje kilka podstawowych kryteriów, którymi należy kierować się podczas wyboru wanny.

Wanna czy prysznic? Co jest lepsze? Czy odpowiedź na to pytanie jest w ogóle możliwa? To jak z pytaniem o jajko i kurę. Są zwolennicy łazienki z wanną i są zwolennicy prysznica. To zależy, czy weźmiemy pod uwagę kwestie zdrowotne, estetyczne, czy  po prostu to, co komu w duszy gra? Dla jednych kąpiel powinna być czynnością krótką i jak najmniej absorbującą. Szybki prysznic i tyle. Inni natomiast nie wyobrażają sobie życia bez codziennej porcji relaksu podczas kąpieli w wannie. Powstaje więc pytanie: jak wybrać wannę, by była tą naszą wymarzoną? Jaka wanna najbardziej spełni nasze potrzeby? Czy powinna być jak najbardziej prosta, czy może wyposażona w najnowsze wynalazki techniczne, czyli wielobarwne, zmienne oświetlenie lub system audio, który umożliwi dosłowne zanurzenie się w ulubionej muzyce?

Sprawdź także: Samodzielny montaż wanny instrukcja>>

Jaka wanna: wanny akrylowe

Najpopularniejszym materiałem, z którego obecnie produkuje się wanny, jest akryl. Ten wysokiej jakości jest bardzo twardy, odporny na zarysowania oraz niszczące działanie środków chemicznych używanych w gospodarstwie domowym. Ma dobrą izolacyjność termiczną, dzięki której woda w wannie długo jest ciepła, i akustyczną, która zapobiega dudnieniu podczas napuszczania wody i wchodzenia do wanny. Powierzchnia wanny akrylowej jest gładka, przyjemna i ciepła w dotyku. Łatwo ją utrzymać w czystości, nie powstają na niej zacieki ani ślady rdzy.

Producenci oferują modele wanien w wersji antybakteryjnej - ze specjalną powłoką lub środkiem antybakteryjnym dodawanym w procesie produkcji do płyt akrylowych. Na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej więc zachować higienę, a efekt mycia wanny jest trwalszy.

Polecamy: Łazienki z pomysłem. Projekty nowoczesnych łazienek [ZDJĘCIA]>>

Jaka wanna: żeliwna i stalowa znowu na topie

Wanna żeliwna emaliowana jest bardzo trwała. Takie wanny nie tracą właściwości mimo upływu czasu. Można powiedzieć, że kupuje się je na całe życie. Ich konstrukcja nie ulega zniekształceniu, są odporne na uderzenia. Wanny żeliwne mają dużą bezwładność cieplną, dzięki czemu utrzymuje się w nich stała temperatura wody. Niestety, są bardzo ciężkie, toteż ich transport i montaż są kłopotliwe.

Dobra stalowa wanna to na pewno taka, którą wytłoczono z jednego arkusza blachy. Unika się w ten sposób łączeń (spawów) – miejsc, w których z czasem może się pojawić ognisko korozji. Stal wanny jest z reguły pokryta warstwą emalii. Im cieńsza warstwa, tym trwalsza staje się powłoka (cienka warstwa zachowuje większą elastyczność, a więc jest mniej podatna na odbicie). Z grubością stali jest odwrotnie – im grubsza, tym lepiej, bo stal nadaje wannie stabilność.

Sprawdź także: Pomysły na obudowę wanny>>

Jaka wanna: kształty, wymiary, kolory

Wanny prostokątne. Mają klasyczną formę albo tak wyprofilowane wnętrze, aby wygodnie było w nich siedzieć lub leżeć podczas kąpieli. Takie wanny mogą mieć miejsca na łokcie i głowę, wgłębienia na mydło, gąbkę czy żel do kąpieli. Najmniejsze wanny prostokątne mają już od 100 cm długości i 70 cm szerokości, największe – odpowiednio 195 cm i 120 cm. Najpopularniejsze modele są zwykle w kilku wymiarach ze skokiem co 10 cm.

Wanny narożne mogą być symetryczne – o bokach tej samej długości lub asymetryczne – z jednym bokiem krótszym i drugim dłuższym. Niektóre mają siedzisko i/lub oparcia na łokcie. Asymetryczne są oferowane w dwóch wersjach – prawej i lewej, zależnie od usytuowania krótszego boku wanny odpowiednio z prawej lub lewej strony. Komfort kąpieli w wannie asymetrycznej jest nie mniejszy niż w prostokątnej o porównywalnych wymiarach, ale wanna zajmuje mniej miejsca w łazience.

Mała wanna narożna ma wymiary 120 x 120 cm – symetryczna – lub 140 x 75 cm – asymetryczna. Największe wanny – odpowiednio 175 x 175 cm i 160 x 100 cm.

Wanny okrągłe (owalne) i nieregularne. Do łask wracają wanny wolnostojące – w stylu retro lub klasycznie proste. Zwykle mają kształt koła lub elipsy. Wanny okrągłe i owalne mogą być również narożne lub przyścienne. Są też wanny pięcio-, sześcio- i ośmiokątne, w kształcie łzy i w innych nieregularnych kształtach. Doskonale prezentują się w bardzo dużych łazienkach. Wanny o nietypowych kształtach zwykle są bardzo duże, mają długość 180-200 cm i szerokość 80-100 cm.

Choć najpopularniejsze są wanny białe, wszystkie rodzaje wanien mogą mieć także inny kolor. Do wyboru jest zwykle kilkanaście kolorów w wykończeniu błyszczącym i kilka – w matowym. Ostatnio bardzo modny jest kolor srebrny.

Nie przegap: Łazienki inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>

Ważny parametr – pojemność wanny

Pojemność wanny zależy nie tylko od jej wielkości, ale i kształtu. Im większa pojemność wanny, tym więcej wody i czasu potrzeba do jej napełniania. Najmniejsze wanny mają pojemność już od 75 litrów. W największych zmieści się ponad 400 litrów wody. Każdorazowa kąpiel w tak dużej wannie będzie się wiązała z bardzo dużym zużyciem wody i produkcją ścieków. Zwróćmy na to uwagę, wybierając wannę, nie tylko wtedy, gdy rozliczamy się ze zużycia wody według wskazań wodomierza, ale również wtedy, gdy ciepła woda użytkowa w naszym domu jest przygotowywana w przepływowym podgrzewaczu albo mamy szambo.

Wybierając wannę do łazienki i decydując, jak będzie duża, pamiętajmy również o zachowaniu odpowiednich odległości między nią a innymi urządzeniami sanitarnymi.

Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>

Wideo: jaka wanna do łazienki - poradnik eksperta

Wybieramy wannę: radzimy, co wziąć pod uwagę podczas kupowania wanny. Podpowiadamy, jak dopasować wannę do własnej łazienki. Podstawowe elementy ważne przy wyborze wanny to kształt i wielkość wanny oraz sposób jej montażu. Sprawdź, co jeszcze warto brać pod uwagę, kupując wannę. Posłuchaj naszego eksperta.

Jaka wanna: kształt wanny i wyprofilowanie wnętrza

Do większości łazienek pasuje wanna prostokątna – jest najłatwiejsza do zestawienia z innymi urządzeniami i nie zajmuje zbyt wiele miejsca, co jest atutem szczególnie w przypadku małych łazienek. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, możemy zdecydować się na wannę narożną symetryczną lub asymetryczną (mogą pochwalić się one większą powierzchnią kąpielową) albo wannę owalną lub okrągłą, którą można wysunąć na środek łazienki (o ile pozwoli nam na to lokalizacja podejścia kanalizacyjnego). Wybierając wannę, zwróćmy uwagę na wyprofilowanie jej wnętrza – modele o takim samym kształcie zewnętrznym mogą mieć różną głębokość i pionowe albo mniej lub bardziej nachylone ścianki. Kwestia ta decyduje nie tylko o wygodzie użytkowania wanny, ale także o ilości wody potrzebnej do jej napełnienia. Im głębsza wanna, a jej ścianki pionowe, tym więcej wody zużyjemy do jej napełnienia i odwrotnie – im płytsza, ze ściankami nachylonymi, tym mniejsza ilość wody potrzebna będzie do jej napełnienia.

Zobacz też: PONADCZASOWE WANNY wolnostojące - 15 pomysłów!>>

Jaka wanna: z jakiego materiału?

Akryl to obecnie najpopularniejszy materiał do produkcji tego elementu wyposażenia łazienki. Wanny akrylowe mają wiele zalet – są lekkie, a ich powierzchnia jest gładka i ciepła w dotyku, cechują się wysoką odpornością na korozję i przebarwienia, a ewentualne zarysowania i uszkodzenia są mało widoczne i można w łatwy sposób usunąć je przy pomocy pasty polerskiej. Najważniejszą cechą wanien z akrylu jest ich izolacyjność termiczna, która sprawia, że woda w wannie jest długo ciepła, dzięki czemu nie musimy spieszyć się podczas zażywania relaksującej kąpieli. Warto wspomnieć również o izolacyjności akustycznej akrylu, która zapobiega dudnieniu podczas napuszczania wody do wanny. Producenci oferują wybrane modele wanien akrylowych z dodatkowym wzmocnieniem (o jeszcze lepszej izolacyjności) oraz w wersji antybakteryjnej (na powierzchni takiej wanny bakterie rozwijają się wolniej, łatwiej jest więc zachować higienę, a efekty mycia wanny są trwalsze).

Ceny wanien akrylowych są bardzo zróżnicowane – prostokątna o wymiarach 170x70 cm kosztuje od 350 do ponad 1000 zł. Wanny żeliwne emaliowane są niezwykle trwałe, a duża bezwładność ciepła, którą się cechują sprawia, że utrzymuje się w nich stała temperatura wody. Niestety, są również bardzo ciężkie, przez co ich transport i montaż są kłopotliwe, ponadto raczej nie zaliczają się do najtańszych – za prostokątną wannę tego typu o wymiarach 170x70 cm trzeba zapłacić około 1900 zł. Wanny wykonane ze stali są lżejsze od żeliwnych, ale cięższe od akrylowych, a napuszczona do nich woda dość szybko stygnie – stal jest dobrym przewodnikiem, przez co ścianki wanny przejmują ciepło wody. Stalową wannę o wymiarach 170x70 cm można kupić już za niecałe 250 zł. Wanny produkuje się też z innych materiałów (na przykład z kamienia, konglomeratów czy nawet z drewna), jednak zwykle są one dużo droższe niż te standardowe – kosztują kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Czy łazienka bez wanny jest kompletna?

Dla większości z nas pewnie nie. Nawet ci, którzy na co dzień najczęściej korzystają z prysznica, lubią mieć możliwość raz na jakiś czas zrelaksować się w wannie pełnej piany lub z pachnącymi olejkami. Wyższość wanny nad prysznicem polega też na tym, że w wannie można wziąć prysznic, a w kabinie prysznicowej kąpieli raczej nie zażyjemy… Dlatego w Polsce bardziej popularna jest łazienka z wanną. Na to i na to w naszych łazienkach niestety rzadko jest miejsce. Jeśli w mieszkaniu możemy pozwolić sobie na dwie łazienki, często instalujemy w jednej wannę, w drugiej zaś prysznic. A idealna sytuacja to taka, kiedy mamy wybór… Wiernymi wielbicielami łazienki z wanną będą też na pewno rodzice małych dzieci. Trudno jest przecież kąpać malucha w kabinie prysznicowej. Jest to taki moment w życiu, kiedy nawet najbardziej zagorzali wielbiciele szybkiej kąpieli pod prysznicem przepraszają się z wanną. Na szczęście czasy mikroskopijnych łazienek, w których mieściła się tylko niewielka kabina prysznicowa, bezpowrotnie minęły.

Jaka wanna: cechy wanny doskonałej

Jak powinna być wanna doskonała? Stalowa i emaliowana, z akrylu, z jednego kawałka kamienia, a może z nowoczesnego konglomeratu? Zaokrąglona w kształcie czy kanciasta, geometryczna? Wolnostojąca czy „przymocowana” do ściany? Biała czy czarna? Podświetlana, a może z hydromasażem? A może powinna mieć coś jeszcze, czego jeszcze nie wymyślono? I jeszcze jedno pytanie: wymarzona wanna powinna znajdować się w łazience czy w sypialni? Ilu wielbicieli wanny, tyle pewnie będzie kombinacji odpowiedzi. Nie da się jednoznacznie opisać wanny idealnej dla wszystkich. Dla każdego wanna idealna będzie oznaczała co innego. Jak więc wybrać wannę, by spełniała nasze kryteria?

Odpowiadając na te pytania, musimy jeszcze wziąć pod uwagę dwie kluczowe sprawy. Po pierwsze, wielkość łazienki (lub sypialni) i zasobność naszego portfela. Dopiero później możemy decydować, czy będziemy szczęśliwymi posiadaczami wanny wolnostojącej na lwich łapach, czy wanny o dł. 1,4 m ustawionej przy ścianie? Wanny stalowe i z akrylu możemy zamontować we wszystkich mieszkaniach i domach. Wanny z kamienia lub konglomeratu wymagają wzmocnionego stropu (trzeba o to zadbać już na etapie projektu). Reszta to już tylko dodatki, czyli oświetlenie, hydromasaż czy możliwość słuchania w wannie muzyki.

Jaką wannę wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Tyle teorii, czas zobaczyć, jak różne wanny prezentują się w łazienkach. Zajrzyj do naszych galerii zdjęć. Znajdziesz tam gotowe podpowiedzi i inspiracje.

Wanna akrylowa – instalacja krok po kroku