Wanna wolnostojąca: jaką wybrać? 10 pomysłów na łazienkę z wanną

2021-10-04 16:01

Wanna wolnostojąca kojarzy się z luksusem posiadania salonu kąpielowego. Na szczęście również w małej łazience można się nim cieszyć. Wystarczy odpowiednie rozplanowanie przestrzeni. Zwłaszcza wanna w stylu retro znakomicie poradzi sobie w mniejszych wnętrzach. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią wannę, oraz zajrzyj do galerii zdjęć z gotowymi inspiracjami.

Spis treści

  1. Wanna wolnostojąca: nowoczesna czy retro?
  2. Wanna wolnostojąca a styl aranżacji łazienki
  3. Wanna wolnostojąca na środku łazienki
  4. Wanna wolnostojąca: jaką dobrać baterię?
  5. Wanna wolnostojąca: inspiracje

Jeśli jesteśmy posiadaczami dużej łazienki, np. przy sypialni, warto wstawić tam piękną, wyróżniającą się designem wannę wolnostojącą. Z kolei gdy dysponujemy mniejszym pomieszczeniem, to również nic straconego. Świetnie sprawdzi się np. wanna w stylu retro – klasyczny model wsparty na lwich łapach. Taka wanna ma tę zaletę, że jest lekka optycznie, ponadto od razu staje się centralnym, najbardziej atrakcyjnym estetycznie elementem wystroju. Słowem, łazienka zyskuje klasę i elegancję!

Wanna wolnostojąca: nowoczesna czy retro?

Wanna wolnostojąca nowoczesna ma zazwyczaj pełny kształt, tzn. nie jest wsparta na nogach. Może być wykonana z akrylu, konglomeratu lub kamienia. Wanny wolnostojące akrylowe mają zwykle dodatkową obudowę, która nadaje im opływowy kształt. Jest ona niestety zazwyczaj sporo droższa od samej wanny. Na to jednak też jest sposób, ponieważ nowoczesną wannę można samodzielnie obudować. Najlepiej nadaje się do tego drobna mozaika.

Inna opcja to obudowanie wanny wolnostojącej połyskującymi płytkami, dzięki czemu zyska na lekkości, będzie też świetnie odbijać światło. To ważne zwłaszcza w niedużych pomieszczeniach. Ponadto mamy szansę stać się posiadaczami wanny jedynej w swoim rodzaju!

Wanny wolnostojące w stylu retro wyposażone są w stylowe lwie łapy, najczęściej białe, srebrne lub złote. W niektórych modelach nogi mają uproszczoną, geometryczną formę, co wyraźnie nawiązuje do nowoczesnego designu. Ponieważ takie wanny nie mają obudowy, prezentują się lekko. Sprowadzają się we wnętrzach niezbyt dużych i wąskich. Jeśli lubimy klasyczną elegancję spod znaku art deco, postarajmy się również o posadzkę w czarno-białą szachownicę.

Dobra rada: wannę wolnostojącą w mniejszym pomieszczeniu warto postawić wzdłuż jednej ściany. Dzięki temu zyskujemy do niej dostęp z trzech stron, łatwiej będzie też posprzątać łazienkę.

Kiedy wanna, kiedy prysznic? | Webinar Jak zaplanować niedużą łazienkę

Wanna wolnostojąca a styl aranżacji łazienki

Wanna wolnostojąca prezentuje się dostojnie, ekskluzywnie, kojarzy się ze stylowymi łazienkami urządzonymi z troską o najdrobniejsze detale. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli, że wybór tego jednego może przyprawić o zawrót głowy. Zastanówmy się więc, jaka konwencja aranżacyjna bardziej nam pasuje - klasyka czy nowoczesność? A może eklektyzm, czyli łączenie różnych stylistycznie elementów w jednym wnętrzu? Pamiętajmy również, że prosta wanna wolnostojąca w stylu nowoczesnym równie dobrze odnajdzie się w łazience skandynawskiej czy klasycznej. Najbardziej uniwersalna jest biel, jednak na rynku znajdziemy coraz więcej wanien w nietypowych kolorach: granatowym, zielonym, czerwonym czy szarym. Zastanówmy się także, w jakiej części łazienki chcemy zlokalizować wannę. W dużych i przestronnych pokojach kąpielowych wanna wolnostojąca najczęściej ustawiana jest w centralnej części. Jeśli zaś mamy łazienkę z oknem, możemy śmiało umieścić wannę w jego pobliżu.

Wanna wolnostojąca na środku łazienki

Wanna wolnostojąca na środku łazienki pozwala zaaranżować wygodny pokój kąpielowy. Łatwo też znaleźć model pasujący do stylistyki łazienki, bo oferta wanien jest bardzo szeroka. Nowoczesne wanny wolnostojące bywają często asymetryczne, choć największą popularnością cieszą się te na planie elipsy. Warto też pamiętać, że łazienka z wanną na środku wydaje się przestronniejsza. Oczywiście musimy jednak mieć do dyspozycji odpowiedni metraż. Ustawienie wanny na środku łazienki wymaga pomieszczenia wielkości co najmniej około 15 m2. W tradycyjnie urządzonej łazience, gdzie ubikacja, wanna i umywalka stoją pod ścianami, ciągi komunikacyjne częściowo się pokrywają, dzięki temu na wszystko potrzeba mniej miejsca. Natomiast wannę wolnostojącą musimy obchodzić ze wszystkich stron, tak więc przestrzeń przeznaczona na dojście do poszczególnych urządzeń się zwiększa.

Wanna wolnostojąca: jaką dobrać baterię?

Do wyboru mamy np. wanny wolnostojące nowoczesne symetryczne, dwuosobowe lub asymetryczne, czyli wyższe z jednej strony. Szczególnie ładnie prezentują się wyeksponowane na środku łazienki. Takie usytuowanie wanny wymaga również zamontowania baterii wolnostojącej. Wybór jest naprawdę ogromny: od baterii wannowych geometrycznych, kwadratowych w przekroju po pięknie wyprofilowane okrągłe i wygięte w miękki łuk. Przy wannie asymetrycznej bateria powinna być również zamontowana asymetrycznie. Cała koncepcja łazienki musi być dobrze przemyślana w fazie projektowej, tak by wszystkie potrzebne instalacje były bezbłędnie doprowadzone. Wanny retro ustawione pod ścianą nie wymagają skomplikowanych instalacji. Mogą być wyposażone w baterię ścienną jedno- lub wielootworową.

Wanny wolnostojące zarówno nowoczesne, jak i retro dają wiele możliwości aranżacyjnych. Część rozwiązań jest dość droga i wymaga sporej przestrzeni, ale jak wynika z pokazywanych przez nas zdjęć można zamontować wannę wolnostojącą na niewielkiej przestrzeni i niekoniecznie bardzo kosztowną. Innym pomysłem na wannę wolnostojącą jest umieszczenie jej w sypialni.

..  Sypialnia z łazienką – jak ją urządzić? >>>

Wanna wolnostojąca: inspiracje

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem wanny wolnostojącej, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz różne pomysły na wannę wolnostojącą w aranżacji łazienki.

Nasi Partnerzy polecają