Duże łazienki: jak je dobrze urządzić. Projekt duża łazienka

2017-06-04 21:56

Duża łazienka to marzenie każdego z nas. Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużej łazienki, stwórzmy w niej niepowtarzalny nastrój, nie zapominając przy tym o funkcjonalności. Jak urządzać duże łazienki: dobieramy wyposażenie.

Spis treści

  1. Jak urządząć duże łazienki: podział wnętrza i wyposażenie
  2. Duża łazienka: strefa wanny i prysznica
  3. Duża łazienka: strefa wypoczynkowa w łazience
  4. Duże łazienki i ogrzewanie
  5. Jak zrobić saunę w domu: wideo poradnik na tema sauny fińskiej
  6. Galerie zdjęć: duże łazienki inspiracje

Duża łazienka wymaga dobrego projektu, by była funkcjonalna, przytulna i wygodna. Funkcjonalnie zaprojektowany układ łazienki będzie decydował o tym, czy poczujemy się w niej naprawdę komfortowo. Duże łazienki stwarzają możliwość wyraźnego podziału na dwie strefy: sanitarno-kąpielową (strefa umywalki, WC i bidetu oraz strefa kabiny prysznicowej i wanny), zwaną mokrą oraz wypoczynkową, zwaną suchą. W trosce o wystrój łazienki i współgranie ze sobą obu stref, podczas jej urządzania należy zadbać o harmonię pomiędzy przestrzenią a funkcjonalnym wyposażeniem łazienki.

Jak urządząć duże łazienki: podział wnętrza i wyposażenie

Duże łazienki mają miejsce na wygodne wyposażenie. Jak urządzić łazienkę praktycznie i estetycznie? Bardzo praktyczne jest umieszczenie w dużej łazience dwóch umywalek, szczególnie, gdy korzysta z niej więcej niż jedna osoba. Dwie umywalki pomagają rozładować poranną gorączkę przed wyjściem do pracy czy do szkoły. Model umywalki (umywalek) dobieramy kierując się przede wszystkim względami użytkowymi i estetycznymi wyposażenia łazienki. Jeśli będzie służyła tylko do mycia rąk i zębów, możemy wybrać model średniej wielkości i głębokości, z wiszącą baterią sztorcową umieszczoną bezpośrednio na urządzeniu. Jeżeli lubimy myć głowę w umywalce, musimy szukać modelu umywalki dużego i głębokiego, z baterią mającą ruchomą końcówkę, wyciąganą na elastycznym sznurze prysznicowym. Model umywalki powinien dobrze się komponować z pozostałym wyposażeniem strefy sanitarnej i wypoczynkowej w łazience.

Sprawdź też: deszczownica - luksusowy prysznic >>>

Nad umywalką w łazience zwykle wieszamy lustro. Aby można było wygodnie z niego korzystać, powinno być osadzone na ruchomym przegubie, pozwalającym zmienić nachylenie. Uzupełnieniem dużego lustra powinno być małe, dwustronne (zwykłe, powiększające) lusterko na wysięgniku.

Sprawdź też: łazienki zdjęcia inspiracje - galeria >>>

Funkcjonalny podział dużej łazienki umieszcza zazwyczaj miskę ustępową i bidet w pobliżu umywalki. Z racji powiązania funkcji to wyposażenie łazienki powinno ze sobą sąsiadować. Dobrym rozwiązaniem w urządzaniu dużej łazienki jest oddzielenie umywalki od reszty urządzeń niskim murkiem, na którym można zainstalować wieszaki i poręcze na ręczniki.

W dużej łazience mamy możliwość zastosowania wyposażenia łazienkowego podwieszonego do ściany. W szczególności dotyczy to WC i bidetu. Takie rozwiązanie wymaga specjalnej konstrukcji podtynkowej, powodującej niewielkie zmniejszenie powierzchni łazienkowej, ale umożliwiającej zainstalowanie urządzeń na wybranej, wygodnej wysokości. Pod podwieszonym wyposażeniem łazienki łatwiej jest utrzymać czystość.

Duża łazienka: strefa wanny i prysznica

Wanna jest bardzo istotnym elementem wyposażenia dużej łazienki, szczególnie dla amatorów długich, relaksujących kąpieli. Powinni oni pomyśleć o wannie co najmniej 140-centymetrowej długości i metrowej szerokości, najlepiej wyprofilowanej ergonomicznie, z podgłówkiem. Praktyczne są modele wanien wyposażone w uchwyty pomagające przy wstawaniu i antypoślizgowe wykończenie dna. Duże łazienki mogą pełnić funkcję pokoi kąpielowych. Bardzo przyjemne i relaksujące są kąpiele terapeutyczne. Do tego celu służą specjalne wanny z hydromasażem. Dzięki jacuzzi szybko odzyskujemy siły witalne, ponieważ wodny masaż nie tylko regeneruje i rehabilituje, ale także wpływa relaksująco na nasze samopoczucie. Funkcję hydromasażu możemy zainstalować również w kabinie prysznicowej. Pamietajmy jednak, że takie wyposażenie łazienki wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by urządzania dobrze działały. W dużej łazience, oprócz wanny, powinna być także kabina prysznicowa. Służy ona do szybkiego odświeżenia się w ciągu dnia i jest niezbędna dla osób, które mają trudności w korzystaniu z wanny. Dla osób starszych lub mniej sprawnych prysznic jest najbezpieczniejszą formą kąpieli.

Duża łazienka: strefa wypoczynkowa w łazience

Ciepły i przytulny wystrój tej części dużej łazienki powinien sprzyjać rozluźnieniu i wyciszeniu. W dużej łazience mamy sporo możliwości, bo nie ogranicza nas mały metraż. Możemy w tej części łazienki ustawić leżanki o regulowanych podnóżkach i podgłówkach, przyrządy gimnastyczne, szafy, regały, komódki do przechowywania przyborów toaletowych, ręczników kąpielowych i środków czystości. Jeśli lubimy robić makijaż w łazience, możemy tu wygospodarować miejsce na toaletkę. Jeśli choć raz skorzystaliśmy z sauny, wiemy, jak wspaniale ożywia i relaksuje kąpiel parowa. Dysponując dużą łazienką, możemy pozwolić sobie na zainstalowanie w tym celu choćby niewielkiej kabiny dwuosobowej. Szczególnie polecaną sauną do łazienki jest tylarium (kąpiel parowo-ziołowa). Nie wymaga ona bardzo wysokich temperatur (45–65°C), dzięki czemu mogą z niej korzystać również osoby starsze i małe dzieci. W każdej łazience istotnym elementem wyposażenia jest oświetlenie. W dużej łazience, podobnie jak w małej, nie powinno się używać jedynie światła górnego, rozproszonego, gdyż jest ono niekorzystne dla wnętrza. Natomiast miejsce, gdzie wypoczywamy po kąpieli, powinno być oświetlone właśnie światłem rozproszonym (nie punktowym), które wprowadza nastrój rozluźnienia i wyciszenia niezbędny do relaksu.

Duże łazienki i ogrzewanie

Najbardziej neutralnym urządzeniem grzewczym do dużej łazienki jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli czy spod natrysku na ciepłą posadzkę. Dobrze jest także zainstalować w łazience modny ostatnio grzejnik rurowy, który nie tylko ogrzewa wnętrze łazienki, ale również suszy ręczniki i garderobę. Do tego celu świetnie nadają się też elektryczne suszarki podłączane do gniazdka o napięciu 220 V. W chłodny i deszczowy dzień dzięki suszarce można także osuszyć powietrze w łazience. Najlepiej, jeśli mokra część łazienki wyłożona jest wykładziną ceramiczną lub kamienną, a wypoczynkowa drewnem, miękką wykładziną, tkaniną, skórą. Zalecane są materiały naturalne, które dają się łatwo czyścić i nie wywołują alergii. Ich dobór zależy od naszych upodobań oraz przyjętej koncepcji stylistycznej i kolorystycznej całej łazienki. Dobrym rozwiązaniem podczas urządzania dużej łazienki jest oddzielenia od siebie poszczególnych stref przez praktyczne i efektowne ścianki z luksferów, które jednocześnie nie pomniejszają wnętrza łazienki.

Jak zrobić saunę w domu: wideo poradnik na tema sauny fińskiej

Galerie zdjęć: duże łazienki inspiracje

Pomysły na aranżacje dużej i wygodnej łazienki. Zobacz jak urządzić jej wnętrze i jakie wybrać wyposażenie. Duże łazienki dają wiele możliwości, można je łatwo zamienić w salon kąpielowy. Duże łazienki: zdjęcia.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE