Jak dobrać baterie łazienkowe i umywalki: wyposażenie łazienki bez tajemnic

2012-05-14 16:39

Łazienka musi być dobrze wyposażona. Baterie łazienkowe i umywalki to zestaw obowiązkowy do łazienki. Bateria umywalkowa powinna być funkcjonalna i ładna, a sama umywalka - wygodna i efektowna. Razem muszą tworzyć parę idealną i niezawodną w łazience!

wyposażenie łazienki
Autor: Materiały prasowe firm Baterie łazienkowe jednouchwytowe są wygodne w użyciu i bardziej oszczędne od baterii dwuuchwytowych (osobne kurki do zimnej i ciepłej wody). Na zdj. bateria umywalkowa Cuadro, Teka.

Spis treści

  1. Rodzaje baterii łazienkowych: stojące i montowane w ścianie
  2. Baterie umywalkowe montaż
  3. Baterie łazienkowe: jak są najlepsze
  4. Umywalki: jakie są praktyczne
  5. Baterie łazienkowe: ważna jest konstrukcja baterii
  6. Jaką wybrać baterię do łazienki: rodzina „podpowiada”
  7. Baterie łazienkowe: styl też ma znaczenie
  8. Konserwacja baterii łazienkowych
  9. Baterie łazienkowe: inspiracje

Łazienka powinna być ładna i praktyczna. Kupując wyposażenie łazienki - umywalki i baterie łazienkowe, pamiętajmy, by były przede wszystkim wygodne w użyciu. Dobierając armaturę, trzeba też wziąć pod uwagę wielkość łazienki i styl, w jakim jest urządzona. Umywalka musi być na tyle duża, aby dało się swobodnie umyć dłonie i twarz. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, nie krępujmy się, tylko wypróbujmy umywalkę „na sucho” w sklepie. Wymierzmy jednak wcześniej miejsce w łazience, by nie okazało się, że nowa umywalka się w niej nie zmieści. Kształt, kolor i materiał z jakiego jest umywalka to sprawa indywidualna, zależy od upodobań, miejmy jednak na uwadze fakt, że białą ceramikę łatwiej dopasować do innych elementów wyposażenia łazienki i nie znudzi się tak szybko jak model w intensywnym kolorze.

Bateria łazienkowa musi współgrać z umywalką pod względem wielkości, wysokości i stylu. Jeśli do małej umywalki dobieramy baterię sztorcową, nie może ona być zbyt duża, bo woda będzie chlapać na boki. Gdy z kolei do obszernej umywalki dopasujemy baterię umywalkową o krótkiej wylewce, korzystanie z niej będzie niewygodne. Jeżeli decydujemy się na baterię łazienkową ścienną, zamontujmy ją 25–35 cm nad górną krawędzią umywalki. Zestawienia nietypowe, np. prostej armatury z rustykalną umywalką, to zadanie dla zaawansowanych. Łatwo tu o pomyłkę, więc ich nie polecamy.

Wszystkie baterie łazienkowe kupujmy z tej samej serii, aby zarówno bateria umywalkowa, jak i prysznicowa oraz wannowa nie różniły się stylem czy kształtem. To samo dotyczy ceramiki sanitarnej (umywalki i WC). Pamiętajmy, że z baterii umywalkowej korzystamy kilka razy dziennie. Warto, aby była nie tylko ładna, lecz także funkcjonalna. Dobrze dobrana bateria umywalkowa posłuży nam długie lata.

Rodzaje baterii łazienkowych: stojące i montowane w ścianie

Wybór baterii umywalkowej zależy od tego, gdzie ma być zamontowana, do jakiej umywalki ma pasować i jakie funkcje są najważniejsze dla użytkowników. Warto pamiętać, że bateria jest nierozerwalnie związana z umywalką, dlatego wybierając jedną z nich, trzeba mieć na uwadze również drugą (niektóre umywalki mają otwory do montażu baterii, a inne nie). Bateria i umywalka powinny mieć proporcjonalne rozmiary. Najlepiej, jeśli odległość między końcem wylewki a dnem umywalki wynosi przynajmniej 15 cm. Bateria powinna być dobrana proporcjonalnie do umywalki – jest to ważne ze względów nie tylko estetycznych, lecz także funkcjonalnych. W przypadku dużych umywalek sprawdzą się baterie z wysokim korpusem i długą wylewką, która pozwoli nam nalać wody do wazonu czy umyć głowę w umywalce.

Baterie umywalkowe montaż

Kluczowy kryterium wyboru jest sposób montażu baterii umywalkowej. Mamy do wyboru dwie opcje:

  • baterie umywalkowe montowane w ścianie
  • baterie umywalkowe stojące (tak zwane sztorcowe).

Wśród baterii umwalkowych stojących wyróżniamy:

  • baterie umywalkowe mocowane na blacie,
  • baterie umywalkowe montowane na obrzeżu umywalki
  • baterie umywalkowe montowane w podłodze.

Dziś największą popularnością cieszą się te montowane na umywalkach. Baterie podłogowe, stosowane do specjalnych modeli umywalek, należą do najdroższych. Kolejny krok to decyzja, czy wolimy tradycyjną baterię z kurkami, czy jednouchwytową z mieszaczem wody.

Baterie łazienkowe: jak są najlepsze

1. Ceramiczna głowica. Wybierzmy baterię łazienkową z ceramiczną głowicą (to serce baterii). Dzięki niej nie będzie kapać z kranu.2. Perlator. Wylewka powinna być wyposażona w małe sitko (to właśnie perlator) na jej końcu. Jego zadaniem jest napowietrzanie wody, co sprawia, że używamy jej mniej. Perlator pozwala zaoszczędzić nawet do 60% zużywanej wody.3. Lekko poruszający się kurek baterii łazienkowej. Kurek powinien poruszać się lekko, nie stawiając oporu.4. Oszczędny ekoprzycisk. Błyskawicznie ustawia siłę strumienia na ekonomicznym poziomie.5. Gładka powierzchnia baterii łazienkowej. Opływowy kształt i gładka powierzchnia znacznie ułatwią utrzymanie baterii w czystości.6. Możliwość regulacji baterii łazienkowej. Niektóre baterie mają dwa poziomy otwarcia przepływu. Lekkie podniesienie uchwytu ustawia ekonomiczny przepływ wody (ok. 50%), głębsze wychylenie rączki uruchomi zwiększony strumień. Na tej samej zasadzie działa blokada wypływu gorącej wody wbudowana w niektóre baterie umywalkowe. Jeśli zależy nam na mniejszym zużyciu wody, warto zainwestować w baterie łazienkowe z takimi systemami.

Umywalki: jakie są praktyczne

1. Biała ceramika. Umywalki w białym kolorze łatwo utrzymać w czystości, współgra z innymi elementami wyposażenia, a jej solidna budowa gwarantuje trwałość. 2. Gładka powierzchnia i obłe kształty umywalki. Wpływają na łatwość utrzymania umywalki w czystości.3. Umywalka z powłoką. Warto wybrać umywalkę ze specjalną powłoką. Dzięki niej powierzchnia jest gładka, co ogranicza gromadzenie się zanieczyszczeń i osadów mineralnych. Na takich powierzchniach drobne krople wody łączą się w większe, co z koleipowoduje ich szybsze spływanie wraz z wszelkimi zabrudzeniami. Uwaga, każda marka oferuje to rozwiązanie pod inną, własną nazwą.4. Umywalka model głębszy i szerszy. taka umywalka zapewnia bardziej komfortowe użytkowanie. Unikniemy nie tylko ochlapywaniawodą posadzki wokół, ale i siebie.

Baterie łazienkowe: ważna jest konstrukcja baterii

  • Głowice baterii łazienkowych – obecnie są przede wszystkim ceramiczne, bardziej ekonomiczne niż stalowe. To one w znacznym stopniu decydują o długowieczności urządzenia. Często też właśnie na głowicach mocowane są pierścienie ograniczające wielkość strumienia – za ich sprawą trzeba pokonać specjalną blokadę, by popłynął większy. Niektóre modele baterii oszczędzających wodę mają natomiast przyciski na korpusie. Wciśnięte potrafią zdławić strumień nawet do połowy objętości. Mechanizmem oszczędzającym wodę może też być dwustopniowa dźwignia baterii – unosząc uchwyt baterii, uzyskamy tylko połowę przepływu wody, żeby zaś popłynął maksymalny strumień, musimy pokonać pewien wyraźnie odczuwalny opór.Podobnie działa blokada temperatury wody. Uruchamia się ją przez przyciśnięcie guzika, a wtedy ciepłota wody utrzymuje się na stałym, dogodnym dla nas poziomie. Do tego samego służy termostat, który pozwala z góry zaprogramować (ustawić) temperaturę wody. Bardzo szybko miesza ciepłą i zimną wodę w takich proporcjach, by miała tyle stopni, ile chcemy (zalecana, optymalna temperatura wynosi 38°C).
  • Fotokomórka – jeśli armatura łazienkowa jest w nią wyposażona, to wiadomo – woda o stałej, zaprogramowanej temperaturze płynie tylko wtedy, gdy zbliżamy dłonie do wylewki, a kiedy je cofniemy, strumień zanika. Daje to oszczędności wody sięgające nawet 50 proc.
  • Perlator - to rodzaj nakładki (sitka) w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica itd. Zwiększa optycznie strumień wody przez znaczne jej napowietrzenie. Różne modele perlatorów mogą mieć gwint zewnętrzny, który wkręca się do baterii, lub wewnętrzny, starszego typu, który nakręca się na wylewkę. Niektóre baterie łazienkowe zamiast metalowej siateczki zakończone są elementami plastikowymi lub silikonowymi, które umożliwiają usuwanie osadu wapiennego. Napowietrzony strumień jest tak samo wydajny jak większy, ale płynący z wylewki bez perlatora. Oszczędność wody z perlatorem tradycyjnym to ok. 15 proc., z nowoczesnym nawet 40–80 proc. Podczas 30-sekundowego mycia rąk zużywamy około 4 l wody, łatwo więc policzyć korzyści. Zależy to jednak od modelu baterii łazienkowej, gdyż modele ze strumieniem igiełkowym nie napowietrzają, ale ograniczają przepływ wody.
  • Mieszacz - dzięki niemu nie musimy tracić czasu na każdorazowe ustawianie temperatury. Wiąże się to z liczbą uchwytów. Zamiana baterii dwuuchwytowej na jednouchwytową to dzięki mieszaczowi także oszczędność, umożliwia zmniejszenie przepływu wody o 25 proc. W baterii łazienkowej jednouchwytowej szybciej da się ustawić pożądaną temperaturę strumienia.
  • „Inteligentny” przycisk do baterii umywalkowej – pozwala bez konieczności dotykania kranu uruchomić strumień wody. „Komunikuje” się on z elektronicznym systemem sterowania. Wystarczy kliknąć i woda leci, kolejny „klik” zamyka strumień. Jeśli zapomnimy „kliknąć”, by wyłączyć wypływ, elektroniczny system zrobi to za nas samodzielnie po 6 sekundach. Przycisk można przymocować w dowolnym miejscu, np. na brzegu umywalki, na szafce czy na blacie.
  • Systemy czyszczące – mają je baterie łazienkowe markowe, a służą do usuwania tzw. kamienia.
  • Sygnalizacja świetlna lub dźwiękowa – mają ją niektóre modele baterii wannowo-prysznicowych i paneli prysznicowych. W ten sposób informują nas o temperaturze wody czy o długości trwania kąpieli (kiedy przestaje być „ekonomiczna”).

Jaką wybrać baterię do łazienki: rodzina „podpowiada”

Może nie dosłownie, ale to, że w domu są maluchy czy osoby starsze lub niepełnosprawne na pewno powinno wpływać na wybór odpowiedniej baterii łazienkowej. Tam, gdzie są małe dzieci, które uwielbiają się chlapać, przydają się modele baterii łazienkowych z różnego rodzaju ogranicznikami (blokadami) wypływu oraz temperatury wody. Zarówno dla nich, jak i osób niepełnosprawnych bardzo ważne będą baterie łazienkowe z termostatem, dzięki którym unikniemy oparzeń. Łatwe w obsłudze są baterie łazienkowe jednouchwytowe, które  można uruchomić nawet ramieniem i nie trzeba do tego siły ani dodatkowej manipulacji.

Baterie łazienkowe: styl też ma znaczenie

Dziś na łazienkę patrzymy nieco inaczej niż dawniej, kiedy to kupowało się to, co jest. Chcemy, by wyposażenie łazienki było estetyczne, a wszystkie urządzenia pasowały do wystroju. Dotyczy to również baterii. Przy wyborze baterii łazienkowych warto zwrócić uwagę na sposób mocowania – czy jest to model ścienny (umiejscawia się go nad umywalką, bidetem lub wanną, wmontowując w ścianę) czy tzw. sztorcowy – baterie umywalkowe „stawia się” na umywalce lub blacie, wannowo-prysznicowe na rancie wanny czy bidetowe, na brzegu bidetu. W przypadku baterii prysznicowych możemy też spotkać się z systemami podtynkowymi – na ścianie mamy tylko pokrętła albo przyciski i ewentualnie dysze masująca oraz oczywiście głowicę prysznicową w suficie.  Większośćbaterii łazienkowych ma kolor srebrzysty – ale mogą być błyszczące lub matowe, a nawet kolorowe.  Te pasujące do nowoczesnego stylu są zwykle jednouchwytowe, mają geometryczne formy – często są wyoblone. Bywają również modele baterii łazienkowych retro w kolorze złota lub mosiądzu z dwoma pokrętłami. Modne głowice prysznicowe w kabinach prysznicowych mają dziś charakter deszczowni - są duże, okrągłe albo kwadratowe. Małe baterie, często zwane słuchawkami, wykładane są silikonem, ułatwiającym oczyszczanie z osadu wapiennego. W tej grupie pojawiają się słuchawki kolorowe, które można dobrać do wystroju pomieszczenia.

Konserwacja baterii łazienkowych

W przypadku baterii łazienkowych konserwacja i czyszczenie to bardzo istotna kwestia. Często sami skracamy żywot baterii, używając do czyszczenia niewłaściwych preparatów. Wszyscy producenci przestrzegają, by nie używać ostrych środków oraz gąbek, bo mogą zniszczyć powłokę baterii łazienkowej. Także te tzw. powierzchniowo czynne, które doskonale sprawdzają się przy czyszczeniu ceramiki sanitarnej, w przypadku baterii są niewskazane. Do czyszczenia baterii łazienkowej wystarczy miękka szmatka z mydlaną wodą (może być płyn do naczyń) albo wyspecjalizowany środek chemiczny, który ma napisane, że nadaje się do mycia baterii.

Baterie łazienkowe: inspiracje

Jeśli szukasz pomysłu na aranżację łazienki, skorzystaj z naszych podpowiedzi. W galeriach znajdziesz aranżacje różnych łazienek.

Odkryj nowy nurt – warsztat FDESIGN | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka