Umywalka podwójna czy pojedyncza? Nablatowa czy podblatowa? Zdecyduj przed zakupem

2013-11-25 16:29

Umywalka podwójna, pojedyncza, nablatowa, podblatowa, narożna... A może dwie umywalki na blacie? Możliwości jest dużo, więc wybór może nie być prosty. Jaką kupić umywalkę? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając umywalkę do łazienki?

Spis treści

  1. Dwie umywalki czy jedna podwójna?
  2. Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolno stojąca?
  3. Rozmiar umywalki: umywalka głęboka czy płytka?
  4. Nowoczesna łazienka - galerie zdjęć

W sklepach z wyposażeniem łazienkowym mamy ogromny wybór umwalek. Dosępne są umywalki nablatowe, wpuszczane w blat, w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Jeśli zastanawiasz się, jaką kupić umwalkę, pamiętaj że jej kształt jest w pewien sposób związany ze sposobem jej mocowania. Umywalkę można przymocować do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu wsporników sprzedawanych zazwyczaj w komplecie z nią bądź zawiesić na stelażu. Na śruby do ściany lub na stelażu instalowane są najczęściej umywalki półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne z ostrymi albo zaokrąglonymi rogami. Montowane w szafce albo blacie lub pod nim podwieszane mają zazwyczaj kształt zbliżony do koła lub elipsy.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Dwie umywalki czy jedna podwójna?

Dwie umywalki czy jedna czy dwie? Może jedna umywalka podwójna? Jeśli rodzina jest liczna, takie rozwiązanie pomaga rozładować poranne i wieczorne korki.  Musimy jednak sprawdzić czy dysponujemy odpowiednim  miejscem – dwie umywalki umieszczone obok siebie potrzebują minimum 140 cm, optymalna długość blatu pod dwie umywalki to jednak 210 cm. Musimy także pamiętać, że minimalny odstęp pomiędzy umywalkami i odstępy od ścian to minimum 30 cm. Alternatywą dla dwóch umywalek jest jedna, podwójna, przy której możemy zamontować dwie osobne baterie. Oszczędzamy w ten sposób cenne 30 cm pomiędzy nimi. Pamiętajmy też, że umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od kabiny prysznicowej. Taką samą odległość należałoby zachować, gdyby w miejscu kabiny znajdowała się wanna lub pralka.

Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>

Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolno stojąca?

Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolno stojąca? Wszystko zależy od tego, czy jest łazienka dla całej rodziny czy będzie to WC gościnne. W łazience rodzinnej umywalki nablatowe lub wpuszczane dają nam możliwość zamontowania poniżej szafki z wygodną szufladą na kosmetyki i akcesoria. W WC gościnnym śmiało można zamontować umywalkę wolno stojącą lub wiszącą.

Warto przeczytać: Podpowiadamy, jakie są najbardziej optymalne wymiary umywalki>>

Rozmiar umywalki: umywalka głęboka czy płytka?

Umywalka głęboka czy płytka? Głęboka umywalka jest bardziej komfortowa. Jeśli decydujemy się na umywalkę płytką, designerską dobrze jest skonsultować się z fachowcem w sklepie, który doradzi jaką wybrać baterię: jeśli chcemy podtynkową, to na jakiej wysokości ją zamontować i jak dobrze dobrać długość wylewki. Przy umywalkach głębszych zdecydowanie trudniej o błąd.

Zobacz galerię: Mała łazienka w bloku - 15 pomysłowych aranżacji [ZDJĘCIA] >>

wygodna umywalka - jak dobrze wybrać
Autor: Sylwester Rejmer

Nowoczesna łazienka - galerie zdjęć

Zobacz najpiękniejsze aranżacje nowoczesnych łazienek - mniejsze i większe, przytulne i minimalistyczne, białe i kolorowe.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE