Umywalka podwójna czy pojedyncza? Nablatowa czy podblatowa? Zdecyduj przed zakupem

2013-11-25 16:29

Umywalka podwójna, pojedyncza, nablatowa, podblatowa, narożna... A może dwie umywalki na blacie? Możliwości jest dużo, więc wybór może nie być prosty. Jaką kupić umywalkę? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając umywalkę do łazienki?

W sklepach z wyposażeniem łazienkowym mamy ogromny wybór umwalek. Dosępne są umywalki nablatowe, wpuszczane w blat, w różnych kształtach, rozmiarach, kolorach. Jeśli zastanawiasz się, jaką kupić umwalkę, pamiętaj że jej kształt jest w pewien sposób związany ze sposobem jej mocowania. Umywalkę można przymocować do ściany za pomocą śrub, wkrętów lub przy użyciu wsporników sprzedawanych zazwyczaj w komplecie z nią bądź zawiesić na stelażu. Na śruby do ściany lub na stelażu instalowane są najczęściej umywalki półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne z ostrymi albo zaokrąglonymi rogami. Montowane w szafce albo blacie lub pod nim podwieszane mają zazwyczaj kształt zbliżony do koła lub elipsy.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Dwie umywalki czy jedna podwójna?

Dwie umywalki czy jedna czy dwie? Może jedna umywalka podwójna? Jeśli rodzina jest liczna, takie rozwiązanie pomaga rozładować poranne i wieczorne korki.  Musimy jednak sprawdzić czy dysponujemy odpowiednim  miejscem – dwie umywalki umieszczone obok siebie potrzebują minimum 140 cm, optymalna długość blatu pod dwie umywalki to jednak 210 cm. Musimy także pamiętać, że minimalny odstęp pomiędzy umywalkami i odstępy od ścian to minimum 30 cm. Alternatywą dla dwóch umywalek jest jedna, podwójna, przy której możemy zamontować dwie osobne baterie. Oszczędzamy w ten sposób cenne 30 cm pomiędzy nimi. Pamiętajmy też, że umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od kabiny prysznicowej. Taką samą odległość należałoby zachować, gdyby w miejscu kabiny znajdowała się wanna lub pralka.

Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>

Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolno stojąca?

Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat czy wolno stojąca? Wszystko zależy od tego, czy jest łazienka dla całej rodziny czy będzie to WC gościnne. W łazience rodzinnej umywalki nablatowe lub wpuszczane dają nam możliwość zamontowania poniżej szafki z wygodną szufladą na kosmetyki i akcesoria. W WC gościnnym śmiało można zamontować umywalkę wolno stojącą lub wiszącą.

Warto przeczytać: Podpowiadamy, jakie są najbardziej optymalne wymiary umywalki>>

Rozmiar umywalki: umywalka głęboka czy płytka?

Umywalka głęboka czy płytka? Głęboka umywalka jest bardziej komfortowa. Jeśli decydujemy się na umywalkę płytką, designerską dobrze jest skonsultować się z fachowcem w sklepie, który doradzi jaką wybrać baterię: jeśli chcemy podtynkową, to na jakiej wysokości ją zamontować i jak dobrze dobrać długość wylewki. Przy umywalkach głębszych zdecydowanie trudniej o błąd.

Zobacz galerię: Mała łazienka w bloku - 15 pomysłowych aranżacji [ZDJĘCIA] >>

wygodna umywalka - jak dobrze wybrać
Autor: Sylwester Rejmer

Nowoczesna łazienka - galerie zdjęć

Zobacz najpiękniejsze aranżacje nowoczesnych łazienek - mniejsze i większe, przytulne i minimalistyczne, białe i kolorowe.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022