Umywalka do łazienki. Wymiary, zasady wyboru, ciekawe inspiracje

2013-08-29 15:20

Umywalka do łazienki powinna mieć odpowiednie wymiary, by zapewnić nam swobodę korzystania z niej. Zbyt mała będzie niewygodna, za duża – nie spełni swojej funkcji. Jakie wymiary powinna mieć wygodna umywalka do łazienki? Zobacz porady architekta i obejrzyj galerię zdjęć.

łazienka-umywalka
Autor: Mariusz Bykowski

Spis treści

  1. Wymiary umywalki do łazienki
  2. Umywalka do łazienki: zasada wyboru
  3. Umywalka do łazienki - INSPIRACJE

Umywalki do łazienki mogą mieć różne kształty i formy, które będą ładnie współgrać z aranżacją wnętrza. Ale przede wszystkim umywalka do łazienki powinna być wygodna i funkcjonalna, aby korzystanie z niej było przyjemne. Wybór umwalek w salonach i sklepach z wyposażeniem wnętrz jest ogromny. Jaki model umywalki się sprawdzi w naszej łazience?

Wymiary umywalki do łazienki

Bez względu na to, jak szeroką wybierzemy umywalkę do łazienki, potrzebujemy na nią minimum 70 cm, by można było swobodnie się poruszać podczas mycia, golenia, czesania. Optymalna jest więc umywalka klasyczna lub meblowa szerokości od 60 do 70 cm (plus po 5 cm z każdej strony).

Żeby wygodnie się z niej korzystało, jej wymiary powinny wynosić 50 x 40 cm. Jeśli kupimy głębsza, mniejsze będzie ryzyko rozchlapywania wody po podłodze. Zwykle przyjmuje się, by górna krawędź miski umywalki znajdowała się 80–90 cm nad podłogą. Warto jednak dopasować ten wymiar do wzrostu korzystajacych z umywalki domowników. Należy jeszcze pamiętać, by zostawić odstęp wielkości co najmniej 20-30 cm między umywalką a sąsiadującą z nią ścianą lub innymi urządzeniami sanitarnymi.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Umywalka do łazienki: zasada wyboru

Wymiary umywalki mogą być różne. Umywalki do łazienki mogą być nablatowe, umywalki podwieszane, czy umywalki wpuszczane, które mogą być węższe, nawet o średnicy 40-45 cm, gdyż część ich funkcji przejmuje blat lub konsola będąca podporą umywalki. Zasada jest taka – im węższa umywalka, tym powinna być głębsza, a im płytsza, tym szersza. Wtedy umywalka do łazienki będzie użyteczna i wygodna.

Warto przeczytać: Umywalka podwójna czy pojedyncza? Nablatowa czy podblatowa? Zdecyduj przed zakupem>>

Umywalka do łazienki - INSPIRACJE

Zobacz nasze galerie zdjęć i przekonaj się, jak efektownie mogą wyglądać umywalki. Przedstawiamy kilkanaście ciekawych aranżacji łazienki z umywalką - nowoczesnych i tradycyjnych.

Ile kosztuje remont łazienki?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE