Jakie drzwi do łazienki wybrać? Na te rzeczy warto zwrócić uwagę

2023-06-01 6:27 Materiał sponsorowany

Wybierając drzwi do łazienki, na pierwszym miejscu powinniśmy zadbać o względy praktycznie. Takie drzwi muszą zapewniać swobodną cyrkulację powietrza, charakteryzować się trwałością, a także dbać o prywatność domowników. Co jeszcze jest ważne podczas zakupu drzwi łazienkowych? Podpowiadamy!

Drzwi BALDUR 1, CIEMNOZIELONY ST CPL, ościeżnica  w kolorze CZARNY ST CPL, szkło VSG czarne,  klamka BELLA SLIM czarny mat
Autor: ERKADO Drzwi BALDUR 1, CIEMNOZIELONY ST CPL, ościeżnica w kolorze CZARNY ST CPL, szkło VSG czarne, klamka BELLA SLIM czarny mat

Jakie powinny być drzwi do łazienki?

W łazience panują specyficzne warunki – temperatura jest zazwyczaj wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach, podobnie jest z wilgocią. Dlatego tak ważne jest, by drzwi do łazienki zapewniały stałą i swobodną cyrkulację powietrza.

Producenci drzwi stosują różne sposoby na odprowadzenie wilgoci z łazienki. Do najpopularniejszych należą kratki wentylacyjne lub tuleje umieszczone w dolnych partiach drzwi. Ponadto, częstym zabiegiem jest zastosowanie podcięcia wentylacyjnego oraz skrótu rekuperacyjnego.

W przypadku skrótu rekuperacyjnego skrzydła na całej szerokości są od dołu skracane o 15 mm i jednocześnie posiadają standardowy prześwit między skrzydłem a podłogą, ok. 9 mm. W sumie daje to 24 mm prześwitu, co umożliwia swobodny przepływ powietrza i zapobiega powstawaniu mostków termicznych.

Warto wspomnieć, że każde z wymienionych wyżej rozwiązań dostępne jest w ofercie drzwi wewnętrznych ERKADO (skrót rekuperacyjny to nowe rozwiązanie).

Kolejną istotną kwestią w wyborze drzwi do łazienki są przeszklenia lub ich brak. W dużych łazienkach i pomieszczeniach wyposażonych w okna najczęściej wybierane są modele pełne. Z kolei drzwi z szybami nieprzeziernymi doskonale odnajdują się w małych łazienkach bez okien. Drzwi z przeszkleniami doświetlają pomieszczenie, dodają mu lekkości, i jednocześnie zapewniają poczucie prywatności.

Drzwi łazienkowe to nie tylko funkcjonalność, ale również estetyka. Dobierając skrzydło drzwiowe oraz ościeżnice powinniśmy zadbać, by komponowały się z wystrojem łazienki oraz pozostałych pomieszczeń w domu.

Szeroka gama kolorystyczna oklein ERKADO pozwoli z łatwością dopasować drzwi do wnętrza. W tym roku w ofercie polskiego producenta znalazło się 6 nowych kolorów w tym 3 uszlachetnionych powłoką AntiFinger, która ułatwia utrzymanie drzwi w czystości.

Ponadto, jeśli zależy nam na uzyskaniu ciekawego, oryginalnego efektu, możemy dobrać różny kolor skrzydła do ościeżnic, np. na zasadzie kontrastu.

Efektowną dekoracją drzwi łazienkowych będą również intarsje, czyli dekoracyjne wstawki umieszczone po obydwu stronach skrzydła, idealnie zlicowane z powierzchnią okleiny. Niedawno firma wprowadziła nowe wzory intarsji oraz kolor – miedź szczotkowaną. Jeśli interesują nad drzwi z taką dekoracją, warto zwrócić uwagę szczególnie na drzwi Altamura 1 z intarsją LUX 121.

Wybieramy drzwi do łazienki

Skoro już wiemy, jakie elementy powinny mieć drzwi łazienkowe, czas przyjrzeć się konkretnym modelom.

Drzwi Baldur 1 w kolorze ciemnozielony ST CPL z powłoką AntiFinger ograniczającą zabrudzenia i ślady po odciskach palców to idealna propozycja dla osób, które chcą wprowadzić do swojej łazienki odrobinę koloru. Do minimalistycznego skrzydła zieleni dopasowano czarną ościeżnicę na zasadzie kontrastu, tworząc stylową i oryginalną kompozycję. Drzwi wyposażono również w skrót rekuperacyjny, który zapewnia swobodną cyrkulację powietrza.

Drzwi BALDUR 1, CIEMNOZIELONY ST CPL, ościeżnica  w kolorze CZARNY ST CPL, szkło VSG czarne,  klamka BELLA SLIM czarny mat
Autor: ERKADO Drzwi BALDUR 1, CIEMNOZIELONY ST CPL, ościeżnica w kolorze CZARNY ST CPL, szkło VSG czarne, klamka BELLA SLIM czarny mat

Wspomniany wcześniej model Altamura 1 z intarsją 121 i skrótem rekuperacyjnym to drzwi, które świetnie sprawdzą się w nowoczesnych łazienkach. Elegancka czerń skrzydła oraz pionowa intarsja w kolorze stali szczotkowanej tworzą duet uniwersalny i pełen uroku.

Drzwi ALTAMURA 1 z intarsją LUX 121, klamka BELLA SLIM chrom szczotkowany mat
Autor: ERKADO Drzwi ALTAMURA 1 z intarsją LUX 121, klamka BELLA SLIM chrom szczotkowany mat

Szklane drzwi Graf 65 z czarnymi okuciami i podcięciem wentylacyjnym to nowość z katalogu drzwi wewnętrznych 2023 ERKADO. Skrzydło wykonano z czarnej szyby VSG, która jest nieprzezierna i zapewnia maksimum prywatności.

VSG nazywane jest również „bezpiecznym szkłem” ze względu na sklejenie dwóch szklanych tafli specjalną folią, która nawet po silnym uderzeniu nie rozpada się na ostre kawałki, ale trzyma się w całości, eliminując tym samym ryzyko skaleczenia.

Drzwi szklane GRAF 65
Autor: ERKADO Drzwi szklane GRAF 65

Kolejnym modelem, który będzie funkcjonalnym i jednocześnie atrakcyjnym wizualnie elementem łazienki jest Nemezja 14 w kolorze popielaty ST CPL z powłoką AntiFinger. Ozdobą tego modelu jest m.in. efektowny frez oraz klamka w kolorze mosiądz błyszczący. 

Drzwi NEMEZJA 14, POPIELATY ST CPL, klamka BELLA SLIM mosiądz błyszczący
Autor: ERKADO Drzwi NEMEZJA 14, POPIELATY ST CPL, klamka BELLA SLIM mosiądz błyszczący

Na koniec warto wspomnieć również o drzwiach Laurencja 1 w kolorze jasnoszary ST CPL. W tym modelu czarną klamkę oraz czarne przeszklenie VSG dobrano do szarego skrzydła na zasadzie kontrastu, uzyskując nietuzinkową kompozycję. Taki zestaw idealnie wpasuje się w nowoczesny i minimalistyczny wystrój łazienki.

Drzwi LAURENCJA 1, JASNOSZARY ST CPL, szkło VSG  czarne, klamka BELLA SLIM czarny mat
Autor: ERKADO Drzwi LAURENCJA 1, JASNOSZARY ST CPL, szkło VSG czarne, klamka BELLA SLIM czarny mat

Drzwi do łazienki powinny dbać o dobrą cyrkulację powietrza i zapewniać prywatność domownikom. Istotny jest również ich wygląd i dopasowanie do stylu oraz kolorystyki łazienki. Szeroka oferta skrzydeł drzwiowych ERKADO oraz bogaty wybór dostępnych wykończeń sprawiają, że z łatwością znajdziemy model, który wpisze się w osobiste gusta i potrzeby.