Umywalka łazienkowa - wszystko, co musisz wiedzieć o umywalkach łazienkowych

2014-03-03 15:42

Umywalka łazienkowa to sprzęt, który musi być przede wszystkim wygodny. Do kupienia są różne rodzaje umywalek łazienkowych, więc wybór modelu może nie być prosty. Podpowiadamy, jakie umywalki łazienkowe sprawdzają się najlepiej.

Spis treści

  1. Umywalki łazienkowe - co mamy do wyboru?
  2. Umywalka łazienkowa - z jakiego materiału może być wykonana?
  3. Jak dopasować baterię do umywalki łazienkowej?
  4. Modne umywalki łazienkowe - galerie zdjęć

Umywalka łazienkowa to podstawowe wyposażenie łazienki. Kiedy już zdecydujesz się na zakup nowej umywalki, do ustalenia pozostaje najważniejsza kwestia - wymiary i sposób mocowania. Aby umywalka łazienkowa była wygodna w użyciu, powinna mięć wymiary minimum 50x40 cm. Im umywalka głębsza, tym mniejsze ryzyko rozchlapywania wody. Zaleca się, by górna krawędź miski umywalki znajdowała się 80–90 cm od podłogi. Jednak wszystko zależy przede wszystkim od wzrostu użytkowników. Od sąsiadującej ściany lub sanitariatów umywalkę powinno dzielić co najmniej 20–30 cm.

Czytaj też: Sprytne rozwiązania do łazienki - nowoczesne umywalki zintegrowane z blatem>>

Umywalki łazienkowe - co mamy do wyboru?

Umywalkę można postawić na blacie (szafki lub specjalnie zbudowanym z drewna, płyty g-k, kompozytu), osadzić na szafce podumywalkowej albo przymocować do ściany wkrętami, śrubami lub po prostu oprzeć na wspornikach czy stelażu. Umywalki łazienkowe ścienne i szafkowe występują w kształtach prostokątnym, kwadratowym albo półokrągłym. Z kolei umywalki nablatowe są okrągłe, owalne, prostokątne, ale coraz częściej mają też opływowe linie.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Umywalka łazienkowa - z jakiego materiału może być wykonana?

Umywalki ceramiczne, szklane czy może z drewna? Bardzo ważną kwestią w doborze umywalki łazienkowej jest wybór materiału, z jakiego jest wykonana. Przy podjęciu decyzji warto pamiętać o kilku kwestiach. Umywalka ceramiczna: szeroko dostępna. Łatwa w pielęgnacji – zwłaszcza te umywalki, które są pokryte powłoką utrudniającą przyleganie brudu. Oferowana też w wersji kolorowej. Umywalka ceramiczna nie rysuje się, ale po silnym uderzeniu może pękać.

Umywalka z kamienia: stabilna, ciężka, odporna na zarysowania. Umywalki z kamienia by nie gromadziły zanieczyszczeń, wymagają oszlifowania. Najpopularniejsze kamienie to marmur i granit.

Umywalki z konglomeratu: mogą wyglądać jak z kamienia lub mieć jednolitą fakturę o bogatej kolorystyce. Konglomerat jest łatwy w obróbce, w miarę lekki. Uszkodzony można naprawić.

Umywalki drewniane: naturalne, egzotyczne. Wymagają regularnej impregnacji. Umywalki z drewna wykonuje się na zamówienie. Najczęściej z drzewa iroko.

Umywalki szklane: łatwo się czyści. Szkło po zahartowaniu wykazuje dużą odporność na stłuczenia. Szklane umywalki są wielobarwne.

Warto przeczytać: Umywalka podwójna czy pojedyncza? Nablatowa czy podblatowa? Zdecyduj przed zakupem>>

Jak dopasować baterię do umywalki łazienkowej?

Zastanawiasz się, czy lepsza będzie bateria stojąca czy ścienna? Typ baterii do łazienki należy dopasować do konkretnego modelu umywalki łazienkowej. Do wyboru mamy różne rodzaje i różne techniki mocowania baterii.Bateria stojąca, inaczej sztorcowa: ten typ baterii może być osadzony na umywalce, z niską krótką wylewką, pasuje do umywalek małych i płytkich. Można ją także zamocować na blacie. Bateria wysoka, z zaokrągloną wylewką, najlepiej obrotową. Sprawdzi się jako bateria do umywalek większych i głębokich.

Bateria ścienna, czyli podtynkowa: lepiej sprawdza sięprzy dużych, głębokich miskach. Baterie z dłuższą wylewką montuj tylko w przypadku umywalek nablatowych oddalonych nieco od ściany.W kwestii mocowania baterii, mamy do wyboru co najmniej trzy rozwiązania: do umywalki, do blatu lub do ściany. Mocowanie baterii do umywalki: tu wymagany jest gotowy otwór w umywalce (nie wycinaj go samodzielnie). Rozwiązanie odpowiednie do misek nablatowych, szafkowych, wolno wiszących.

Mocowanie baterii do blatu: umożliwia umieszczenie baterii za umywalką albo z boku. Przygotowując otwór, miej na uwadze długość wylewki (strumień wody powinien wpadać do odpływu umywalki). Polecany do modeli nablatowych i meblowych.

Mocowanie baterii do ściany, czyli bezpośrednio do rur z wodą. Decyzję o montażu baterii podtynkowej należy podjąć na etapie planowania instalacji, przed położeniem płytek. W sytuacji nr 1 i 2 zaplanuj miejsce na syfon, np. w szafce. Jeśli szafka ma szuflady, wybierz syfon płaski, np. podtynkowy.

Przeczytaj też: Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna : jak dopasować baterię do umywalki?>>

Modne umywalki łazienkowe - galerie zdjęć

Obejrzyj nasze galerie zdjęć i sprawdź, jakie umywalki łazienkowe są modne i które rozwiązania sprawdzą się w Twojej łazience.

Nasi Partnerzy polecają