Więcej niż łazienka, czyli salon kąpielowy

2008-09-29 2:00

Marzy Ci się salon kąpielowy? Jeśli zastanawiamy się nad urządzeniem dużej łazienki, weźmy pod uwagę urządzenie w niej pokoju kąpielowego. Będzie to miejsce nie tylko służące higienie, ale również wypoczynkowi i relaksowi - domowe spa. Oto kilka pomysłów na salon kąpieowy aranżacje.

Spis treści

  1. Salon kąpielowy aranżacja
  2. Pokój kąpielowy: niełazienkowe akcesoria w łazience
  3. Salon kąpielowy z oknem
  4. Salon kąpielowy: wyspa i wanna wolno stojąca w łazience

Jeśli urządzasz salon kąpielowy, najpier dobrze rozplanuj rozstawienie wyposażenia łazienki. W pokoju kąpielowym powinno być miejsce na wannę, prysznic, sedes, bidet i dwie umywalki, a także toaletkę i krzesło albo fotel. Pomieszczenie salonu kąpielowego musi być na tyle duże, aby nie obijać się o urządzenia i sprzęty oraz aby swobodnie mogły tam przebywać dwie czy nawet trzy osoby jednocześnie.

Salon kąpielowy aranżacja

Architekci przestrzegają jednak przed bardzo dużymi łazienkami: jeśli urządzenia łazienkowe są od siebie zbyt oddalone, korzystanie z nich nie jest wygodne, a takie wnętrza są mało przytulne. Aby urządzić nowoczesny salon kąpielowy, wystarczy pomieszczenie około 12 m2 w kształcie prostokąta 3 x 4 metry. Na takiej powierzchni jest miejsce na pełny program łazienkowy i kącik wypoczynkowy.

Mniejszą łazienkę także można zaaranżować na pokój kąpielowy, ograniczając nieco jej program. Zamiast dwóch upchniętych obok siebie umywalek, może wystarczy jedna – za to z dużym blatem, a zamiast wanny i prysznica – sama wanna, za to na przykład z wydzieloną kabiną.

Pokój kąpielowy: niełazienkowe akcesoria w łazience

Aby zwykła duża łazienka stała się pokojem kąpielowym, przede wszystkim trzeba “wyprowadzić” z niej pranie, suszenie, mycie butów, toaletę dla kota... Taka łazienka nie powinna też pełnić funkcji pomieszczenia gospodarczego - dla wszystkich potrzebnych w domu środków czystości, szczotek, mopów, wiader i dla deski do prasowania powinno się przeznaczyć osobne miejsce.

Salon kąpielowy powinien stwarzać warunki do relaksu, zadbania o własne ciało i urodę. Jeśli do dyspozycji mamy duże pomieszczenie, może się tam znaleźć toaletka, rowerek gimnastyczny czy leżanka. Jeśli nas stać – również wanna albo prysznic z hydromasażem, sauna czy kabina łaźni parowej.

“Pokojowy” charakter nadadzą łazience inne “niełazienkowe” sprzęty, dekoracje czy sposób wykończenia. Urządzając domowe spa warto pomyśleć o sprzęcie grającym, fotelu albo nawet kanapie czy stoliku, gdzie można odłożyć gazetę. W takiej dużej łazience chyba już nikogo nie zdziwi drewno na podłodze, kwiaty, obrazy, figurki czy ulubione bibeloty.

Salon kąpielowy z oknem

Salon kąpielowy to pokój z oknem. Światło dzienne dobrze oświetli miejsce do golenia się, układania fryzury czy robienia makijażu. A przede wszystkim pozwoli na udekorowanie łazienki żywymi kwiatami. W bardziej ekskluzywnych, dużych łazienkach wanny ustawia się pod oknem, czasami w wykuszu - po to aby kąpiel robiła wrażenie bardziej naturalnej, w plenerze, w kontakcie z zielenią ogrodu. Możemy sobie pozwolić na elegancką wannę wolno stojącą.

Spotyka się też łazienki z wyjściem na balkon lub taras. Takie rozwiązanie wzmacnia wypoczynkowy charakter pokoju kąpielowego: w letni dzień można zażywać na przemian kąpieli wodnej i słonecznej, a wieczorem...

Salon kąpielowy: wyspa i wanna wolno stojąca w łazience

Z wyspą w łazience mamy do czynienia wtedy, gdy urządzenia sanitarne ustawione są w centralnej części łazienki. Często przyjmuje ona formę ścianki, która z jednej strony ma umywalkę (jedną lub dwie), a z drugiej wannę lub prysznic – elementy te tworzą jedną bryłę. Możliwych jest wiele wersji, w zależności od tego, jak duża jest łazienka. Jeśli urządzamy salon kąpielowy tego rodzaju konstrukcje są niestandardowe i budowane na zamówienie. Trzeba wydać więcej, w zamian osiągamy ciekawszy efekt - nietypowa aranżację łazienki. Żeby uzyskać nastrój pokoju kąpielowego, można postawić na środku wolno stojącą wannę. Ma je w swojej ofercie dużo firm, łatwo więc dopasować kształt urządzenia do stylu i klimatu wnętrza łazienki. Można wybrać lwie nóżki, jeśli wolimy styl retro, lub wanny jak minimalistyczne elipsy: asymetryczną lub regularną. Na rynku są też specjalne, montowane w podłodze baterie o rozmaitych wzorach. Przykładowo do wanny retro będzie pasowała bateria ze słuchawką natryskową w charakterystycznej formie przypominającej słuchawkę telefonu. Natomiast wannę ascetyczną uzupełni bateria idealnie prosta. Wanna umieszczona na środku łazienki nie tylko da nam poczucie, że korzystamy z domowego SPA, ale również sprawi, że pomieszczenie będzie się wydawało większe niż w przypadku wstawionego w środek kubika. Instalacje najczęściej prowadzi się pod podłogą, po podniesieniu jej poziomu. Jeżeli nie jest to możliwe, alternatywą jest umieszczenie ich pod stropem, a następnie zakrycie sufitem podwieszanym. To drugie rozwiązanie stosowane jest, gdy wyspę łazienkową tworzy kubik o ściankach od podłogi do sufitu. Ustawienie urządzeń na środku łazienki wymaga dość dużego wnętrza, wielkości około 15 m2. W tradycyjnie urządzonej łazience, gdzie ubikacja, wanna i umywalka stoją pod ścianami, ciągi komunikacyjne nakładają się na siebie chociaż częściowo i dzięki temu zajmują mniej miejsca. Natomiast wyspę musimy obchodzić ze wszystkich stron, więc przestrzeń przeznaczona na dojście do poszczególnych urządzeń zwiększa się. Poza tym każdy łazienkowy mebel potrzebuje odpowiedniej przestrzeni, dzięki której korzystanie z niego będzie wygodne.