Wybieramy prysznic: praktyczny poradnik

2020-03-03 13:18

Czym kierować się przy wyborze prysznica w projekcie łazienki? Jakie mamy rodzaje kabiny prysznicowej? Jaki rodzaj prysznica wybrać, by był praktyczny i dopasowany do łazienki? Jaki przeznaczyć budżet? Przede wszystkim zwróć uwagę na typ drzwi oraz wielkość kabiny. Postaw też na wysoką jakość materiałów. Doradzamy, co jeszcze jest istotne przy wyborze prysznica.

Spis treści

  1. Prysznic: wybieramy prysznic z kabiną
  2. Prysznic: zadbaj o sprawność odpływu
  3. Prysznic bez kabiny to dobry pomysł?
  4. Prysznic w małej łazience: na co zwrócić uwagę?
  5. Jaki prysznic wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Przy wyborze prysznica kieruj się przede wszystkim metrażem i stylem łazienki oraz wielkością budżetu, jaki możesz przeznaczyć na ten element aranżacji. Warto zainwestować w produkty wysokiej jakości, które będą Ci służyć przez wiele lat. Zanim zapłacisz za wybrany produkt, upewnij się również, czy wszystkie jego elementy pasują do wymiarów Twojej łazienki – przed dokonaniem zakupów dokładnie obmierz pomieszczenie.

Prysznic: wybieramy prysznic z kabiną

Jaka kabina prysznicowa będzie najlepsza? To już zależy od rozmiarów twojej łazienki. W małych łazienkach najlepiej sprawdzają się kabiny przyścienne (stykają się tylko z jedną ścianą pomieszczenia, na której montuje się baterię) i narożne. Kabina może mieć kształt bryły o podstawie kwadratu, prostokąta, owalu, wieloboku, koła lub jego ćwiartki. Jeśli zdecydujesz się na prysznic z kabiną, w pierwszej kolejności przeanalizuj jej wielkość. Za standardową wielkość uważa się kabinę z brodzikiem o wymiarach 80 x 80 centymetrów. W ofercie producentów znajdziesz też mniejsze kabiny, na przykład 70 x 70 centymetrów, jednak trzeba pamiętać o tym, że im mniejsza kabina, tym trudniej się w niej poruszać, co może być problemem dla osób starszych czy puszystych. W takiej sytuacji możesz rozważyć wybór kabiny asymetrycznej, na przykład 70 x 90 centymetrów.

..  Nowoczesna kabina prysznicowa walk-in: poznaj jej zalety i wady >>>

Zwróć też uwagę na drzwi – najwygodniejsze są drzwi skrzydłowe, otwierające się na jedną lub dwie strony, wymagają one jednak wolnej przestrzeni przed kabiną. Jeśli nie dysponujesz taką przestrzenią, wybierz kabinę z drzwiami przesuwnymi lub harmonijkowymi.

Zastanawiasz się, jakie ścianki kabiny prysznicowej wybrać? Ścianki kabin robione są z tworzywa lub ze szkła hartowanego. Tworzywo jest lekkie i tanie, z kolei szkło hartowane jest dużo bardziej odporne na uszkodzenia. Co ciekawe, niektórzy producenci oferują możliwość wykończenia tafli szklanych powłokami zabezpieczającymi przed osadzaniem się brudu i kamienia. Tafle szkła i tworzywa umieszczane są w profilach z plastiku albo aluminium. Szklane drzwi montuje się również na zawiasach, co daje efekt lekkości i przestronności, a droższe kabiny często wyposażone są w specjalne zawiasy unoszące skrzydło podczas otwierania drzwi.

..  30 pomysłów na prysznic do dużej i małej łazienki >>>

Prysznic: zadbaj o sprawność odpływu

Po wybraniu kabiny, zadbaj o sprawność odpływu – aby nic nie zakłócało transferu ścieków z przyborów sanitarnych, odcinki rur kanalizacyjnych nie mogą być zbyt długie. Należy je też poprowadzić z co najmniej 2-proc. spadkiem – różnica wysokości między początkiem i końcem podejścia o długości 1 metra powinna wynosić co najmniej 2 centymetry. Miski usypowej nie sytuuj dalej niż 1 metr od pionu i podłącz ją do niego poniżej podejść innych urządzeń sanitarnych.

Prysznic bez kabiny to dobry pomysł?

Rezygnacja ze standardowej kabiny i oddzielenie prysznica ścianką otwiera właściwie nieskończoną ilość możliwości indywidualnej aranżacji łazienki. Ścianka może być wysoka – do sufitu albo niższa, częściowo przeszklona, pełna lub ażurowa. Łatwo zrobić w niej wygodne wnęki na kosmetyki. Może być jednocześnie podporą wanny, blatu bądź szafki z umywalką. Schowasz też za nią toaletę czy bidet. Na dodatek same drzwi do wnęki natryskowej kosztują dużo mniej niż cała kabina.

Prysznic w małej łazience: na co zwrócić uwagę?

Prysznic w małej łazience z racji swoich niewielkich wymiarów jest najlepszym wyborem. Jest o wiele bardziej praktyczny niż wanna, która zajmuje znacznie więcej powierzchni. Decydując się na prysznic w małej łazience, zyskamy sporo dodatkowego miejsca, które jest tak ważne, gdy mamy niewielką przestrzeń do wykorzystania.

Zależnie od ilości miejsca jakie mamy do wykorzystania możemy zdecydować się na różne rodzaje prysznica do małej łazienki. Mamy do wyboru prysznice narożne lub wolnostojące, o podstawie kwadratu, prostokąta, ćwierćkola lub całkiem okrągłe. Jeśli mamy taką możliwość, niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest wybór prysznica bez brodzika z odpływem w podłodze. Taki prysznic pozwala na łatwe utrzymanie czystości, wygląda bardzo nowocześnie i stylowo.

Jaki prysznic wybrać? GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jaki prysznic wybrać: z brodzikiem czy bez, ze szkła hartowanego, z tworzywa? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! W galeriach znajdziesz mnóstwo istotnych informacji oraz inspiracji na temat wyboru prysznica do łazienki.