Prysznice: co wybrać? Ponad 30 pomysłów na nowoczesny prysznic do dużej i małej łazienki
Prysznice w nowoczesnych łazienkach potrafią pozytywnie zaskoczyć. Podpowiadamy, jaki prysznic najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Dodatkowo wybraliśmy dla Was ponad 30 pomysłów na prysznice do dużej i małej łazienki.
Autor: materiały prasowe Ferro
Spis treści
- Prysznic w małej łazience
- Modne prysznice bez brodzika
- Projekt bez błędów
- A może wanna z prysznicem?
- Prysznic a zużycie wody
- Prysznice łazienkowe: pomysły na aranżacje łazienek
Zanim podejmiesz decyzję o tym, jak urządzić strefę kąpielową, zobacz nasze zdjęcia. Znajdziesz na nich sporo ciekawych rozwiązań.
Prysznic w małej łazience
Zamierzasz kupić kabinę prysznicową? W dużej łazience nie ma większego znaczenia, czy kabina będzie kwadratowa, prostokątna, czy okrągła. To kwestia głównie aranżacji. W małej łazience trzeba liczyć się z każdym centymetrem. Dlatego gdy miejsca jest niewiele, warto wybrać półokrągłą kabinę narożną. Nie ma ona kantów, nie narażasz się więc na zawadzanie o nią. W małej łazience istotna jest także konstrukcja kabiny. Lepiej sprawdzi się taka, która ma niemal niewidoczne (cienkie i lekkie wizualnie) profile konstrukcyjne. Podobnie jest z drzwiami – przejrzyste nie zacieśnią przestrzeni.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Prysznic bez brodzika oddzielony szybą to bardzo praktyczne i stylowe rozwiązanie do nowoczesnych łazienek.
Modne prysznice bez brodzika
Prysznic bez brodzika to stale modny pomysł na prysznic. Ma odpływ zrobiony w podłodze łazienki, nic więc jej nie dzieli. Daje to wrażenie lekkości i zdecydowanie większej przestrzeni. W dużej łazience taki natrysk może być spory, nie trzeba więc go zamykać, by nie zachlapać reszty podłogi. W małym wnętrzu prysznic bez brodzika warto zasłonić szklaną taflą albo zasłonką. Uwaga – zasłonki wróciły do łask! W sklepach znajdziesz wiele zasłonek z bardzo ładnymi wzorami: nowoczesnymi, graficznymi, zabawnymi.
Pomyśl o tym pomyśle na prysznic, ale w poszukiwaniu miejsca nie zapomnij o komforcie kąpieli. W kabinie 90x80 cm będziesz się swobodnie poruszać, w mniejszej może już być z tym kłopot.
.. Kabina walk-in w nowoczesnej łazience – zalety i wady >>>
Projekt bez błędów
Systemów odpływów najnowszej generacji nie trzeba montować głęboko w warstwach stropu (są płytkie). Jednak przed decyzją o płaskim brodziku zasięgnij rady architekta, czy ingerencja w strop, nie osłabi jego konstrukcji. Kupując syfon do brodzika (zwłaszcza gdy planujesz montaż deszczownicy i panelu z hydromasażem), sprawdź, jaką ma przepustowość. Im większa, tym lepiej (właściwa to nie mniejsza niż 0,8–1,1 l/s).
A może wanna z prysznicem?
W miniłazience prysznic w wannie to nierzadko jedyne rozwiązanie, jeśli oczywiście chcesz się cieszyć obydwoma rodzajami kąpieli. Nie przytłoczysz wnętrza, gdy do wanny dobierzesz jak najmniej widoczny parawan (dwu-, trzyskrzydłowy) lub szklaną ściankę. Bez obaw – dopasujesz je do różnych wielkości i kształtów wanien. Potrzebujesz osłony o niestandardowych wymiarach? Większość producentów zrobi je na zamówienie, ale wiąże się to z większymi kosztami. Jeśli przestrzeni w łazience masz naprawdę mało, uchylna szeroka ścianka ze szkła może utrudniać wchodzenie pod natrysk. Lepiej wtedy zamontować parawan z dwoma wąskimi skrzydłami. Zacieki z osadów po wodzie wydają się sprawą prozaiczną, ale bardzo psują efekt. Specjalna powłoka na szkle zapobiegnie ich powstawaniu.
.. Panel prysznicowy czy zestaw prysznicowy – co wybrać? >>>
Prysznic a zużycie wody
Jeśli myślisz o wyborze prysznica, by oszczędzić więcej wody, niż kąpiąc się w wannie, pamiętaj, że efekt da jedynie krótki 4-5-minutowy natrysk. W tym czasie zużyjesz 60-75 l wody. 10 minut pod nim to już 150 l, czyli dokładnie tyle, ile potrzeba do napełnienia wanny średniej wielkości. A mając megadeszczownię z różnymi rodzajami strumieni masujących, trudno się relaksować pod presją czasu. Dlatego tak są ważne wszystkie proekologiczne funkcje w bateriach prysznicowych. Jaka kabina? Może typu walk-in – odgrodzona od reszty pomieszczenia np. jedną szklaną ścianką? Wtedy warto zdecydować się na brodzik „slim” zrównany z podłogą albo zupełnie z niego zrezygnować.
Prysznice łazienkowe: pomysły na aranżacje łazienek
Nie wiesz, czy wybrać prysznic w kabinie bez odpływu, czy z tafli z chromowanego szkła? Zobacz nasze galerie. Znajdziesz w nich mnóstwo inspiracji!
Autor: mat. prasowe Deante
Obszerną strefę prysznica wyznaczają płytki (Monaco Monte Carlo, kolekcja M. Zienia, Tubądzin) oraz efektowne szklane drzwi i ścianka (system Cynia, Deante). Tu główną rolę dekoracyjną grają błyszczące baterie i deszczownia oraz wzorzyste kafle na ścianie i posadzce. Kabina wybija się we wnętrzu i podkreśla jego luksusowy charakter. Dozownik mydła i inne akcesoria powinny być równie wysokiej jakości i w klasycznym stylu.
Autor: Mariusz Bykowski
Projektanci zaplanowali podział wnętrza na dwie strefy. Prysznicową – z brodzikiem, toaletą, umywalką – wyłożoną posadzką z białych płytek. Oraz wannową, z podłogą z drewna egzotycznego.
Autor: Konrad Kalbarczyk
Standardowa wielkość kabiny prysznicowej to 80x80 cm. Na rynku dostępne są też kabiny mniejsze, które jednak nie będą już tak praktyczne. Pomysłowym rozwiązaniem jest kabina asymetryczna, która pozwoli na maksymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni, a jednocześnie będzie niezwykle funkcjonalna.