Wanna z parawanem: zalety i wady. Czy parawan nawannowy to dobre rozwiązanie?

2023-03-15 10:31

Uwielbiasz natrysk, ale w łazience nie ma miejsca na kabinę? Mamy na to odpowiedź: wanna z parawanem, z tworzywa sztucznego lub ze szkła hartowanego. To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet, ale też swoje ograniczenia. Sprawdź, czy parawan nawannowy to dobre rozwiązanie do Twojej łazienki.

Wanna z parawanem
Autor: serwis prasowy marki Radaway Na zdj. kabina prysznicowa Modo New Black marki Radaway.

Spis treści

  1. Wanna z parawanem - wygodna opcja 2 w 1
  2. Wanna z parawanem: jaki parawan wybrać?
  3. Konstrukcja parawanu na wannę
  4. Wanny z parawanem - montaż
  5. Czyszczenie wanny z parawanem
  6. Łazienka piękna i wygodna: GALERIE ZDJĘĆ

Parawan nawannowy często nazywany jest również nawannową kabiną prysznicową. Parawan możemy zamontować na wannie wykonanej z każdego materiału (żeliwnej, akrylowej, stalowej) oraz o każdym kształcie. Do kształtu wanny musimy jednak dopasować parawan o odpowiedniej konstrukcji.

Dostępne na rynku gotowe elementy kabin mają najczęściej od 70 do 180 cm szerokości i od 140 do 200 cm wysokości. U większości producentów można również zamówić parawan o nietypowych wymiarach i kształtach (np. dopasowany do pomieszczenia na poddaszu) – wystarczy dołączyć szkic i wymiary. Wymierzenie wielkości kabiny można też zlecić specjaliście z firmy. Na nietypowy parawan czeka się około miesiąca. Jego koszt jest wyższy niż standardowego.

Wanna z parawanem - wygodna opcja 2 w 1

Dobrym rozwiązaniem są też wanny zintegrowane z parawanami, które oprócz funkcji użytkowej pełnią też dekoracyjną. Część wanny, na której zamontowano parawan, jest na przykład zaokrąglona i przeszklona prawie do samej podłogi, dzięki czemu komfortowe jest korzystanie zarówno z prysznica (powiększona powierzchnia przeznaczona do stania), jak i z wanny. Parawany niezintegrowane z wanną można złożyć lub otworzyć na ścianę, co sprawia, że nie mamy wrażenia zamknięcia w kapsule. Kolejną propozycją są wanny w zestawie z kabinami prysznicowymi, często z pełnym wyposażeniem, jak w typowych kabinach z panelem prysznicowym. A to znaczy, że oprócz natrysku w kabinie można korzystać na przykład z masujących biczy szkockich czy łaźni parowej, a w wannie - z hydromasażu powietrznego. Istnieje możliwość wyboru spośród kilkunastu kolorów wanien i obudów, z lekkim połyskiem lub w wersji z matowionego akrylu.

Wanna z parawanem: jaki parawan wybrać?

Najbardziej popularne są kabiny nawannowe:

  • parawan nawannowy wahadłowy – jednoelementowe, obracające się wokół własnej osi; nadają się tylko do wanien prostokątnych;
  • składane harmonijkowe – dwu- lub klikuelementowe. Ilość elementów możemy dobierać w zależności od tego, ile mamy miejsca na kabinę. Pasują do każdego typu wanny. Montaż jest bardzo prosty, bo nad wanną i na jej krawędziach nie trzeba instalować prowadnic, po których przesuwają się drzwi;
  • parawany nawannowe przesuwne – mogą być jedno- lub kilkuczęściowe. Pasują do wanny o każdym kształcie.

Konstrukcja parawanu na wannę

Podstawowymi elementami konstrukcyjnymi parawanów nawannowych są profile i ścianki.

  • Profile ścianek parawanu nawannowego (mogą być płaskie lub zaokrąglone) najczęściej produkuje się z aluminium. Dostępne są w kilkunastu kolorach – od bieli aż po chrom. Za pomocą profili (przyściennych) przytwierdza się również kabiny do ścian. Niektóre parawany (tzw. bezramowe) nie mają między ściankami długich profili, lecz zawiasy łączące. Dzięki temu łatwiej je wyczyścić. Wyglądają też znacznie ładniej i delikatniej.
  • Ścianki parwanu montowanego na wannie produkowane są z tworzywa sztucznego (polistyrenu, akrylu) albo ze szkła hartowanego o grubości 3-8 mm. Mogą być przezroczyste, matowe, przydymiane, z nadrukiem lub tłoczonym wzorem (np. krople czy smugi wody spływające po tafli). W połączeniach szyb i profili, stosuje się uszczelki gumowe oraz silikon sanitarny. Barwy uszczelek można dopasować do kolorów profili. Silikonem uszczelnia się również szczeliny między ścianą łazienki a profilami. W drzwiczkach droższych parawanów montowane są magnesy, dzięki którym zamknięcie jest bardziej szczelne.

Wanny z parawanem - montaż

Kabinę nawannową łatwo zainstalować samodzielnie. Większość producentów zaleca jednak, aby ich parawany nawannowe montowali pracownicy serwisu firmy. Niektórzy producenci zastrzegają, że jeśli zrobimy to sami – możemy utracić gwarancję. Jeżeli wolimy założyć kabinę samodzielnie, pamiętajmy o kilku zasadach:

  • montujemy parawan dokładnie według załączonej instrukcji, zwracając uwagę na kolejność czynności;
  • miejsca styków profili kabiny ze ścianami łazienki starannie uszczelnijmy silikonem sanitarnym;
  • jeśli połączenia okażą się nieszczelne, najpierw należy je wysuszyć,  a potem jeszcze raz pokryć silikonem od strony wanny;
  • nie korzystajmy z zamontowanej kabiny przez pierwsze 24 godziny, aż do wyschnięcia silikonu.

Zobacz też: Montaż kabiny prysznicowej >>>

Czyszczenie wanny z parawanem

Ścianki parawanu nawannowego myjemy miękką szmatką zmoczoną w wodzie z dodatkiem delikatnych środków myjących. Nie wolno stosować ziarnistych preparatów do szorowania oraz rozpuszczalników organicznych (acetonu, benzyny, fenolu). Prowadnice w drzwiach przesuwnych warto co jakiś czas przetrzeć wazeliną kosmetyczną lub techniczną – drzwi będą się lekko przesuwać. Niektóre firmy za dodatkową opłatą oferują pokrycie szkła specjalną substancją impregnującą. Na tak zabezpieczonej powierzchni woda łączy się w duże krople i strużki – spływa szybciej i pozostawia mniej zacieków, a te które zostawia, dużo łatwiej usunąć. Najłatwiejsze do wyczyszczenia są parawany bezramowe. Nie mają między ściankami profili, które najbardziej się brudzą.

Łazienka piękna i wygodna: GALERIE ZDJĘĆ

Jak zaprojektować idealną łazienkę?