Montaż kabiny prysznicowej. Jak zamontować kabinę prysznicową [PORADNIK zrób to sam]

2013-09-05 11:37

Montaż kabiny prysznicowej i montaż brodzika można przeprowadzić samodzielnie. Na montaż kabiny z brodzikiem lub bez niego decyduje się prawie każdy, kto urządza lub remontuje łazienkę. W poradniku zrób to sam podpowiadamy, jak zamontować kabinę prysznicową. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.

montaż kabiny prysznicowej
Autor: Piotr Mastalerz

Spis treści

 1. Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika
 2. Montaż brodzika i kabiny prysznicowej
 3. Jak zamontować kabinę prysznicową: montujemy syfon
 4. Instrukcja montażu kabiny prysznicowej: uszczelnienie brodzika i kabiny
 5. Montaż kabiny prysznicowej: jaki wybrać brodzik

Montaż kabiny prysznicowej nie jest trudny, ale jeśli chcemy go wykonać samodzielnie i zaoszczędzić pieniądze, warto wiedzieć jakich nie popełnić błędów. Radzimy, jak prawidłowo zamontować kabinę prysznicową w łazience. W zrób to sam przygotowaliśmy poradnik, jak zamontować kabinę prysznicową.

Kabiny prysznicowe częściej montuje się na brodzikach niż bezpośrednio na podłodze z wpustem. Wykonując montaż kabiny prysznicowej, pamiętaj że:

 • Kabiny prysznicowej nie montuje się od razu na brodziku, ale obok
 • Podczas montażu kabiny prysznicowej najpierw wsuwamy w profil dolny boczną ściankę kabiny, a potem w górny profil. W ten sam sposób postępuje się z drugą ścianką.
 • Poziome profile skręca się ze ściankami kabiny za pomocą wkrętów.
 • Do tak przygotowanej ramy kabiny przymocowuje się zewnętrzne pionowe profile, które później zostaną połączone ze ścianą łazienki.
 • Na zewnętrzną stronę pionowych profili nakłada się uchwyty ścienne. Górny i dolny - w odległości 10 cm od krawędzi profilu, środkowy - w połowie jego wysokości. Trzeba je, tak jak profile poziome, skręcić ze ściankami kabiny za pomocą takich samych wkrętów.
 • Zmontowaną kabinę (jeszcze bez drzwi) ustawia się na wypoziomowanym brodziku. Za pomocą poziomnicy sprawdza się, czy trzyma pion, i oznacza na ścianie miejsca na otwory montażowe.
 • Następnie montuje się zawiasy. Teraz można już wstawić drzwi kabiny w przygotowane zawiasy, a następnie wypoziomować je i dokręcić śruby.
 • Kabina prawie gotowa. Od wewnętrznej strony, między profil a wypełnienie ścianki (tu szybę), wsuwa się uszczelkę i docina ją pod kątem prostym na odpowiednią długość. Uwaga! Nie należy rozciągać uszczelki podczas montażu.
 • W celu uszczelnienia w miejscu styku kabiny ze ścianą i z brodzikiem nakłada się silikon sanitarny.

Zobacz też: Kabina prysznicowa: jaką wybrać? Przewodnik po kabinach prysznicowych>>

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika

Montaż kabiny prysznicowej bez brodzika jest rzadziej wykonywany. Zrób to sam: montaż kabiny prysznicowej bez brodzika - w miejscu przeznaczonym na kabinę ustawianą bezpośrednio na podłodze musi być zamontowana kratka odpływowa (tak zwany wpust podłogowy). Podłoga wokół kratki powinna być ułożona ze spadkiem umożliwiającym swobodne spływanie wody w jej kierunku. Posadzkę należy wyłożyć materiałem odpornym na wodę, na przykład płytkami ceramicznymi. Trzeba uważać, aby nie były zbyt śliskie, bo dodatkowo zmoczone staną się niebezpieczne (łatwo będzie się na nich poślizgnąć i przewrócić). Montaż kabiny bez brodzika jest łatwiejszy w nowo budowanej łazience. Na zamontowanie wpustu podłogowego i wykonanie wszystkich warstw w podłodze (w tym izolacji przeciwwilgociowej) trzeba bowiem przewidzieć odpowiedni zapas wysokości – co najmniej 15 cm. Najłatwiej będzie to zrealizować w podłodze na gruncie na parterze domu niepodpiwniczonego.

Sprawdź też: aranżacje łazienki, ceramika łazienkowe, modne płytki [GALERIE ZDJĘĆ]>>

Montaż brodzika i kabiny prysznicowej

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem to najpopularniejsze rozwiązanie w łazienkach w bloku. Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się jak zamontować kabinę prysznicową, czy dasz radę zrobić to samodzielnie. W zrób to sam opisujemy montaż kabiny prysznicowej, z którym poradzi sobie amator. Najpierw musimy kupić kabinę prysznicową i pasujący do niej brodzik. Brodziki mogą mieć kształt prostokątny (w tym kwadratowy), półokrągły lub pięciokątny, różne wymiary i głębokość od 3 do blisko 30 cm. Brodziki mogą być wykonane z akrylu, ze stali lub – rzadziej – z ceramiki, są też już w sprzedaży w konglomeratu. Najpopularniejsze i najtańsze są brodziki akrylowe. Zwykle można dokupić do nich gotową obudowę również z akrylu. Do miejsca, w którym ma być zamontowana kabina prysznicowa, trzeba najpierw doprowadzić instalację zimnej i ciepłej wody oraz kanalizacyjną. Jeśli kabina prysznicowa ma być zamontowana w rogu łazienki (takie rozwiązanie jest wybierane najczęściej), konieczne jest także wykończenie ścian łazienki w tym miejscu, najlepiej w sposób odporny na wodę – na przykład wyłożenie ich płytkami ceramicznymi. Brodzik trzeba dobrze wypoziomować, aby nie gromadziła się w nim woda podczas kąpieli. Z prawidłowo zamontowanego woda będzie mogła swobodnie odpływać do kanalizacji, dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu dna.

Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? Aranżacja WC na tip-top>>

Jak zamontować kabinę prysznicową: montujemy syfon

Brodzik musi być zamontowany co najmniej kilkanaście centymetrów nad gotową podłogą, aby zmieścił się pod nim zestaw odpływowy. Dlatego syfony brodzików są bardziej płaskie niż syfony innych urządzeń sanitarnych. Ich średnica wynosi 52 lub 90 mm (taką mają też odpływy z brodzików). Wlot do syfonu może być osłonięty zdejmowaną przykrywką, która nie przylega szczelnie do odpływu. Pod nią znajduje się kilkumilimetrowa szczelina, którą odpływa woda. Przykrywkę można łatwo zdjąć, aby oczyścić syfon z nagromadzonych w nim zanieczyszczeń, na przykład włosów. Uwaga! Jeśli brodzik ma być obudowany trwałą obudową, na przykład z cegieł i płytek ceramicznych, trzeba w niej pozostawić otwór rewizyjny umożliwiający łatwy dostęp do syfonu w celu jego wyczyszczenia (odetkania).

Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>

Instrukcja montażu kabiny prysznicowej: uszczelnienie brodzika i kabiny

Ważnym etapem podczas montażu kabiny prysznicowej jest odpowiednie uszczelnienia. Brodzik i kabina prysznicowa muszą idealnie przylegać do siebie i do ścian łazienki. Miejsce styku brodzika ze ścianą uszczelnia się silikonem, aby podczas kąpieli nie wciekała tam woda. Podobnie powinny być zabezpieczone połączenia ścian kabiny i łazienki. Do ich uszczelniania stosuje się również silikon albo specjalne uszczelki sprzedawane przez producentów kabin. Uszczelka zapewnia także szczelność drzwi kabiny.

Montaż kabiny prysznicowej: jaki wybrać brodzik

Głębokość brodzika mierzy się od jego krawędzi do dna (a), wysokość – od krawędzi do podłogi (b). Wysokość brodzika jest zazwyczaj większa od głębokości ze względu na zainstalowany pod nim syfon. Jeśli montaż brodzika przeprowadza się na gotowej podłodze, jego wysokość jest o mniej więcej 20 cm większa od głębokości. Aby nie trzeba było wysoko podnosić nogi, wchodząc do głębokiego brodzika, lepiej „wpuścić” go w podłogę, ale taki zabieg trzeba zaplanować odpowiednio wcześniej – w czasie budowy domu.

montaż kabiny prysznicowej
Autor: Piotr Mastalerz
Jak zaprojektować idealną łazienkę?