Jak urządzić toaletę: aranżacja WC na tip-top

2014-09-23 16:03

Jak urządzić toaletę? Aranżacja WC wymaga przemyślanych decyzji, by ubikacja była praktyczna i estetyczna. Nasze propozycje na nowoczesne aranżacje WC są dowodem na to, że w urządzaniu toalety bardziej niż pieniądze liczy się pomysł!

Spis treści

  1. Aranżacja WC w bloku: miejsce na sedes
  2. Nowoczesne WC: wybieramy deskę sedesową
  3. Czyste WC w domu
  4. Aranżacja WC w bloku - ZDJĘCIA

Usytuowanie sedesu w łazience lub toalecie bywa wymuszone układem rur lub metrażem. Ale nawet wtedy masz pole do popisu w aranżacji WC. Możesz wybrać sedes model narożny (na mikropowierzchnię) lub sedes podwieszany (wizualnie najlżejszy, a pod nim na upartego jeszcze coś się zmieści). Albo sedes kolorowy. Mając wpływ na ustawienie sedesu w łazience, jeśli nie jest to osobna toaleta, wybierz miejsce w miarę możliwości intymne, np. wnękę, strefę za murkiem czy wanną. Ciekawostka: nazwa sedes pochodzi z języka łacińskiego i ma dwa znaczenia: krzesło, siedzenie i siedziba. Czyż więc nie oddaje znakomicie przeznaczenia WC - tego łazienkowego wyposażenia oraz miejsca, gdzie stoi?

Polecamy: Aranżacja toalety dla gości. Jak urządzić małe WC w bloku?>>

Aranżacja WC w bloku: miejsce na sedes

Urządzając toaletę i wybierając miejsce na sedes pamiętaj o przestrzeni wokół niego, zapewniającej wygodę (określisz ją w sposób praktyczny, zaznaczając na podłodze zarysy pozostałych sprzętów i siadając na stołeczku na wybranym miejscu). W wąskiej łazience niech WC stoi głęboko. W wyjątkowo długiej warto odstawić sedes od ściany i zrobić za nim zabudowę pełną schowków. Namawiamy was na podobne rozwiązanie, wykorzystaj przestrzenie po obu stronach sedesu na schowki otwierane od góry lub od przodu. Generalną zasadą aranżacji strefy sedesu jest jego nieeksponowanie, lecz dyskretne zaznaczenie obecności. Dywanik przed sedesem? Niekoniecznie. Jest to mało higieniczne. Lepiej mieć „dywanik wirtualny”, zaznaczając miejsce na podłodze w toalecie czy łazience np. pasem innych płytek.

Zobacz również: Mała łazienka w bloku - 15 projektów>>

Nowoczesne WC: wybieramy deskę sedesową

Kupując WC i wybierając deskę sedesową, zalecamy rozwagę. Kolorowa czy wzorzysta deska sedesowa stanie się mocnym akcentem we wnętrzu, ale będzie zwracać uwagę na intymny sprzęt – odpowiedz więc sobie na pytanie, czy na pewno tego chcesz. Odradzamy deski sedesowe te w delfinki, słoneczka, muszle, druty kolczaste, cukierki itp. jako infantylne, kiczowate, a czasem wręcz niesmaczne. Deska biała jest neutralna, czarna idealna zwłaszcza w aranżacjach WC w kolorach black & white, współczesnych i odwołujących się do klasyki. Deska drewniana zaś sprawdzi się nie tylko w toalecie w stylu rustykalnym i eko, pokocha je także nowoczesne WC. W okolicy sedesu powieś pasującą do stylu wnętrza saszetkę zapachową. Aromat powinien być lekki i świeży. To korzystnie dopełni aranżację toalety w mieszkaniu lub strefy WC w łazience.

Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>

Czyste WC w domu

Aby muszla klozetowa pozostała czysta, lśniąca i bez osadów, wystarczy raz dziennie przetrzeć ją gąbką z sodą oczyszczoną (pamiętaj o rękawiczkach!). Jeśli osady, w tym kamień, już powstały, nalej na noc do sedesu 2 litry octu, potem regularnie czyść wnętrze WC pastą z boraksu i kwasku cytrynowego.

Aranżacja WC w bloku - ZDJĘCIA

Zobacz nasze pomysły, jak urządzić toaletę - mamy propozycje na WC nowoczesne i przytulne, mniejsze i większe, białe i kolorowe.