Toaleta dla gości: jak urządzić małe WC w bloku?

2014-05-22 16:03

Toaleta dla gości - jej urządzenie to wyzwanie, gdy masz na nią niewiele miejsca. Takie małe WC można urządzić ładnie i wygodnie, ale warto najpierw obejrzeć różne pomysłowe aranżacje toalety. Zobacz inspirujące zdjęcia małej toalety dla gości i zaprojektuj własną!

Spis treści

  1. Aranżacja toalety dla gości – jakie są minimalne wymiary?
  2. Toaleta dla gości – wyjątkowa aranżacja
  3. Aranżacja toalety dla gości - galerie zdjęć

Toaleta dla gości - remontując mieszkanie lub aranżując nowe, zastanawiamy się czy jest sens urządzać małe osobne WC. Chętniej byśmy widzieli w tym miejscu dodatkową łazienkę, z choćby małą kabiną prysznicową. Ale toaleta w domu zawsze się przydaje, nawet najmniejsza. Po pierwsze jest mała i łatwo utrzymać ją w czystości, a to jest ważne przed odwiedzinami znajomych, po drugie podczas porannego rozruchu w domu druga toaleta jest wręcz bezcenna. Ten kto ją ma nigdy by już z niej nie zrezygnował. I jeszcze jedno - warto zadbać o dobrą aranżację toalety dla gości, by była i ładna i funkcjonalna. Podpowiadamy, jak urządzić małe WC.

Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>

Zobacz też: Łazienka - inspiracje

Aranżacja toalety dla gości – jakie są minimalne wymiary?

W toalecie dla gości znajduje się tylko muszla sedesowa i umywalka. Umywalka może być mniejsza niż w regularnej łazience, ponieważ służy tylko do mycia rąk. Sprzęty i ich rozmieszczenie ich we wnętrzu toalety muszą zapewnić wygodny do nich dostęp i możliwość sprzątania. Minimalne wymiary toalety dla gości, wg „biblii” projektantów i architektów autorstwa Ernsta Neuferta, to: 0,86 x 1,61 m (patrz zdjęcie w galerii).

Jeśli toaleta dla gości jest długa i wąska, wybierzmy umywalkę w prostokątnym kształcie, długą i wąską, z wygodna półką do odłożenia mydła. Wybór ceramiki łazienkowej jest obecnie tak duży, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego, po uprzednim określeniu czego tak naprawdę potrzebujemy, oczywiście. Podczas aranżacji toalety dla gości pamiętajmy, że aby wygodnie korzystać z muszli, z każdej strony powinno zostać ok. 25-30 cm do ścian, umywalki lub grzejnika.

Polecamy też: Mała łazienka w bloku - 15 projektów>>

Toaleta dla gości – wyjątkowa aranżacja

Aranżacja toalety dla gości powinna być wyjątkowo staranna. Możemy ją urządzić, tak by była przedłużeniem stylu reszty mieszkania lub wprost przeciwnie, możemy poszaleć z wystrojem. Toaleta to miejsce, w którym krótko przebywamy, więc możemy pozwolić sobie na odważne wzory lub kolory, które byłyby męczące w innym pomieszczeniu.

Dzięki temu, że w toalecie nie ma wilgoci, tak jak w regularnej łazience, możemy tu sobie spokojnie pozwolić na drewno na podłodze, tapetę czy lustro na całej ścianie. Zwłaszcza duże lustro sprawdza się w małej łazience ponieważ powiększa, czasem wręcz podwaja przestrzeń. Również bezpieczna będzie winylowa tapeta lub kolekcja zdjęć czy plakatów na ścianie w toalecie. Małą przestrzeń toalety również optycznie powiększą małe płytki, na przykład mozaika. Duże płytki będą dobrze wyglądały tylko wtedy, gdy nie będzie widać dociętych małych fragmentów dużych płytek.

Pomyślmy też o półce lub szafce pod umywalką na zapasowe ręczniki do rąk, chusteczki higieniczne i zapasowy papier toaletowy. Jeśli zdecydujemy się na ciemne ściany, to ze względu na niewielkie wymiary pomieszczenia i zazwyczaj brak okna, zadbajmy o wyjątkowe i dobrze rozmieszczone oświetlenie. Oprawa halogenowa umieszczona nad białą umywalką pięknie rozświetli wnętrze. Aranżacja małej toalety jest wiec wyzwaniem, warto wiec postarać się o projekt lub chociaż przejrzeć dostępne w dobrej prasie branżowej zdjęcia toalet dla gości.

Sprawdź koniecznie: Jak urządzić toaletę? WC na tip-top>>

Aranżacja toalety dla gości - galerie zdjęć

Zobacz, jak pięknie można urządzić nawet niewielką toaletę dla gości, wystarczy trochę wyobraźni i kilka sprytnych trików aranżacyjnych.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?