Ceramika łazienkowa. Wybieramy umywalkę, sedes, bidet do łazienki

2011-11-03 14:39

Ceramika łazienkowa obejmuje takei urządzenia do łazienki jak się umywalki, sedesy i bidety. Pruduceni  cermiki łazienkowej często proponują całe komplety, dzięki czemu wszystkie jej elementy do siebie pasują. Podpowiadamy, jak wybrać ceramikę łazienkową skrojoną na Twoje potrzeby.

Spis treści

  1. Ceramika łazienkowa w zestawie
  2. Ceramika łazienkowa: jak wybrać umywalkę
  3. Ceramika łazienkowa: wybieramy sedes
  4. Ceramika łazienkowa - po co nam bidet
  5. Ceramika łazienkowa w nowoczesnym stylu

Ceramika łazienkowa w zestawie

Ceramika łaziekowa oferowana w seriach bywa różna. W niektórych kompletach do wyboru mamy umywalki różnej wielkośći, postument lub półpostument, miskę ustępową stojącą lub przeznaczoną do powieszenia na stelażu. Wszystkie elementy z serii utrzymane są w tej samej stylistyce, są z tego samego materiału i mają dokładnie taki sam kolor. Ceramika łazienkowa idealnie do siebie pasuje. Dlatego do jednej łazienki najlepiej wybrać elementy z jednego kompletu.

Jakość ceramiki jest różna, im lepsza, tym wyższa cena wyprodukowanych z ceramiki wyrobów. W ofercie dostępnej w sklepach przeważa ceramika biała. U różnych producentów ceramika łazienkowa może różnić się odcieniem, co widać, gdy urządzenia ustawi się obok siebie. Dostępne są też modele w innych kolorach, ale najczęściej nie od ręki, tylko na zamówienie. Wielu producentów oferuje ceramikę w wersji z powłoką utrudniającą osadzanie się brudu. Warto w taką ceramikę zainwestować, bo powierzchnia produktów z taką powłoką dłużej pozostaje czysta, a powstające osady z kamienia lub tłuszczu można usunąć o wiele łatwiej niż w przypadku tradycyjnych powierzchni.

Ceramika łazienkowa: jak wybrać umywalkę

W sprzedaży dostępne są umywalki o najróżniejszych rozmiarach i kształtach – od standardowych do bardzo wyszukanych. Sprzęty do łazienki oferują naprawdę duży wybór. Większość ma typowe wymiary: szerokość od 30 do 60 cm (co 5 cm) i głębokość (czyli odległość od ściany do czoła umywalki) 25-55 cm. Ale są też modele dużo szersze – ponad 100 cm.

Kształt może mieć niebagatelny wpływ na cenę. Najtańsze umywalki – zwykłe, opływowe, o zaokrąglonych brzegach – mają ergonomiczne kształty. Droższe są takie, które mają zdecydowaną linię, na przykład okrągłe czy prostokątne. Wzory niektórych luksusowych serii sygnowane są przez znanych projektantów. Jednak nowe kształty szybko stają się popularne i zaczynają się pojawiać również w tańszej ofercie.

Jeszcze zanim kupimy umywalkę do łazienki, powinniśmy zdecydować, jaką chcemy mieć baterię. Sztorcową montuje się zwykle w umywalce, więc lepiej od razu kupić taką z gotowym otworem lub specjalnym nacięciem na baterię. Do baterii dwu- lub trzyotworowej otworów musi być więcej. Bateria ścienna montowana jest bezpośrednio do instalacji i trzeba wybrać umywalkę bez otworu na nią.

Projekt łazienki musi też uwzględniac montaż umywalki. Umywalkę można przymocować do ściany śrubami, wkrętami, przy użyciu sprzedawanych w komplecie z nią wsporników. Inne rozwiązanie to zastosowanie szafki podumywalkowej lub blatu, na którym ustawia się lub w który wbudowuje się umywalkę.

Bardzo popularne jest też wieszanie przyborów sanitarnych, w tym również umywalek, na stelażu, czyli konstrukcji ze stalowych szyn z fabrycznie umocowanymi podłączeniami wody i odpływem. Stelaż umożliwia zamontowanie umywalki w dowolnym miejscu, na przykład w rogu łazienki (produkowane są specjalne stelaże narożne), a nawet na jej środku. Pod obudową stelaża można ukryć przewody doprowadzające wodę do baterii i podejście kanalizacyjne. Musimy też zdecydować, czy chcemy, aby elementy instalacji znajdujące się pod umywalką, czyli syfon i doprowadzenie ciepłej i zimnej wody do baterii, były widoczne, czy nie. Jeśli chcemy je ukryć, to do umywalki wiszącej musimy dokupić półpostument lub postument. Pierwszy zasłoni rury odpływowe w całości, drugi – tylko od przodu (nie sięga do samej ściany). Dlatego dobrze jest w projekcie łazienki określić miejsce umywalki. Postument może okazać się potrzebny do podparcia ciężkiej umywalki. Gdy elementy instalacji mają być widoczne, wybierzmy wykonane z lepszych materiałów, np. elegancki chromowany syfon zamiast z białego tworzywa.

Zobacz też: Mała umywalka do WC. Praktyczne rady i inspiracje>>

Ceramika łazienkowa: wybieramy sedes

Decydując się na ceramikę łazienkową, trzeba dobrze przemyśleć sprawę. W końcu takiej ceramiki nie wymienia się co chwilę. Dlatego dobrze zaznajomić się z ofertami sklepów, zanim zdecydujemy się na zakup ceramiki łazienkowej w postaci sedesu. Do wyboru są modele stojące lub wiszące. Sedes stojący montuje się do podłogi. Ma widoczny zbiornik (rezerwuar) na wodę do spłukiwania. Dawniej umieszczało się go wysoko na ścianie (górnopłuk). Teraz takie rozwiązanie to rzadkość. Zdecydowanie bardziej popularne są sedesy kompaktowe – czyli miska ustępowa zintegrowana ze zbiornikiem spłukującym. Urządzenia kompaktowe są łatwe do samodzielnego montażu, zwłaszcza podczas remontu, gdy montujemy go do istniejącego podejścia kanalizacyjnego. Mogą mieć długość 67-70 cm – licząc od ściany, ale są też mniejsze, do 60 cm – przeznaczone do niedużych łazienek. Sedes podwieszany montuje się do stelaża, który następnie obmurowuje się lub obudowuje.

Przeczytaj też: Nowoczesna muszla klozetowa - kompakt WC czy miska podwieszana?>>

Ceramika łazienkowa - po co nam bidet

Bidet to sprzęt do łazienki, o którym coraz częściej się mówi w kontekście standardowych sprzętów. Taka ceramika łazienkowa na pewno jest przydatna. Bidet przypomina kształtem i wielkością miskę ustępową. Ze względu na funkcję umieszcza się go w jej pobliżu. Wybranie miski ustępowej i bidetu z jednej serii daje gwarancję, że ustawione obok siebie będą wyglądały ładnie. Obok miski ustępowej stojącej dobrze prezentuje się bidet stojący, a obok wiszącej – wiszący. Takie rozwiązanie jest też wygodne ze względów montażowych.

Bidety montuje się podobnie jak miski ustępowe – stojące przytwierdza się do podłoża śrubami, wiszące – zawiesza na stelażu montażowym zamocowanym do ściany i obudowanym płytą gipsowo-kartonową oraz płytkami ceramicznymi. Ale podłączenia instalacji wodno-kanalizacyjnych są podobne do tych w umywalce. Do bidetu trzeba dokupić baterie. Zwykle są to modele sztorcowe, które montuje się w otworze zrobionym w bidecie. Ale są też modele trójotworowe, a także przystosowane do montażu w ścienie. Tak jak w umywalkach, w niektórych bidetach do zamykania odpływu stosuje się korki automatyczne. Dźwigienka do zamykania i otwierania odpływu znajduje się najczęściej przy baterii bidetowej.

Przeczytaj też: Bidet w łazience: po co bidet, jak używać bidetu?>>

Ceramika łazienkowa w nowoczesnym stylu

Przedstawiamy wyjątkową galerię inspiracji - ciekawe propozycje ceramiki łazienkowej do każdej łazienki.

Nasi Partnerzy polecają