Montaż miski ustępowej uzależniony jest od modelu sedesu, który kupimy.

Montaż sedesu: jeśli miska jest stojąca

Najpierw sprawdź wcześniej jaki typ muszli można bez kłopotu zamontować w twojej łazience lub WC:

  • z podejściem poziomym (poznański),
  • z podejściem pionowym (warszawski).

Miskę ustępową stojącą montuje się do podłogi za pomocą śrub, które - jeśli dobrze się je zamaskuje - mogą być prawie niewidoczne. Montując dolnopłuk sprawdź, jaką ma szerokość, zwłaszcza wtedy, gdy w remontowanej łazience ma zastąpić górnopłuk. Miskę ustępową należy bowiem odpowiednio odsunąć od ściany, tak aby rezerwuar zmieścił się za nią. Jeśli miejsca będzie za mało, nie da się swobodnie oprzeć o niego otwartej pokrywy miski ustępowej i w skrajnej sytuacji może ona opadać na plecy osobie korzystającej z WC.

Jeśli chcesz, by oba te elementy (miska i rezerwuar) były do siebie dopasowane, wybierz tak zwany "kompakt", czyli zbiornik spłukujący ustwiony na misce i stanowiący z nią całość. Przed montażem ustaw miskę razem ze spłuczkę i dopasuj do wnętrza tak, żeby później nie było problemu, że spłuczka się nie zmieści...

Montaż sedesu: jeśli miska jest wisząca

Sedes podwieszany musi być zamontowany na stelażu instalacyjnym. Stelaż instalacyjny montuje się do ściany i podłogi lub tylko do podłogi. Do ścienk działowych stosuje sią tak zwane stelaże o konstrukcji lekkiej, a do ścian murowanych - o konstrukcji ciężkiej. Po zamontowaniu miski i podłaczeniu jej do instalacji wodnej i kanalizacji, można ją obmurować lub przykręcić do niej wodoodporne płyty gipsowo-kartonowe, a nastepnie położyć płytki. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość ukrycia za obudową dwóch niezbyt estetycznych elementów: odcinka rury doprowadzającej wodę do spłukiwania i podejścia do pionu kanalizacyjnego, które - przy tradycyjnym sposobie zamocowania miski ustępowej - nie zawsze daje się w całości zasłonić.

Podejście do miski ustępowej to przewód średnicy 10 cm łączący ją z pionem lub przewodem odpływowym. Nie może być ono oddalone od pionu więcej niż 1 m, a różnica wysokości pomiędzy syfonem, a punktem podłączenia muszli do pionu nie powinna przekraczać 3 m. Trzeba o tym wszystkim pamiętać. zwłaszcza  wtedy, gdy podczas remontu planuje się ustawienie miski ustępowej w innym miejscu. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie przebudowa podejścia. Podejście do miski ustępowej powinno być osobne (od odcinka przewodu między muszlą, a pionem nie powinien być podłączony odpływ żadnego innego urządzenia sanitarnego) i włączone do pionu poniżej wszystkich podejść na danej kondygnacji.

Przestrzenie. Aby korzystanie z miski ustępowej było wygodne, przed miską i obok niej należy pozostawić wolną powierzchnię. Odpowiednie odległości powinny być również zachowane między miską ustępową, a innymi elementami wyposażenia łazienki lub jej ścianami. Łatwiej będzie wtedy można umyć samą miskę, ściany, przy których jest ustawiona, czy też podłogę wokół.