Parawan nawannowy: dobre rozwiązanie do małej łazienki

2022-04-05 10:04

Jak mieć wannę i prysznic w jednym? Odpowiedź jest prosta: parawan nawannowy. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w małej łazience, ponieważ pozwala dobrze wykorzystać metraż. Sprawdź, na jakiej wannie i jak zainstalować parawan nawannowy.

Spis treści

  1. Parawan nawannowy: składany, przesuwny, wahadłowy
  2. Parawan nawannowy: na jakiej wannie najlepiej go zainstalować?
  3. Jaki parawan nawannowy wybrać?
  4. Parawany nawannowe szklane i z tworzywa
  5. Parawan nawannowy czy osobno wanna i prysznic?

Parawan nawannowy to dobre rozwiązanie do małej łazienki, kiedy chcemy mieć prysznic, a nie mamy miejsca na postawienie oddzielnej kabiny. Kupując parawan nawannowy, trzeba go dopasować do kształtu wanny, a nie materiału, z którego jest wykonana. Wielkość parawanu jest czasem regulowana w zakresie 1-3 cm. Szerokość minimalna to 70 cm, wysokość 140-150 cm. Istnieje też możliwość zamówienia parawanu robionego na wymiar.

Parawan nawannowy: składany, przesuwny, wahadłowy

Parawany nawannowe przesuwne pasują do większości wanien. Ich montaż nie jest trudny. Trzeba je przymocować na wannie oraz nad jej krawędzią za pomocą odpowiednich prowadnic. Mogą się składać z jednego lub wielu elementów, z których część jest przesuwna, a część stała.

Parawan nawannowy wahadłowy to jeden element montowany na ścianie, który obraca się wokół własnej osi. Może obracać się o 90 lub 180°. Ten typ parawanu nadaje się tylko do wanien prostokątnych. Jego zaletą jest łatwość utrzymania w czystości.

Parawany nawannowe harmonijkowe również składają się z jednego lub kilku elementów i tak jak przesuwne pasują do każdego typu wanny. Różnią się od nich tym, że nie wymagają zamontowania prowadnic.

Bateria wannowa

Autor: Marcin Czechowicz

W projektach małych łazienek szuka się rozwiązań kompaktowych i funkcjonalnych. Jest kilka zasad, które sprawdzą się w małej łazience. Przykładowo warto wybrać duże płytki do łazienki, najlepiej w jasnych kolorach - takie wykończenie podłogi i ścian łazienki optycznie powiększa wnętrze. Małe łazienki zazwyczaj są projektowane tak, żeby zmieścić tylko jedno urządzenie do kąpieli. Jeśli jest wanna, to nie ma już miejsca na kabinę prysznicową, a jeżeli jest brodzik, nie ma wanny. Tymczasem każdy z domowników ma inne przyzwyczajenia. Jak zmieścić oba urządzenia w małej łazience? Wyjściem jest parawan nawannowy szczególnie polecany do małych łazienek. Dzięki niemu urządzając małą łazienkę, nie trzeba rezygnować ani z relaksującej kąpieli, ani z szybkiego porannego prysznica.

Parawan nawannowy: na jakiej wannie najlepiej go zainstalować?

Na każdej. Lepiej jednak, gdy typ parawanu do konkretnej wanny dopasuje sprzedawca. By wanna łatwo zamieniała się w „brodzik”, była bezpieczna i wygodna, powinna mieć prostą konstrukcję i jak najmniej wyprofilowane dno. Najlepiej jednak sprawdzą się pod parawan wanny asymetryczne i szersze od standardowych (80-90 cm). Droższym rozwiązaniem są kabino-wanny szczelnie zamykane jak kabina prysznicowa, ale mające kształt i wymiary wanny.

Jaki parawan nawannowy wybrać?

Dostępne na rynku parawany nawannowe mają 70–180 cm szerokości i 140–200 cm wysokości. Nie ma co ukrywać - parawan nawannowy o szer. 70 cm nie zabezpieczy łazienki przed zalaniem, nie zawsze jest jednak w małej łazience miejsce na szerszy. Należy też pamiętać, by zostawić ok. 75 cm na wejście do wanny. Możemy wybrać parawan nawannowy wahadłowy (jednoelementowy), parawan nawannowy składany harmonijkowo (dwu- lub kilkuelementowy), parawan nawannowy przesuwny (jedno- albo kilkuczęściowy). W przypadku kilkuelementowych drzwi pamiętajmy, że muszą się swobodnie otwierać – trzeba uwzględnić to w projekcie małej łazienki! Możemy wybrać parawan nawannowy prawy lub lewy w zależności od strony, z której będzie montowany. Ścianki parawanu przytwierdza się do ściany za pomocą profili (najczęściej z aluminium) lub zawiasów. Te drugie są praktyczniejsze (łatwiej wyczyścić parawan), a przy tym wyglądają znacznie ładniej i delikatniej.

Parawany nawannowe szklane i z tworzywa

Ścianki parawanu mogą być zrobione z tworzywa lub ze szkła. Parawany nawannowe wykonywane są ze szkła hartowanego lub z szyb polistyrenowych (to bezpieczne materiały). Mogą być przezroczyste, matowe, przydymiane, nawet z nadrukiem lub tłoczonym wzorem. Najładniej wyglądają przezroczyste – nie zabierają optycznie przestrzeni w małej łazience. Ze względów praktycznych warto wybrać ścianki ze specjalną powłoką, która sprawia, że nie zostają na nich ślady kropel. Woda łączy się w strużki, spływa więc szybciej i tworzy się mniej zacieków, a te, które pozostawia, łatwiej usunąć. Ceny parawanów nawannowych zaczynają się od ok. 200 zł. Dobrze, jeżeli parawan da się otwierać i na zewnątrz, i do środka oraz jeśli możemy go całkowicie wypiąć. Parawany są bardzo uniwersalne i pasują do aranżacji każdej łazienki, zarówno łazienek w stylu nowoczesnym, jak i stylowych. Jeśli lubimy nowoczesność, szukajmy modeli prawanów bezramowych, jeżeli natomiast chcemy mieć stylowe wnętrze łazienki, dobre dla niego będą parawany nawannowe o chromowanych elementach. Zamiast sztywnej ścianki na wannie można też zamontować podwieszaną, przesuwną kotarę.

Parawan nawannowy czy osobno wanna i prysznic?

Co lepiej zainstalować w łazience: parawan nawannowy czy osobno wannę i prysznic? Zobaczcie różne galerie łazienek. Znajdziecie w nich pomysły na to, jak połączyć wannę i prysznic w łazience.

JAK ZAPLANOWAĆ NIEDUŻĄ ŁAZIENKĘ | Webinar z cyklu Wygodne Mieszkanie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany