Parawan nawannowy: dobre rozwiązanie do małej łazienki

2022-04-05 10:04

Jak mieć wannę i prysznic w jednym? Odpowiedź jest prosta: parawan nawannowy. To świetne rozwiązanie zwłaszcza w małej łazience, ponieważ pozwala dobrze wykorzystać metraż. Sprawdź, na jakiej wannie i jak zainstalować parawan nawannowy.

Spis treści

  1. Parawan nawannowy: składany, przesuwny, wahadłowy
  2. Parawan nawannowy: na jakiej wannie najlepiej go zainstalować?
  3. Jaki parawan nawannowy wybrać?
  4. Parawany nawannowe szklane i z tworzywa
  5. Parawan nawannowy czy osobno wanna i prysznic?

Parawan nawannowy to dobre rozwiązanie do małej łazienki, kiedy chcemy mieć prysznic, a nie mamy miejsca na postawienie oddzielnej kabiny. Kupując parawan nawannowy, trzeba go dopasować do kształtu wanny, a nie materiału, z którego jest wykonana. Wielkość parawanu jest czasem regulowana w zakresie 1-3 cm. Szerokość minimalna to 70 cm, wysokość 140-150 cm. Istnieje też możliwość zamówienia parawanu robionego na wymiar.

Parawan nawannowy: składany, przesuwny, wahadłowy

Parawany nawannowe przesuwne pasują do większości wanien. Ich montaż nie jest trudny. Trzeba je przymocować na wannie oraz nad jej krawędzią za pomocą odpowiednich prowadnic. Mogą się składać z jednego lub wielu elementów, z których część jest przesuwna, a część stała.

Parawan nawannowy wahadłowy to jeden element montowany na ścianie, który obraca się wokół własnej osi. Może obracać się o 90 lub 180°. Ten typ parawanu nadaje się tylko do wanien prostokątnych. Jego zaletą jest łatwość utrzymania w czystości.

Parawany nawannowe harmonijkowe również składają się z jednego lub kilku elementów i tak jak przesuwne pasują do każdego typu wanny. Różnią się od nich tym, że nie wymagają zamontowania prowadnic.

Bateria wannowa

Autor: Marcin Czechowicz

W projektach małych łazienek szuka się rozwiązań kompaktowych i funkcjonalnych. Jest kilka zasad, które sprawdzą się w małej łazience. Przykładowo warto wybrać duże płytki do łazienki, najlepiej w jasnych kolorach - takie wykończenie podłogi i ścian łazienki optycznie powiększa wnętrze. Małe łazienki zazwyczaj są projektowane tak, żeby zmieścić tylko jedno urządzenie do kąpieli. Jeśli jest wanna, to nie ma już miejsca na kabinę prysznicową, a jeżeli jest brodzik, nie ma wanny. Tymczasem każdy z domowników ma inne przyzwyczajenia. Jak zmieścić oba urządzenia w małej łazience? Wyjściem jest parawan nawannowy szczególnie polecany do małych łazienek. Dzięki niemu urządzając małą łazienkę, nie trzeba rezygnować ani z relaksującej kąpieli, ani z szybkiego porannego prysznica.

Parawan nawannowy: na jakiej wannie najlepiej go zainstalować?

Na każdej. Lepiej jednak, gdy typ parawanu do konkretnej wanny dopasuje sprzedawca. By wanna łatwo zamieniała się w „brodzik”, była bezpieczna i wygodna, powinna mieć prostą konstrukcję i jak najmniej wyprofilowane dno. Najlepiej jednak sprawdzą się pod parawan wanny asymetryczne i szersze od standardowych (80-90 cm). Droższym rozwiązaniem są kabino-wanny szczelnie zamykane jak kabina prysznicowa, ale mające kształt i wymiary wanny.

Jaki parawan nawannowy wybrać?

Dostępne na rynku parawany nawannowe mają 70–180 cm szerokości i 140–200 cm wysokości. Nie ma co ukrywać - parawan nawannowy o szer. 70 cm nie zabezpieczy łazienki przed zalaniem, nie zawsze jest jednak w małej łazience miejsce na szerszy. Należy też pamiętać, by zostawić ok. 75 cm na wejście do wanny. Możemy wybrać parawan nawannowy wahadłowy (jednoelementowy), parawan nawannowy składany harmonijkowo (dwu- lub kilkuelementowy), parawan nawannowy przesuwny (jedno- albo kilkuczęściowy). W przypadku kilkuelementowych drzwi pamiętajmy, że muszą się swobodnie otwierać – trzeba uwzględnić to w projekcie małej łazienki! Możemy wybrać parawan nawannowy prawy lub lewy w zależności od strony, z której będzie montowany. Ścianki parawanu przytwierdza się do ściany za pomocą profili (najczęściej z aluminium) lub zawiasów. Te drugie są praktyczniejsze (łatwiej wyczyścić parawan), a przy tym wyglądają znacznie ładniej i delikatniej.

Parawany nawannowe szklane i z tworzywa

Ścianki parawanu mogą być zrobione z tworzywa lub ze szkła. Parawany nawannowe wykonywane są ze szkła hartowanego lub z szyb polistyrenowych (to bezpieczne materiały). Mogą być przezroczyste, matowe, przydymiane, nawet z nadrukiem lub tłoczonym wzorem. Najładniej wyglądają przezroczyste – nie zabierają optycznie przestrzeni w małej łazience. Ze względów praktycznych warto wybrać ścianki ze specjalną powłoką, która sprawia, że nie zostają na nich ślady kropel. Woda łączy się w strużki, spływa więc szybciej i tworzy się mniej zacieków, a te, które pozostawia, łatwiej usunąć. Ceny parawanów nawannowych zaczynają się od ok. 200 zł. Dobrze, jeżeli parawan da się otwierać i na zewnątrz, i do środka oraz jeśli możemy go całkowicie wypiąć. Parawany są bardzo uniwersalne i pasują do aranżacji każdej łazienki, zarówno łazienek w stylu nowoczesnym, jak i stylowych. Jeśli lubimy nowoczesność, szukajmy modeli prawanów bezramowych, jeżeli natomiast chcemy mieć stylowe wnętrze łazienki, dobre dla niego będą parawany nawannowe o chromowanych elementach. Zamiast sztywnej ścianki na wannie można też zamontować podwieszaną, przesuwną kotarę.

Parawan nawannowy czy osobno wanna i prysznic?

Co lepiej zainstalować w łazience: parawan nawannowy czy osobno wannę i prysznic? Zobaczcie różne galerie łazienek. Znajdziecie w nich pomysły na to, jak połączyć wannę i prysznic w łazience.

JAK ZAPLANOWAĆ NIEDUŻĄ ŁAZIENKĘ | Webinar z cyklu Wygodne Mieszkanie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE