Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Zobacz 26 inspiracji, które rozjaśnią ci w głowie

2023-07-21 13:08

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? To zadanie nie jest łatwe, przede wszystkim ze względu na skosy, które w zależności od kąta nachylenia dachu i wysokości ścianki kolankowej mogą powodować trudności w trakcie aranżacji tego pomieszczenia. Łazienka na poddaszu może być jednak piękna, ale i funkcjonalna.

Chociaż na pierwszy rzut oka poddasze może zdawać się zupełnie nieustawne i trudno ci sobie wyobrazić tam funkcjonalną łazienkę, da się to zrobić. Zajrzyj do naszej galerii i zainspiruj się. 

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Wstaw pod skos wannę!

Architekci wnętrz mają dobry patent na zagospodarowanie przestrzeni pod skosami — wstawiają tam wannę! Jedyne, o czym musisz pamiętać, to pochylenie głowy przy wychodzeniu, jeśli skosy na twoim poddaszu są dosyć ostre, a ścianka kolankowa niska. 

Na poddaszu dobrze sprawdzi się każdy rodzaj wanny, nie tylko klasyczna do zabudowy, ale również wolnostojąca. Można je nieco odsunąć od skosu, budując podświetlaną ściankę, na której ustawisz np. kosmetyki. 

Łazienka na poddaszu
Autor: Mariusz Bykowski

Łazienka na poddaszu — gdzie ustawić prysznic?

Prysznic musi stanąć w najwyższej części łazienki. Czasami posiadacze dużego poddasza, budują ścianki działowe i wyznaczają nimi nowe strefy. Prysznic najlepiej zlokalizować właśnie przy takiej ściance. Musi mieć ona przynajmniej 200 cm wysokości, chociaż tak naprawdę wszystko zależy od wzrostu domowników. 

Biorąc jednak pod uwagę, że najwyższy członek rodziny ma ok. 180 cm wzrostu, to potrzeba jeszcze kilkudziesięciu centymetrów, aby pod prysznicem na odpowiedniej wysokości zamontować deszczownicę.  

Jeśli walczysz o każdy centymetr ściany, zrezygnuj z klasycznego brodzika, a postaw na odpływ liniowy, który jest równy z podłogą. 

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Umywalkę wstaw pod najwyższą ścianę

Umywalka, podobnie jak prysznic, powinna stanąć przy najwyższej ze ścian. Zazwyczaj nad nią wieszamy jeszcze lustro, więc najwygodniej ci będzie, jeśli przy umywalce będziesz w stanie stać swobodnie wyprostowany. Lustro to ważny punkt łazienki na poddaszu. Jeśli jest niewielka, optycznie ją powiększy. 

Łazienka na poddaszu
Autor: Michał Skorupski

Gdzie zamontować WC w łazience na poddaszu?

O ile pozwala na to miejsce, WC montujemy również na najwyższej ścianie. Decydując się na stelaż podtynkowy, musimy liczyć się, że ściana musi być wysoka na minimum 130 cm. W innym przypadku trzeba będzie odsunąć się nieco od skosu, aby można było swobodnie wstawać i siadać, bez ryzyka uderzenia głową w skos.

Pamiętaj o odpowiednich oknach dachowych!

Jak urządzić łazienkę na poddaszu? Pamiętaj o wyborze odpowiednich okien połaciowych. Nie tylko porządnie doświetlą wnętrze, a też pozwolą ci cieszyć się intymnością bez potrzeby ich zasłaniania. Kolejna zaleta łazienki na poddaszu: tylko jej właściciele mogą w trakcie kąpieli podziwiać gwiazdy!

Wybierając okna dachowe, zwróć uwagę, że muszą nadawać się do pomieszczenia, w którym będzie i ciepło, i wilgotno.

Przeczytaj również:

Jak urządzić oryginalną łazienkę? Postaw na kolorowe umywalki — oto 10 cudnych wzorów!