Jak urządzić małą łazienkę tanio i wygodnie? PORADNIK I INSPIRACJE

2021-04-19 18:22 Materiał sponsorowany

Mała łazienka to w aranżacji wnętrz duże wyzwanie. Jak urządzić małą łazienkę? Co trzeba wiedzieć, zanim się zacznie remont? Jakie wyposażenie łazienki wybrać? Jak w niewielkim wnętrzu rozmieścić umywalkę, sedes i prysznic? Mała łazienka wymaga dobrego projektu. Oto nasze porady, jak zaplanować i urządzić małą łazienkę.

Spis treści

 1. W jakim miejscu domu mała łazienka?
 2. Mała łazienka: prysznic z kabiną czy bez?
 3. Jak urządzić małą łazienkę: sedes stojący czy podwieszany?
 4. Mała łazienka: brak miejsca na bidet?
 5. Jak urządzić małą łazienkę: umywalka byle nie za mała!
 6. Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?
 7. Mała łazienka i instalacje
 8. Mała łazienka - liczy się konsekwencja!
 9. Jak urządzić małą łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ

Jak urządzić małą łazienkę, by była funkcjonalna i ładna? Jakie wyposażenie łazienki wybrać, aby okazało się funkcjonalne?

Jeśli mieszkamy w domu, oprócz wspólnej rodzinnej łazienki – umieszczonej zazwyczaj blisko sypialni – potrzebne jest WC zlokalizowane w pobliżu wejścia lub w obrębie części dziennej. Jeszcze lepiej, jeśli będzie to mała łazienka, w której zmieści się również prysznic, półka na przybory toaletowe oraz wieszak na ubrania zdejmowane na czas kąpieli. Mała łazienka może służyć także jako łazienka dla gości.

Sprawdź też: GALERIE zdjęć łazienek >>>

W jakim miejscu domu mała łazienka?

Jeśli mieszkamy w domu, mała łazienka zlokalizowana na parterze – w strefie dziennej – nie tylko zastąpi WC, ale także rozwiąże problem porannych kolejek, a w razie potrzeby stanie się łazienką gościnną. Łazienka usytuowana blisko wejścia okaże się przydatna także w ciągu dnia: pozwoli wziąć szybki prysznic po powrocie z pracy czy po koszeniu trawnika.

Sprawdź też: łazienka w bloku o pow. 3 m2 - jak ją urządzono >>>

Gdy rodzinna łazienka jest zbyt mała, aby oprócz wanny zmieścić tam prysznic, w strefie nocnej domu – przy gościnnej sypialni albo przy pokojach dzieci – warto zbudować dodatkową, małą łazienkę z natryskiem, umywalką oraz, jeśli istnieją odpowiednie warunki techniczne (pion kanalizacyjny), z sedesem.

Mała łazienka: prysznic z kabiną czy bez?

Jakie wyposażenie łazienki wybrać? Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy. Przykładowo w małej łazience prysznic umieszczamy na ogół w rogu pomieszczenia, więc dobrym wyborem okaże się tu kabina narożna, ale jeżeli łazienka ma wnękę, to we wnęce, z kolei jeśli jest bardzo wąska – to pomiędzy dwiema ścianami; zwłaszcza w dwóch ostatnich przypadkach zamiast kabiny można z powodzeniem wybrać prysznic bezbrodzikowy.

Prysznic z odpływem w podłodze. Program minimum to wolne miejsce o wymiarach 70 x 70 cm, natrysk zawieszony na ścianie i kratka odpływowa lub odpływ liniowy w podłodze z odpowiednim spadkiem (tzw. prysznic bezbrodzikowy). Na czas kąpieli osłaniamy to miejsce zasłonką.

Mała łazienka i brodzik bez kabiny. Najmniejszy nawet brodzik (kwadratowy 70 x 70 cm) z zasłonką nie ogranicza tak swobody ruchów podczas kąpieli, jak tej samej wielkości zamykana kabina. Ponadto odległości sedesu i umywalki od brodzika mogą być mniejsze niż od kabiny. Standardowa głębokość brodzika to 15-16 cm, ale są też głębsze (21-28 cm), niektóre mają wyprofilowane miejsce do siedzenia.

Mała łazienka i kabina prysznicowa. Kabina prysznicowa jest droższa i wymaga więcej miejsca niż brodzik bez kabiny. Jeśli zamiast kwadratowej wybierzemy kabinę pięciokątną albo półokrągłą, zaoszczędzimy trochę miejsca, ale nie wszystkie takie kabiny są wygodne. Te ze ściętym narożnikiem (pięciokątne) albo z lekko zaokrągloną krawędzią mają więcej miejsca w środku niż kabiny w kształcie wycinka koła. Mała łazienka zmusza do kompromisów, ale nie mogą się one odbywać kosztem wygody. Przed kupieniem małej kabiny powinno się sprawdzić, czy po zamknięciu drzwi ma się wystarczającą swobodę ruchów.

Jak urządzić małą łazienkę: sedes stojący czy podwieszany?

Mała łazienka i wiszące miski ustępowe. Mocuje się je na stelażach ukrytych w ścianie, dzięki czemu instalacje i zbiornik na wodę są niewidoczne. Cieszą się dużą popularnością, bo dzięki podwieszeniu łatwiej utrzymać w czystości podłogę. Jeśli nie zabudujemy ścianki instalacyjnej do samego sufitu, nad stelażem powstaje półka. Najmniejsze miski ustępowe mają od 46 cm długości. Planując sedes wiszący w małej łazience, należy jednak pamiętać, że do długości miski trzeba dodać szerokość stelaża (od 12 cm) i płyty gipsowo-kartonowej, którą go obudowujemy – razem 15-20 cm. Stelaże instalacyjne dostosowujemy do rodzaju ściany. Inne są do ścian murowanych, na tyle wytrzymałych, by przenieść obciążenie miski ustępowej i osoby z niej korzystającej, a inne do lekkich ścian działowych.

Mała łazienka i kompakt stojący (standardowy) to miska ustępowa stanowiąca całość ze zbiornikiem wody. Zwykle ma około 67-70 cm długości i 35-37 cm szerokości. Na rynku pojawiły się ostatnio kompakty projektowane specjalnie do małych pomieszczeń. Mają one odpływ pionowy, dzięki czemu mogą być przysunięte bliżej ściany. Takie kompakty mają już od 60 cm długości. Można też wybrać rozwiązania mieszane: kompakt wiszący albo  miskę ustępową stojącą ze spłuczką chowaną w ścianie.

Mała łazienka: brak miejsca na bidet?

Funkcję bidetu w małej łazience może pełnić kompakt ze specjalną deską z wmontowaną armaturą bidetową. Jeśli sedes jest blisko umywalki, funkcję bidetu pozwoli mu pełnić również rączka prysznicowa zamontowana przy baterii umywalkowej.

Sprawdź też: Jaki wybrać bidet do łazienki >>>

Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem, łatwiejszym zarówno w użyciu, jak i w utrzymaniu (czyszczenie) jest toaleta myjąca – urządzenie łączące w sobie funkcje WC i bidetu. Co warto o nich wiedzieć?

Jak urządzić małą łazienkę: umywalka byle nie za mała!

Umywalka w małej łazience służy nie tylko do mycia rąk, ale również do innych czynności związanych z codzienną toaletą – na przykład golenia, mycia włosów i in. Dlatego nie powinna być za mała. Minimalna szerokość umywalki w łazience to 45-50 cm, a głębokość 40 cm.

Na rynku są umywalki narożne – taka umywalka pozwoli na maksymalne wykorzystanie rogu pomieszczenia, ale korzystając z niej, patrzeć będziemy w kąt. Umywalka narożna to często bardzo dobre rozwiązanie do małej łazienki.

Lepszym rozwiązaniem są umywalki narożne asymetryczne. Stojąc przy nich, zwracamy się bardziej w kierunku ściany niż kąta.

Do umywalki lepiej wybrać baterię naścienną niż sztorcową, choć najlepszym rozwiązaniem jest bateria z wyciąganą wylewką. Wygodniej jest wtedy umyć tam głowę czy napełnić wodą miskę.

Jak powiększyć optycznie małą łazienkę?

Wnętrza małych, zamkniętych pomieszczeń oglądamy tylko z bliska. Dlatego podczas urządzania małej łazienki większą uwagę powinniśmy zwrócić na detale. Lustra i wszelkie błyszczące powierzchnie, a także przezroczyste i półprzezroczyste materiały powiększą optycznie małe pomieszczenie.

W małych łazienkach lepiej nie stosować dużych kafli, układać dużych wzorów ani używać materiałów o wyraźnych fakturach. Projektanci wnętrz radzą też, by w małej łazienki kolory były jasne. Na wprost wejścia do łazienki najlepiej umieścić umywalkę z lustrem. Wchodząc wprost na kabinę prysznicową, odnosimy wrażenie, że pomieszczenie jest ciasne.

Nie przegap: Jakie lustro do łazienki wybrać? >>>

Mała łazienka i instalacje

Jeśli budujesz nowy dom, musisz wybrać rodzaj urządzeń sanitarnych i zaplanować, jak mają być rozmieszczone w łazience, jeszcze zanim zostaną wykonane instalacje. Jeśli instalacje już istnieją, nie powinny mimo to decydować o sposobie rozmieszczenia urządzeń, ale:

 • podejście do miski ustępowej nie może być oddalone od pionu więcej niż 1 m i jeśli to możliwe, powinno być osobne,
 • urządzenia sanitarne, zwłaszcza brodzik, nie powinny być zbyt oddalone od pionu, po to aby poziomych przewodów kanalizacyjnych (które muszą być ułożone ze spadkiem minimum 2%) nie trzeba było prowadzić w stropie.

Wentylacja. Łazienki muszą mieć dobrą wentylację, zależnie od kubatury:

 • jeśli jest mniejsza niż 6,5 m3 – mechaniczną,
 • jeśli większa – wystarczy wentylacja grawitacyjna.

Działanie wentylacji grawitacyjnej można wspomóc, instalując mały wentylator łazienkowy.

Urządzenia sanitarne, a także baterie naścienne powinny być instalowane na odpowiedniej wysokości:

 • umywalka – 85 cm nad podłogą,
 • bateria umywalkowa naścienna – 25-35 cm nad umywalką,
 • rączka prysznicowa – 180 cm nad podłogą.
 • Należy również uwzględnić takie elementy architektoniczne jak okna i drzwi. Według przepisów drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz i nie powinny być węższe niż 80 cm w świetle ościeżnicy. Do okna powinien być swobodny dostęp. Nie powinna go więc zasłaniać kabina prysznicowa. Na ścianie nad umywalką powinno być tyle wolnego miejsca, aby można było na niej zawiesić lustro.

Mała łazienka - liczy się konsekwencja!

Aby mała łazienka była efektowna, przede wszystkim potrzebna jest konsekwencja. Stwórz wnętrze łazienki spójne z resztą mieszkania. Zastosuj w małej łazience podobną kolorystykę i styl, co w pozostałych pomieszczeniach.

Podczas urządzania małej łazienki postaw na funkcjonalność. Na niewielkim metrażu zrezygnuj ze zbędnych elementów. Zastanów się, czy można np. przenieść pralkę do kuchni albo obyć się bez szafek łazienkowych. Prostota dobrze wpływa na estetykę małej łazienki.

Mała łazienka będzie efektowna, jeśli wprowadzimy też odrobinę luksusu. Każdy ma inne upodobania, więc dopasuj wystrój łazienki do tych swoich. Jeśli nie możesz się zdecydować, czy wstawić wannę, czy prysznic, możesz zastosować parawan nawannowy, który pozwoli w estetyczny sposób połączyć funkcję kąpielową i prysznicową.

Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę, zdecyduj się na mocny akcent. Połączenie funkcjonalności z ciekawym wzornictwem daje dobre rezptaty. Typowo użytkowy przedmiot może jednocześnie być ozdobą łazienki. Pieniądze zaoszczędzone np. na szafkach można przeznaczyć na ciekawy model grzejnika, który będzie też dekoracją łazienki.

Jak urządzić małą łazienkę? GALERIE ZDJĘĆ

Mała łazienka może być i wygodna, i piękna. W galeriach zdjęć znajdziesz projekty tego pomieszczenia, które stanowią ciekawe źródło inspiracji.

Łazienka na poddaszu? Zobacz, jak urządzić łazienkę pod skosami