Z czego ścianki kabiny prysznicowej - ze szkła czy tworzywa?

2008-10-01 2:00

Ścianki kabiny prysznicowej są wypełnione taflami szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego (polistyrenu). Zobacz, który rodzaj wybrać do łazienki i który łatwiej utrzymać w czystości.

Z czego ścianki kabiny prysznicowej
Autor: Piotr Mastalerz

Szkło używane do produkcji kabin jest bezpieczne. Nawet jeśli się rozbije, to na małe kawałeczki o zaokrąglonych brzegach. Nie ma obawy, że kogoś pokaleczy.

Szkło jest trwałe, nie rysuje się, trudno je uszkodzić. Może być pokryte powłoką ułatwiającą spływanie wody i zapobiegającą tworzeniu się smug albo odkładaniu się osadu z wody. Jest jednak droższe i cięższe niż tworzywo sztuczne.

Polistyren jest miękki, więc łatwiej go zarysować, a gdy się połamie, ma ostre kanty.
Producenci oferują tafle gładkie, z nadrukiem lub tłoczonym wzorem, przezroczyste lub matowe (transparentne), bezbarwne lub kolorowe. Mogą być płaskie lub profilowane (gięte). Na ściankach z nadrukiem lub tłoczeniem osad z wody jest mniej widoczny.

Aby utrzymać kabinę w idealnym stanie, powinno się po każdej kąpieli wycierać jej ścianki do sucha. Najprościej zrobić to za pomocą gumowej ściągaczki do mycia szyb. Nie wolno używać ziarnistych środków czyszczących (mleczek, proszków) ani rozpuszczalników zawierających aceton lub benzynę. Zabrudzone profile należy przecierać miękką szmatką lub gąbką nasączonymi delikatnymi preparatami myjącymi.