Drewno egzotyczne. Podłogi z drewna egzotycznego, schody, drzwi... Gatunki i ich zastosowanie
Drewno egzotyczne ma znacznie więcej zastosowań niż popularne w naszym kraju gatunki. Nie zawsze jednak wiadomo, w którym pomieszczeniu sprawdzi się podłoga z drewna egzotycznego. Podpowiadamy, gdzie i jak zastosować drewno w aranżacji wnętrz.
Autor: Piotr Mastalerz
Tek - pochodzi z lasów monsunowych Azji Południowo-Wschodniej. Barwa drewna ma różnorodne odcienie – od żółtego, przez jasny brąz, aż do ciemnego, często z ciemniejszymi pasmami.
Spis treści
- Drewno egzotyczne: oryginalne kolory
- Drewno egzotyczne w aranżacji wnętrz
- Drewno egzotyczne na podłogi
- Drewno egzotyczne na schody
- Drewno egzotyczne na blaty, półki
- Drewno egzotyczne do łazienki
- Zabezpieczenie drewna w łazience
- Drewno egzotyczne: drzwi
- Drewno egzotyczne na tarasy
- Drewno egzotyczne: tek
- Drewno egzotyczne: cumaru
- Drewno egzotyczne: bangkirai
- Drewno egzotyczne: merbau
- Zalety podłóg z drewna egzotycznego
- Drewniane meble - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Drewno egzotyczne może być białe, żółte, pomarańczowe, zielone, szare, różowe, fioletowe albo czarne; pozbawione wzorów lub pokryte siatką słojów, przypominających rozlane plamy akwareli, serpentyny, regularne pasy lub nieregularne prążki. To właśnie wygląd drewna egzotycznego na podłodze często przesądza o wystroju wnętrza. Wystarczy tylko uświadomić sobie, jak pokaźna bywa przestrzeń zajmowana w pomieszczeniach przez drewno.
Zanim jednak wybierzemy drewno, powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, czy jest ono wystarczająco twarde i w jakim stopniu zmieniają się jego wymiary, gdy wilgotność rośnie lub maleje. Jeśli kupujemy drewno egzotyczne na taras, musimy dodatkowo ustalić, czy jest ono odporne na grzyby.
Zobacz też: Modne podłogi egzotyczne: drewno we wnętrzu >>>
Drewno egzotyczne: oryginalne kolory
Moda na podłogi z drewna egzotycznego to przede wszystkim możliwość wykorzystywania niezwykłego bogactwa kolorów i wzorów dających bardzo różne efekty aranżacyjne. I właśnie tej możliwości zaspokajania najróżniejszych gustów drewno egzotyczne zawdzięcza swoją karierę.
Sprawdź też: Podłogi drewniane czy panele drewniane: CO WYBRAĆ? Co jest lepsze? >>>
Drewno egzotyczne to przede wszystkim niespotykana w krajowych gatunkach drewna kolorystyka: od barwy niemal białej, poprzez ciepłe żółcie, różne odcienie czerwieni, bogatą paletę brązów, oliwki, zieleni po odcienie szarości i czerni. Amatorzy oryginalności znajdą nawet drewno w kolorze różowym i fioletowym. Ciepłym, głębokim kolorom towarzyszy różnorodne, czasami bardzo bogate usłojenie: od rozmytego, prawie niewidocznego, przez bardzo wyraziste, tworzące zupełnie niespotykane wzory – regularne pasy lub splątane arabeski. Niektóre gatunki drewna mają połysk przybierający charakter świetlistych lub perłowych smug bądź wijących się po powierzchni drewna połyskujących nitek albo warkoczy.
Przeczytaj również: PODŁOGI. Jakie podłogi drewniane: OPINIE >>>
Drewno egzotyczne w aranżacji wnętrz
Ciemne drewno egzotyczne jest dla wielu osób synonimem luksusu i elegancji. Wykończona nim posadzka czy ściana jest z reguły najmocniejszym akcentem we wnętrzu, podkreśla też wszystkie jasne elementy umieszczone na takim tle. Na zwolenników „ciemnej elegancji” czeka czekoladowo-brązowe drewno egzotyczne ipe (lapacho), wenge w kolorze gorzkiej czekolady oraz niemal czarny heban. Wybierając ciemny gatunek egzotycznego drewna, weźmy pod uwagę powierzchnię pomieszczenia, zwłaszcza jeśli chcemy mieć duże elementy. Jeżeli znajdą się na podłodze kilkunastometrowego pokoju dziennego, nie tylko zmniejszą go optycznie, ale i – wbrew oczekiwaniom – mogą wywołać wrażenie luksusu... w wersji mini.
Gatunki drewna egzotycznego bardzo się różnią usłojeniem. W niektórych słoje są niemal niewidoczne, na przykład w przypadku bambusa, jatoby, kempasu czy mahoniu. Inne gartunki drewna mają je rozmyte – acajou – albo przypominające rozwinięte serpentyny – bubinga czy oliwka – świetliste warkocze – doussie – albo regularne pasy – drewno egzotyczne zebrano i sapeli. O tym, czy drewno na podłodze powinno być wzorzyste, czy nie, decyduje koncepcja wystroju wnętrza. O ile rozmyte słoje acajou albo mieniące się warkocze doussie pozwalają na dowolną aranżację, to już wzór zebrano na dużej powierzchni będzie we wnętrzu dominujący. Warto o tym pamiętać, decydując się na pozostałe elementy wystroju wnętrza – aby nie wywołać efektu pstrokacizny, która nie zdobi, tylko męczy wzrok. Sposób na wzorzystą drewnianą powierzchnię to nie tylko drewno o wyraźnych słojach, ale także ułożone obok siebie elementy tego samego gatunku znacznie różniące się kolorem. Możliwość wykonania takiej wielobarwnej płaszczyzny dają jednak tylko niektóre gatunki, na przykład orzech i iroko. Warto pamiętać, że wybierając selekcjonowane elementy – różniące się barwą zaledwie o ton – można uzyskać stonowane wykończenie.
Nie przegap: Pokój dzienny inspiracje: 16 pomysłów na wystrój. Kolory i GALERIA ZDJĘĆ >>>
Drewno egzotyczne na podłogi
Do drewna egzotycznego przekonuje możliwość ułożenia podłogi z elementów o dużych wymiarach oraz ich atrakcyjny wygląd. Drewno egzotyczne wybierają również zwolennicy ciemnych podłóg – krajowe gatunki są na ogół dużo jaśniejsze. Rodzaj drewnianej podłogi trzeba starannie dobrać do funkcji pomieszczenia. W miejscach narażonych na zniszczenie najlepsze będą posadzki wykonane z drewna litego, czyli parkiety i deski.
Sprawdź też: Kolory drewna: jakim wybarwieniem charakteryzują się poszczególne gatunki drewna? >>>
W miejscach mniej eksploatowanych bardzo popularne są panele trójwarstwowe pokryte kilkoma warstwami lakieru. Do biur i pomieszczeń intensywnie użytkowanych stosuje się podłogi z małych deszczułek – tak zwaną mozaikę przemysłową. Wszystkie podłogi z drewna egzotycznego najlepiej wyglądają na dużych płaszczyznach. W mniejszych pomieszczeniach stosowane są w postaci “dywaników” służących jako dekoracje podłóg wykonanych z innych materiałów. Podłogi robi się z wielu gatunków drewna egzotycznego, na przykład: iroko, kempas, doussie, merbau, ipe. Na ciemnym drewnie bardziej widać kurz, zarysowania i ślady zabrudzeń. Takie drewno wymaga właściwej pielęgnacji.
Drewno egzotyczne na posadzkę
- tradycyjna mozaika o grubości 8 mm;
- mozaika przemysłowa (parkiet przemysłowy) o grubości od 14 do 22 mm;
- parkiet lamelowy – elementy o długości do 50 cm i grubości od 10 do 14 mm, bez pióra-wpustu;
- deska parkietowa o grubości od 15 do 32 mm i długości od 30 cm do 1,4 m, z piórem-wpustem;
- dyle podłogowe o grubości od 15 do 22 mm i długości najczęściej od 80 cm do 4 m;
- bruk o grubości elementów od 18 do 22 mm.
Przeczytaj: Tańsza wersja PARKIETU: parkiet przemysłowy. RADZIMY gdzie stosować >>>
Drewno egzotyczne na schody
Najczęściej do układania stopni używa się tarcicy, ale dzięki dużym wymiarom można też robić je z desek parkietowych. Schody z drewna egzotycznego są trwałe i odporne na ścieranie. Dobrze wyglądają w połączeniu z balustradami z metalu. Można je zrobić z drewna egzotycznego: merbau, kempas, iroko, massaranduba, pau amarello, sucupira preta.
Drewno egzotyczne na blaty, półki
Wykonuje się je z tarcicy, desek lub drewna klejonego. Ze względu na zawartość olejków w drewnie do klejenia blatów należy użyć klejów poliwinylowych dwuskładnikowych lub poliuretanowych. Na blaty nadaje się większość gatunków drewna egzotycznego, oprócz drewna tekowego i ipe, które są trudne do łączenia.
Drewno egzotyczne do łazienki
Drewnem egzotycznym można wyłożyć podłogę w łazience, fragmenty ścian i to nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą. Stosuje się je również do obudowy wanien i umywalek. Charakterystyczne dla tego pomieszczenia skoki wilgotności powodują dużą pracę drewna, dlatego powinno ono mieć wysoką stabilność. Drewno narażone na kontakt z wodą nie powinno być również klejone – najlepiej stosować tam drewno lite. Do łazienek najczęściej wybiera się gatunki egzotyczne: iroko, jatoba, doussie, tek, merbau.
Polecamy: ŁAZIENKA RETRO: 10 pomysłów jak urządzić łazienkę z charakterem >>>
Autor: RedCubeDesign
Zabezpieczenie drewna w łazience
Nie należy do tego celu używać lakierów, ponieważ mikropęknięcia na polakierowanej powierzchni drewna powodują, że woda może przeniknąć pod warstwę lakieru, skąd nie ma jak odparować. Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewna do łazienek jest jego zaolejowanie, które sprawia, że wszelkie szczeliny są wypełnione.
Zobacz: Łazienka w stylu... no właśnie? Jak urządzić łazienkę? 25 łazienek od nowoczesnej po retro >>>
Autor: Thinkstockphotos.com
Drewno egzotyczne: drzwi
Drewno egzotyczne łatwo poddaje się frezowaniu, chociaż ze względu na twardość wymaga do obróbki narzędzi o dobrych parametrach. Drzwi, a także drzwiczki mebli kuchennych i szaf można zrobić z drewna litego albo z płyt oklejonych fornirem. Na drzwi wewnętrzne i meblowe można użyć wszystkich gatunków drewna, drzwi zewnętrzne najczęściej robi się z drewna tekowego.
Zobacz również: Drzwi do domu: Jakie drzwi do białych okien? Ekspert radzi >>>
Drewno egzotyczne na tarasy
Najlepsze do zastosowania na zewnątrz do wykończenia tarasu jest drewno bangkirai. Jest twarde, ma wysoką odporność na ścieranie i pękanie. Występuje w kolorach od rudoczerwonego po ciemnobrązowy. Niezaimpregnowane spatynuje się na kolor srebrnoszary. Na tarasy używa się także bardzo odpornego drewna tekowego, kiedyś używanego do budowy okrętów, a także drewna ipe, massaranduba, tatajuba, cumaru, merbau. Cena desek i innych elementów zależy przede wszystkim od rodzaju drewna, ale również od ich wymiarów, głównie przekroju poprzecznego (grubości i szerokości). Szczególnej uwagi wymaga obróbka drewna egzotycznego. Aby nie dopuścić do jego rozłupania, w miejscach łączenia elementów (gwoździami czy wkrętami) należy wcześniej nawiercić otwory.
Drewno egzotyczne: tek
Tek charakteryzuje duża różnorodność barw, począwszy od żółci, poprzez czerwień, skończywszy na ciemnym brązie. Często ma pojedyncze czarne żyły. Jest bardzo stabilny wymiarowo i odporny na działanie wody dzięki zwartej strukturze i dużej zawartości naturalnych olejków oraz kwasu krzemowego. Z teku wykonywano między innymi części statków, na przykład pokłady. Nadaje się więc na podłogi, szczególnie w pomieszczeniach wilgotnych, a także do pokrywania tarasów. Jego ciemny kolor maskuje ewentualne zabrudzenia, a piasek, błoto i duża ilość wilgoci nie szkodzą mu za bardzo.
Drewno egzotyczne: cumaru
Drewno cumaru występuje w różnych odcieniach brązu: od brązowożółtego do czerwonobrązowego. Charakteryzuje się ciemnym i bogatym usłojeniem. Ten gatunek drewna odznacza się wysoką twardością, niezwykłą gęstością, wytrzymałością i stabilnością. Dzięki dużej zawartości substancji oleistych jest wyjątkowo odporne na ścieranie, butwienie, ataki owadów, grzybów oraz na czynniki atmosferyczne. Dla lepszego efektu cumaru można olejować – chroni je to przed promieniowaniem słonecznym (UV) i pozwala zachować jego pierwotną barwę.
Drewno egzotyczne: bangkirai
Drewno bangkirai ma kolor jasnobrązowy, brązowy, miejscami jasnożółty, z czasem na jego powierzchni pojawia się delikatny srebrny połysk – wynik naturalnego procesu patynowania. To gatunek drewna egzotycznego bardzo twardy, odporny na ścieranie, uszkodzenia i zarysowania. Dzięki wysokiej zawartości krzemu oraz olejków jest naturalnie zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem wody i wilgoci. Substancje te mogą być wypłukiwane z drewna, powodując odbarwienia lub korozję sąsiadujących materiałów. Dlatego do łączenia bangkirai należy używać wyłącznie wkrętów i elementów ze stali nierdzewnej.
Drewno egzotyczne: merbau
Merbau jest to drewno otrzymywane z drzew rosnących w wilgotnych lasach Oceanii i Azji Południowo-Wschodniej. Zaskakuje bogactwem odcieni – od pomarańczowobrązowego do ciemnego brązu. Walory estetyczne podkreśla obecność złotych cętek. Materiał ten zyskał popularność również dzięki korzystnej charakterystyce technicznej (duża twardość, wytrzymałość, stabilność wymiarowa). Ciekawa kolorystyka i bardzo dobre właściwości sprawiają, że drewno egzotyczne merbau jest wykorzystywany przede wszystkim do wykańczania wnętrz (podłogi, meble, stolarka otworowa). Ze względu na wysoką naturalną trwałość doskonale nadaje się również do stosowania na zewnątrz budynków do aranżacji ogrodów i tarasów. Trzeba jednak pamiętać, że drewno merbau wystawione na działanie czynników atmosferycznych intensywnie zmienia barwę (niezabezpieczone bardzo mocno ciemnieje).
Zalety podłóg z drewna egzotycznego
Drewno egzotyczne kojarzy się z długowiecznością. To drewno, którego nie wymienia się na inne z powodu starości. Większość gatunków wraz z upływem czasu nie zmienia koloru i nie traci właściwości. Czas działa na jego korzyść. Patynując drewno, wydobywa się jego naturalne walory – utrwala i pogłębia kolor oraz podkreśla naturalne usłojenie. We wnętrzu domu drewno egzotyczne doskonale wygląda samo i w połączeniu z innymi materiałami. Od dawna jest ulubionym materiałem na intarsje na meblach i parkietach. Może też być łączone z krajowymi gatunkami w różnych elementach wykończeniowych. Sąsiedztwo innych naturalnych materiałów - kamienia i płytek ceramicznych - podkreśla jego szlachetność. Dobrze komponuje się ze sztandarowymi materiałami stylu nowoczesnego - szkłem i stalą.
Koniecznie przeczytaj: Ściana w kuchni: płytki ceramiczne - sprawdzony materiał na ścianę w kuchni >>>
Drewniane meble - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Drewniane meble są klasyczne, stylowe i eleganckie. Pasują do wielu wnętrz i nigdy nie wychodzą z mody! Zobacz inspirujące galerie zdjęć z drewnianymi meblami w rolach głównych.
Autor: materiały prasowe Szmyd Design
Żródło: szmyddesign.pl
Autor: materiały prasowe
Łóżko drewniane z tapicerowanym zagłówkiem, Boxspring. / Fot. materiały prasowe Mazzivo.
Autor: archiwum