Podłogi drewniane: lite drewno. CENY litych podłóg!

2014-10-01 17:19

Drewniane podłogi cechuje przede wszystkim trwałość. Kojarzą się one z ciepłem i przytulnymi wnętrzami, a co najważniejsze doskonale prezentują się na nich wszystkie rodzaje mebli. Lite drewno w domu może cieszyć kilka pokoleń, ale warto pamiętać, że ta trwałość ma swoją cenę. Sprawdzamy dla Was ceny podłóg z litego drewna!

Spis treści

  1. Jak dobrać gatunek drewna do pomieszczenia. Czym się kierować?
  2. Jak przebiegają prace układania podłogi z litego drewna?
  3. Ceny litych elementów drewnianych

Drewno jest to materiał idealny dla osób ceniących przede wszystkim trwałość i klasykę. Decydując się na podłogę z litego drewna trzeba się liczyć z tym, że nie będzie ona tania. Pod uwagę musimy wziąć rownież gatunek drewna z którego ma być wykonana. Popularność drewnianych podłóg nie słabnie, ale ich cena sprawia, że coraz więcej osób szuka alternatywy dla litego drewna.

Jak dobrać gatunek drewna do pomieszczenia. Czym się kierować?

Do warunków klimatycznych panujących w Polsce najbardziej uniwersalny jest dąb. Dzięki ogromnej wytrzymałości na ścieranie doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych oraz na schodach. Rodzaj drewna należy odpowidnio dobrać do pomieszczenia, w którym będzie użytkowany. W łazience i kuchni lepiej zrezygnować z podłogi z drewna krajowego. Wyjątkiem jest jedynie termodrewno, które zostało poddane obróbce termicznej.  Do łazienki idealnie nadaje się tek, drewno to musi mieć wilgotne powietrze, dlatego niekoniecznie sprawdzi się w salonie czy pokoju dziennym. Dla wielbicieli wnętrz w jasnych kolorach idealny będzie jesion, dzięki naturalnej, jasnej barwie, która nie ulega mocnemu przebarwieniu z biegiem lat. W holu, narażonym na intensywane użytkowanie i rysowanie piaskiem wnoszonym z zewnątrz, idealnie sprawdzi się merbau, ipe i bambus. Jeśli chodzi o krajowe gatunki możemy wybierać między dębem, a jesionem. Warto pamiętać, że lite drewno to nie tylko deski, ale również parkiet i mozaika. To jaki rodzaj drewna wybierzemy przesądza również o tym, jaki klej i sposób zabezpieczenia drewna będziemy stosować.

Jak przebiegają prace układania podłogi z litego drewna?

Prace przebiegają wieloetapowo. Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie drewna i podłoża. Niezbędne jest mierzenie wilgotności nie tylko podkładu, ale także drewna i powietrza. Następnie drewno klejone jest do podłogi. A wszystkie czynności kończy szlifowanie i nałożenie powłoki zabezpieczającej. Podłogi wykonane z litego drewna są najdroższe. Do ceny surowego materiału musimy doliczyć jeszcze koszt kleju, powłoki ochronnej i robocizny. Całość waha się w granicach od 80 do 200zł/m.kw. Ułożenie drewnianej posadzki z litego drewna na powierzchni 50 m.kw trzeba zarezerwować ok 17 dni. Przed szlifowaniem posadzka powinna leżeć w pomieszczeniu przynajmniej 14 dni. Podłogę olejowaną można zacząć delikatnie eksploatować po kilkunastu godzinach, a lakierowaną po trzech dniach. Pełne użytkowanie powinno nastąpić dopiero po tygodniu.

Ceny litych elementów drewnianych

Rodzaj posadzki         Wymiary elementów                     Gatunek drewna                  Cena [zł]

Mozaika                        8x320x640                                         dąb (klasa III)                          37,00

                                     8x500x250                                         dąb+akacja                             70,00

                                                                                               dąb (klasa II)                           46,74

Parkiet lamelowy          10x66x202/253/354                            merbau                                     51,66

                                                                                               orzech ameryk.                         56,58

Deska parkietowa        25x125x2500                                      sosna                                       42,90

                                    16x70x250                                           jesion                                       59,00

                                    16x100x400-1200                                dąb                                          119,00

Nasi Partnerzy polecają