Spokojny WYSTRÓJ WNĘTRZ: 20 aranżacji mieszkań, w których chce się przebywać

2024-04-24 15:58

Wystrój wnętrz decyduje o charakterze całego mieszkania. Odpowiednio dobrane dodatki, meble i kolory sprawią, że uzyskamy spokojną i przytulną aranżację wnętrz – a przecież o to najczęściej nam chodzi. Zobacz inspiracje i pomysły na wnętrza, w których aż chce się przebywać – 20 zdjęć w galerii.

Spis treści

  1. Aranżacje wnętrz: ważne kolory
  2. Wystrój wnętrz: materiały i faktura
  3. Wystrój wnętrz: postaw na dodatki
  4. Wystrój wnętrz minimalistyczny, czyli nowoczesna przytulność

Przytulny wystrój wnętrz sprawi, że przebywanie w mieszkaniu będzie przyjemne i odprężające. Można go stworzyć nawet w nowoczesnych miejscach – w dużej mierze decydują bowiem o nim odpowiednio dobrane kolory, faktury oraz dodatki.

Aranżacje wnętrz: ważne kolory

Kolory ścian, mebli czy dodatków mają ogromny wpływ na wystrój wnętrz. Jeśli chcemy uzyskać wnętrze o przytulnym charakterze, postawmy raczej na odcienie beżu, brązu, pastele, ale także szarości i kremową biel. Sprawią one, że pomieszczenie wyda się bezpieczne i ciepłe, a tym samym przytulne. Wystrój wnętrz, w którym postawimy na mocne, kontrastowe barwy, będzie sprawiał wrażenie dynamicznego, tętniącego energią. A to nie zawsze idzie w parze z przytulnością.

Wystrój wnętrz: materiały i faktura

Zdarza się, że już nawet na etapie wyboru materiałów do aranżacji i wystroju wnętrz uda nam się stworzyć wstępny, można powiedzieć, zarys przytulności. Taki efekt zapewnia chociażby drewno – ponadczasowy materiał, który optycznie ociepla wystrój wnętrza, a dodatkowo zachwyca swoją solidnością oraz długowiecznością. Na posadzkach dobrze sprawdzą się także panele, dywan albo miękka wykładzina. Płytki czy gres spowodują, że wystrój wnętrz wyda nam się chłodny – chyba że postawimy na kolory kojarzące się z przytulnością albo np. płytki drewnopodobne.

 11 sposobów na dobry nastrój w domu >>>

Jak urządzić wnętrze, w którym chce się być i żyć
Autor: Michał Skorupski Przytulne wnętrze - takie, w którym chce się przebywać.

Wystrój wnętrz: postaw na dodatki

Charakter wnętrza tkwi w szczegółach. Dlatego to właśnie dodatki odgrywają ogromną rolę w aranżacjach wnętrz. Na co postawić, jeśli marzy nam się przytulna oaza? Możemy wykorzystać tapety imitujące tkaninę, a jeśli lubimy klasyczną aranżację, w oknie powieśmy firany i zasłony. Sporą dozę przytulności zapewniają też modne rolety rzymskie. Bardzo ważne dla przytulnego wystroju wnętrz są drobiazgi: miękkie, kolorowe poduchy na sofie, kwiaty czy świece, które kreują nastrój.

Wystrój wnętrz minimalistyczny, czyli nowoczesna przytulność

Czy daleko odchodząc od klasyki, możemy liczyć na wystrój wnętrz, który nadal będzie przytulny? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Wystarczy postawić chociażby na minimalizm we wnętrzach, zgodnie z którym mniej znaczy więcej. W praktyce pozbywamy się więc drobiazgów (duża różnica w porównaniu z klasyczną przytulnością!). Za ład, harmonię, wrażenie ciepła, spokoju i przytulności odpowiadają proste formy, wielkoformatowe materiały wykończeniowe, brak wyrazistych kontrastów. Oazę przytulności w wystroju wnętrz może zapewnić chociażby surowy beton. Jego barwa działa kojąco na zmysły, a ocieplona drewnem (lub materiałami dobrze go imitującymi) pozbawiona jest industrialnego chłodu.

Industrialne wnętrze. Mieszkanie urządzone jak loft