11 sposobów na dobry nastrój w domu

2022-04-19 10:58

Chłód albo ponura aura? My się tego nie boimy. Szybko podnosimy temperaturę w mieszkaniu, i to nie zawyżając rachunków za energię. Czerpiemy ją ze sprawdzonych, głównie dekoratorskich źródeł – opatuleni miękkimi tkaninami, wprowadzamy do wnętrz miły klimat. Poznaj proste sposoby na dobry nastrój w domu!

Przytulny salon
Autor: mat. prasowe houseandmore.pl Meble i dodatki Riviera Maison

Spis treści

  1. 1. Blask płomyków: świece i lampiony
  2. 2. Coś na rozgrzewkę: aromatyczna herbata
  3. 3. Lato przez cały rok: kilka trików
  4. 4. Biokominek
  5. 5. Wciągająca lektura
  6. 6. Miękkie sploty
  7. 7. Dynamiczny akcent
  8. 8. Wygodne fotele i sofy
  9. 9. Trochę drewna
  10. 10. Świetlne sznury
  11. 11. Temperatura koloru

1. Blask płomyków: świece i lampiony

Nawet najmniejszy płomyk emanuje ciepłem. Czemu więc z tego nie skorzystać? Szklane i metalowe lampiony (jeden albo kilka) ustaw na stole, stoliku, komodzie czy parapecie. Świeczniki raczej tylko na stole – lepiej mieć je na oku, by nie zaprószyć ognia. Stosuj do nich świece niekapiące, wtedy nie będziesz mieć kłopotu z usuwaniem z mebli zaschniętego wosku.

2. Coś na rozgrzewkę: aromatyczna herbata

Gorąca herbata z krążkiem obranego korzenia imbiru i skórką cytrusową w kilka chwil rozprawi się z atakiem przenikających cię fal zimna. Nie dopuści też do przeziębienia, bo imbir ma działanie przeciwzapalne. Herbatę czarną zaparzaj ok. 3 min, ziołową ok. 10 min, zieloną – 5 min (tę ostatnią pij koniecznie z imbirem, bo inaczej wychłodzi organizm). Do herbaty czarnej warto dodać rozgrzewający cynamon lub suszoną lawendę, a dla aromatu goździki czy kardamon. Do każdego rodzaju herbat – suszone owoce (maliny działają napotnie). Przygotuj także kamionkowy kubek – dłużej utrzyma ciepło i przy okazji ogrzeje dłonie.

Zobacz też: Naczynia i akcesoria do parzenia herbaty >>>

3. Lato przez cały rok: kilka trików

Zastosuj trik, dzięki któremu do domu zawita klimat lata bez względu na porę roku. Oczywiście, z nieba nie będzie się lał żar, ale skojarzenie z nim skutecznie złagodzi wrażenie zimna. Sztuczka jest wbrew pozorom banalnie prosta. Wykorzystaj motywy typowe dla tej słonecznej pory roku: kwiaty, motyle, letnie owoce. Mogą być one na naczyniach, tapecie, fototapecie, naklejce na ścianie, na tkaninach. Ze sztucznych motyli (kupisz je m.in. w kwiaciarniach) stwórz kompozycję na gałązkach w wazonie, na zagłówku łóżka, fragmencie ściany. Wstaw też do wazonów cięte kwiaty. Nawet jeden, dwa ocieplą klimat (zimą są osiągalne wszystkie gatunki).

Sposoby na dobry nastrój
Autor: materiały prasowe Villeroy & Boch Zastawa porcelanowa z kwiecistym dekorem

4. Biokominek

Ten świetny wynalazek każdy może mieć w swoim mieszkaniu. Biokominek nie wymaga żadnych podłączeń, opinii fachowców i zezwoleń. Obala też tezę, że nie ma dymu bez ognia, bo… go nie tworzy. Efektem spalania jest tylko para wodna. Do wyboru są biokominki małe, które łatwo przestawisz, wolnostojące oraz do zabudowy w ścianie i zintegrowane z meblami. Wlewasz tylko paliwo przeznaczone do urządzenia, podpalasz i 2–8 godzin możesz cieszyć się widokiem ognia. Nie zastąpi on wprawdzie kaloryfera, ale buduje wokół ciepłą atmosferę i odrywa wzrok od tabletu czy smartfona. Coś na przegryzkę? Co powiesz na ciasteczka z miodem?

Sposoby na dobry nastrój
Autor: mat. prasowe ambusto.pl Nowoczesny biokominek

5. Wciągająca lektura

Dobry kryminał albo romans potrafią tak rozniecić emocje, że trudno się oderwać od książki (niekiedy aż trzeba ścierać pot z czoła). Warto też zadbać o rozgrzewkę umysłową – czytajmy ciekawostki i gawędy, rozwiązujmy quizy, kalambury, ćwiczmy wyobraźnię.

6. Miękkie sploty

Zimą znaczenia nabierają poduszki, pledy i narzuty z dzianin, wełen i polarów. Takie w energetycznych kolorach natychmiast wprowadzą przytulny i miły klimat do wnętrza. Choć są dodatkami i chętnie „przenoszą się” z miejsca na miejsce (np. z fotela na sofę), to wchodzą w skład elementów aranżacji. Staraj się je utrzymać w kolorystycznych ryzach i dopasuj do wyposażenia pokoju.

7. Dynamiczny akcent

Mogą nim być np. bryt tapety na ścianie albo dwie, trzy poduszki, dywanik, tapicerka kanapy bądź fotela. Z intensywnym wzorem, w ciepłych barwach dodadzą pomieszczeniu energii. Złudzenie, oczywiście, jednak skuteczne. Rezultat będzie lepszy, gdy taki mocny punkt aranżacji zestawisz z gładkimi płaszczyznami. Nadmiar wzorów i barw bowiem (przez to, że konkurują ze sobą) osłabi go i wprowadzi bałagan. Jednak ważna jest też równowaga kompozycji. Powiel choćby na jednym elemencie całej dekoracji deseń czy jeden z kolorów dominującego akcentu.

Sposoby na dobry nastrój
Autor: mat. prasowe tapetujemy.pl Tapeta w dynamiczne wzory

8. Wygodne fotele i sofy

Powinno też być wygodnie, by swobodnie wtulić się w fotel albo zwinąć w kłębek na sofie. I by wszystkim domownikom (również gościom) komfortowo się siedziało. Wybierz tapicerkę ciepłą w dotyku (i koniecznie trwałą), np. z szenili wiskozowych, nubuku, mikrofibry.

9. Trochę drewna

To kolejny sposób na przepędzenie chłodu z wnętrz raz na zawsze. Drewno jest nie tylko dobrym termoizolatorem, lecz także świetnie się sprawdza w roli aranżacyjnego ocieplacza (jednego z najlepszych!). Co ważne, wystarczy sam wzór drewna, by efekt od razu się odczuwało.

10. Świetlne sznury

Dzięki nim błyskawicznie wyczarujesz dekoracje podsycające i nastrój w pomieszczeniu, i duszę. Powieś je na ścianie, w oknie, nad stołem lub na relingu w kuchni. Albo inaczej – zwiń sznur w kłębek i włóż do szklanego, przezroczystego wazonu. Możesz też rozniecić nim blask na paterze czy między naczyniami na stole w czasie przyjęcia. Jeśli chcesz wykorzystać kilka sznurów, niech mają jednakową barwę światła i nie migają (w przeciwnym razie mogłyby męczyć oczy).

Sposoby na dobry nastrój
Autor: materiały prasowe Dulux Rozgrzewający kolor ściany na poprawę nastroju

11. Temperatura koloru

Pomaluj ścianę lub jej fragment na żółto (ale nie jaskrawo, bo trudno taki odcień dopasować do innych barw). Doskonale zagra np. tonacja złocistej ochry (królowa ostatniego roku). Wnętrze od razu wypełni się słońcem. Wrażenie jest tak sugestywne, że płaszczyzna koloru naprawdę nie musi być duża. Podobnie podwyższą temperaturę pomieszczenia inne ciepłe barwy: pomarańcze, czerwienie, burgundy, brązy. Za gorąco? Możesz je nieco przyprószyć szarością albo przygasić jej sąsiedztwem.

Jak kolory we wnętrzu wpływają na Twój nastrój?