Sofa z funkcją spania. Kupujemy rozkładaną kanapę do salonu: przewodnik zakupowy

2017-02-27 12:44

Ponieważ nie każdy może sobie pozwolić na oddzielną sypialnię, rozkładana sofa z funkcją spania (kanapa, narożnik) od lat cieszy się powodzeniem. Podpowiadamy, jak dobrze wybrać rozkładane kanapy z funkcją spania codziennego, a także pojemnikiem na pościel do pokoju dziennego. W naszym przewodniku zakupowym poznasz także różne systemy rozkładania sofy.

Spis treści

  1. Rozkładana sofa z funkcją spania: jak wybierać?
  2. Sofa z funkcją spania: jak działa system rozkładania kanapy?
  3. Najczęściej spotykane systemy rozkładania: sofy z funkcją spania
  4. Sofy w pokoju dziennym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Sofa z funkcją spania powinna nie tylko pasować do wnętrza, ale także być trwała, wygodna i nieskomplikowana w obsłudze (chodzi o sposób rozkładania kanapy). Istotne też, żeby sofa rozkładana miała wygodny pojemnik na pościel. Dlatego jeszcze w sklepie kilkakrotnie rozłóż i złóż sofę, usiądź na niej, a potem się połóż. Obejrzyj dokładnie wszystkie elementy metalowe mebla. Sprawdź, czy sofa z funkcją spania jest wygodna, czy dobrze się składa. Pamiętaj też, by zapytać sprzedawcę, czy i jak długą gwarancję producent daje na okucia. To da nam pogląd na trwałość kanapy, którą chcemy kupić do pokoju dziennego. W końcu ma nam służyć wiele lat.

Rozkładana sofa z funkcją spania: jak wybierać?

Zanim wybierzesz się na zakupy do sklepu meblowego, dokładnie wymierz miejsce, w którym chcesz postawić mebel - po rozłożeniu sofy musisz mieć wolną przestrzeń w pokoju, by się swobodnie poruszać. Sprawdź, ile miejsca w swoim salonie możesz przeznaczyć na rozkładaną kanapę i fotele, aby utworzyły wygodny kącik wypoczynkowy.

Nie przegap: Salon inspiracje - zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Planując zakup mebli i ich ustawienie, dostosuj je do swoich potrzeb. Zdecyduj, czy chcesz kupić sofę dwuosobową rozkładaną, czy trzyosobową, a może lepszy będzie narożnik z funkcją spania, który w dzień służy jako miejsce wypoczynku. Pamiętaj też o tym, że na tle dużej powierzchni sklepowej kanapy narożniki wydają się mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Kupując rozkładaną sofę z funkcją spania, zwróć uwagę, czy po rozłożeniu powierzchnia spania i siedziska są równe. To ważne dla wygody, pamiętaj, że niektóre rozkładane sofy mają tak zwaną funkcję spania okazjonalną, a więc nie nadają się do codziennego spania, tylko można od czasu do czasu przenocować na takiej kanapie gości. Jeżeli po rozłożeniu kanapy część do spania wypada na pokryciu mebla, musisz zwłaszcza ten fragment przykryć, np. kocem. W przeciwnym razie tapicerka mebla szybko się zniszczy.

Zobacz też: Aranżacja salonu - ustawienie kanapy w pokoju dziennym >>>

Sofa z funkcją spania: jak działa system rozkładania kanapy?

Sofy z funkcją spania są wyposażone w system rozkładania kanapy i zwykle w pojemnik na pościel. Warto sprawdzić w sklepie, jak działa rozkładanie kanapy. Pamiętaj, że będziesz ją codziennie składać i rozkładać do snu. Jeśli chodzi o funkcję spania, zastanów się, jak często sofa w salonie będzie wykorzystywana jako łóżko. Jeśli codziennie, zwróć szczególną uwagę na konstrukcję (użyte materiały, solidność wykonania), a także na to, czy łatwo się rozkłada. Sprawdź, czy po rozłożeniu powierzchnia materaca jest twarda, równa i jednolita, tak aby zapewnić zdrowy i spokojny sen.

Zainteresuje Cię też: Meble do małego mieszkania - jak wszystko zmieścić? >>>

Przechowywanie pościeli to ważna kwestia, jeśli chodzi o sofę z funkcją spania do salonu. Nie wszystkie sofy rozkładane mają pojemnik na pościel. Jego zaletą jest możliwość szybkiego schowania kołdry i poduszki, ale sofa ze skrzynią jest zawsze masywniejsza i cięższa.

Najczęściej spotykane systemy rozkładania: sofy z funkcją spania

1. Sofa z systemem rozkładania delfin - wysuwany wózek z podnośnikiem (głównie w narożnikach). Skrzynia na pościel znajduje się w drugim segmencie mebla. Bardzo często ten system jest w narożnikach.

2. Sofa z systemem rozkładania 3 DL - przewracane oparcie; wystarczą dwa ruchy, by rozłożyc taką kanapę. Duży pojemnik na pościel.

3. Sofa z systemem rozkładania klik-klak – mechanizm rozkładania do spania jak w wersalkach. Pojemnik na pościel.

4. Sofa z systemem rozkładania sedak/belgijski – podobny do systemu łóżka polowego, na stalowej konstrukcji. Powierzchnię spania kanapy stanowi materac piankowy. Brak miejsca na pościel.

5. Sofa z systemem rozkładania półbelgijskim - wysuwany do przodu wózek, a z niego wyciągane dwie części powierzchni spania. Brak skrzyni na pościel.

6. Sofa z systemem rozkładania włoskim – mechanizm rozkładania sofy do spania również zbliżony do łóżka polowego, jednak powierzchnię spania wyściela gruby materac ze sprężynami typu bonell. Wprawdzie brakuje skrzyni na pościel, za to jest to najwygodniejszy system do spania montowany z sofach.

Sofy w pokoju dziennym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Komplet wypoczynkowy, czyli sofa z fotelami, stanowi najważniejszy element w wyposażeniu salonu. Zobacz inspirujące galerie zdjęć z pomysłami na meble do salonu.

Wygodne meble rozkładane. Sofa z funkcją spania