Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna : jak dopasować baterię do umywalki?

2013-11-20 9:22

Bateria umywalkowa stojąca jest zamontowana w otowrach w umywalce, natomiast bateria umywalkowa ścienna - mocowana do otworów w ścianie nad umywalką. w opisach producentów pojawiają się też nazwy bateria umywalkowa nablatowa, sztorcowa, podtynkowa. Jak się nie pogubić w ofercie sklepowej i kupić odpowiednią baterię łazienkową?

nowoczesna łazienka
Autor: IKEA

Spis treści

  1. Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna?
  2. Bateria umywalkowa nablatowa czy mocowana do ściany?
  3. Montaż baterii umywalkowej stojącej i ściennej
  4. Modne baterie łazienkowe stojące, ścienne i nablatowe - GALERIA ZDJĘĆ

Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna?

Bateria umywalkowa stojąca, inaczej sztorcowa, jest osadzona na umywalce, ma niską i krótką wylewkę, pasuje do umywalek małych i płytkich.

Bateria umywalkowa nablatowa jest mocowana na blacie, wysoka, z zaokrągloną wylewką, najlepiej obrotową, jest odpowiednia do umywalek większych i głębokich.

Bateria umywalkowa ścienna, czyli podtynkowa, lepiej sprawdza się przy dużych, głębokich miskach. Te z dłuższą wylewką montuj tylko w przypadku umywalek nablatowych oddalonych nieco od ściany.

Sprawdź też: Wybieramy baterie łazienkowe - poradnik dla urządzających łazienkę >>

Bateria umywalkowa nablatowa czy mocowana do ściany?

Mamy do wyboru takie sposoby montażu:

  • mocowanie do umywalki. Tu wymagany jest gotowy otwór w umywalce (nie wycinaj go samodzielnie). Rozwiązanie do misek nablatowych, szafkowych, wolno wiszących.
  • mocowanie do blatu. Umożliwia umieszczenie baterii za umywalką albo z boku. Przygotowując otwór, miej na uwadze długość wylewki (strumień wody powinien wpadać do odpływu umywalki). Polecany do baterii umywalkowych nablatowych i meblowych.
  • mocowanie do ściany. Czyli bezpośrednio do rur z wodą. Decyzję o montażu baterii podtynkowej podejmij na etapie planowania instalacji, przed położeniem płytek. W sytuacji nr 1 i 2 zaplanuj miejsce na syfon, np. w szafce. Jeśli szafka ma szuflady, wybierz syfon płaski, np. podtynkowy.

Przeczytaj również: Wygodna umywalka do łazienki. Jaką umywalkę wybrać?>>

Montaż baterii umywalkowej stojącej i ściennej

Jakie odległości są ważne przy montażu baterii umywalkowych stojących, ściennych i nablatowych?

Przy baterii stojącej odległość między końcem wylewki a górną krawędzią umywalki powinnawynosić ok. 15 cm. Baterie ścienne montuje się 25–35 cm ponad górną krawędzią umywalki.

Polecamy: Montaż umywalki - najważniejsze zasady>>

Modne baterie łazienkowe stojące, ścienne i nablatowe - GALERIA ZDJĘĆ

Obejrzyj przygotowane przez redakcję galerie, w których znajdziesz najciekawsze baterie umywalkowe i wannowe - w różnych kształtach, stylach i kolorach.

Odkryj nowy nurt – warsztat FDESIGN | Konferencja Najważniejsze w domu – kuchnia i łazienka
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE