Baterie łazienkowe: umywalkowe, prysznicowe, wannowe. Wybierz wyposażenie łazienki

2014-10-21 11:23

Baterie łazienkowe są efektowne, wygodne i ekologiczne. Kupujesz baterie umywalkowe, prysznicowe, wannowe? Podpowiadamy jakie wyposażenie łazienki sprawi, że będzie funkcjonalna i ekonomiczna. Baterie łazienkowe: przewodnik - dowiedz się, co jest w sklepach i jakie rozwiązania techniczne będą dobre dla ciebie. Co zrobić ze starą baterią? Jakie wybrać baterie umywalkowe, wannowe, prysznicowe - sposoby montażu, ceny, rodzaje.

Spis treści

  1. Baterie łazienkowe: jedno- czy dwuuchwytowe?
  2. Baterie łazienkowe naścienne czy sztorcowe
  3. Baterie łazienkowe eleganckie, czyli baterie podtynkowe
  4. Baterie łazienkowe termostatyczne
  5. Baterie prysznicowe: słuchawki prysznicowe
  6. Dodatki do baterii: wąż i kabina prysznicowa
  7. Czy warto kupić baterie łazienkowe ekologiczne
  8. Bateria wannowa. Co zamiast takiej baterii?

Wyposażenie łazienki i różnorodność wzorów stworzonych przez projektantów sprawia, że obecnie bez problemu można dobrać baterie łazienkowe do określonego stylu łazienki. Baterie mogą być nawet elementem dekoracyjnym łazienki. Chętnie kupowane są baterie łazienkowe mające nowoczesny, opływowy kształt, zaokrągloną i gładką powierzchnię, ułatwiającą utrzymanie baterii w czystości. Modne są też baterie łazienkowe w stylu minimalistycznym – o prostych i oszczędnych kształtach prostopadłościanów i sześcianów, pasujących praktycznie do każdej łazienki. Jednocześnie widoczny jest powrót do wzornictwa lat 20. Te baterie łazienkowe w efektowny sposób łączą tradycyję z nowoczesną techniką. Baterie retro mają stylowe krzyżowe lub jednoramienne uchwyty łączone z porcelaną lub porcelanowe i mosiężne elementy. Korpusy baterii łazienkowych są najczęściej wykonywane z chromowanego mosiądzu, głowice z materiałów ceramicznych. Możemy kupić baterie umywalkowe, prysznicowe, czy wannowe w wielu kolorach. Ciekawy efekt daje łączenie materiałów o różnej fakturze, np. elementów błyszczących i matowych, a także wstawki ze szkła, kolorowego tworzywa sztucznego czy z drewna.

Baterie łazienkowe: jedno- czy dwuuchwytowe?

Baterie łazienkowe jednouchwytowe są wygodne w użyciu, za pomocą jednego uchwytu można regulować temperaturę i intensywność strumienia wody. Nie ma się więc co dziwić, że wypierają baterie łazienkowe dwuuchwytowe – z oddzielnymi pokrętłami do wody zimnej i ciepłej. W bateriach łazienkowych jednouchwytowych ruch uchwytu w pionie reguluje natężenie wypływu, a ruch w poziomie – temperaturę wody. Baterie łazienkowe jednouchwytowe pozwalają naszej łazience być bardziej oszczędną od łazienki, w której znajdziemy baterie łazienkowe dwuuchwytowe, bo pozwalają znacznie szybciej ustawić odpowiednią temperaturę i strumień wody. Takie małe, doraźne oszczędności dają wymierne efekty w skali całego roku.

Baterie łazienkowe naścienne czy sztorcowe

Baterie łazienkowe mogą być umieszczane na urządzeniach sanitarnych łazienki (zwane sztorcowymi) lub podłączane bezpośrednio do instalacji wodnej (naścienne). Baterie sztorcowe montuje się najczęściej przy umywalkach, chociaż są też modele przeznaczone do montażu na obrzeżu wanny. Jednak nad wannę oraz do kabiny prysznicowej zazwyczaj wybiera się baterie wannowe i prysznicowe naścienne.

Baterie łazienkowe eleganckie, czyli baterie podtynkowe

Baterie łazienkowe podtynkowe wybierane są najczęściej do kabiny prysznicowej lub nad wannę, chociaż dostępne są też modele przeznaczone do montażu nad umywalką. Ich atutem jest to, że wszystkie podłączenia i rury pozostają ukryte w ścianach. Składają się z dwóch elementów – podtynkowego i natynkowego. Element podtynkowy baterii umieszcza się w ścianie (zwykle w tym miejscu trzeba ją podkuć, żeby powstało zagłębienie) i podłącza do niego rury z ciepłą i zimną wodą. Natynkowy montuje się dopiero po wykończeniu ścian, na przykład ułożeniu na nich płytek ceramicznych. Po zakończeniu prac tylko on jest widoczny. Rodzaj i rozmieszczenie pozostałych elementów, np. wylewki, główki natrysku, słuchawki prysznicowej czy dysz do hydromasażu, dopasowuje się do miejsca montażu baterii i preferencji użytkowników. Inny zestaw sprawdzi się w kabinie prysznicowej, a inny nad wanną. W obu miejscach zestawy mogą być mniej lub bardziej rozbudowane.

Elementy podtynkowy i natynkowy, chociaż zazwyczaj sprzedawane osobno, dopiero wspólnie tworzą baterię łazienkową. To, co wchodzi w skład jednego lub drugiego, jest różne u poszczególnych producentów. U niektórych w części podtynkowej baterii znajdują się nie tylko podłączenia do instalacji wodnej, ale także mieszacz (zwykle głowica ceramiczna). Część natynkowa to wtedy płytka maskująca z uchwytem lub pokrętłami do regulacji strumienia wody. Tak zbudowany element podtynkowy będzie inny nad wannę, inny do kabiny prysznicowej. Jeżeli w elemencie podtynkowym baterii znajdują się tylko podłączenia instalacji wodnej (a mechanizm mieszający wodę, przełączniki oraz uchwyty lub pokrętła należą do elementu natynkowego), jest on uniwersalny, czyli taki sam do wanny i prysznica. Różne są natomiast elementy natynkowe. Mogą mieć tylko uchwyt do regulacji strumienia wody albo również przełącznik do przekierowywania strumienia wody na słuchawkę prysznicową lub główkę natrysku. Zawsze bezpieczniej jest kupić całą baterię podtynkową u jednego producenta. Można mieć wtedy pewność, że poszczególne elementy będą do siebie pasowały i ze sobą współdziałały. Element podtynkowy musi być trwały i szczelny. Jego obudowa powinna chronić przed  przedostawaniem się wody na ścianę oraz tłumić szum powstający podczas przepływu wody w instalacji. Element podtynkowy ukryty w ścianie (przykryty płytkami czy inną okładziną) musi działać niezawodnie przez długie lata. Dlatego bardzo ważne jest, aby był zrobiony z materiałów dobrej jakości. Zwykle jest z mosiądzu. Element natynkowy, który po zamontowaniu baterii jest widoczny,  najczęściej pokrywa się warstwą chromu wykończoną na połysk lub matową (satynową).

Baterie łazienkowe termostatyczne

Baterie łazienkowe termostatyczne umożliwiają automatyczne, precyzyjne dostosowanie temperatury wody do naszych potrzeb. Niezależnie od zmian ciśnienia i temperatury wody w instalacji utrzymują stałą temperaturę wypływającej wody. Skutecznie zabezpieczają przed poparzeniem. Baterie termostatyczne często mają blokadę (specjalny przycisk) zapobiegającą nastawieniu temperatury wyższej niż 38°C. Wiele z nich jest też wyposażonych w mechanizm odcinający dopływ gorącej wody w razie braku zasilania w wodę zimną. Niektóre mają wewnętrzną komorę, w której stale krąży zimna woda, lub osłonę z tworzywa sztucznego zabezpieczającą przed możliwością oparzenia się o nagrzany korpus baterii. Baterie pryszniocowe i wannowe termostatyczne są produkowane jako jedno- i dwuuchwytowe. W jednouchwytowych temperaturę wody ustawia się na specjalnej tarczy, a intensywność strumienia reguluje uchwytem lub pokrętłem. W dwuuchwytowych jednym pokrętłem reguluje się intensywność strumienia, drugie służy do ustawiania temperatury wody według zaznaczonej skali. Jeżeli bateria jest wyposażona w funkcję oszczędzania wody do 50%, więcej wody popłynie dopiero po naciśnięciu specjalnego przycisku. Baterie termostatyczne są droższe od pozostałych, ale i najoszczędniejsze. Krótki czas uzyskania żądanej temperatury wody pozwala zaoszczędzić wodę i energię do jej podgrzania, a także uniknąć długiego i uciążliwego nastawiania. Zakup baterii termostatycznej rekompensuje się po roku do dwóch lat jej użytkowania.

Baterie prysznicowe: słuchawki prysznicowe

Słuchawki prysznicowe poza kształtem i wielkością różnią się liczbą możliwych do ustawienia rodzajów strumieni. Mogą mieć od dwóch (w najprostszych) do pięciu i więcej (w droższych wersjach). Niektóre słuchawki mają – podobnie jak baterie prysznicowe – funkcję oszczędzania wody. Są modele wyposażone w systemy czyszczące zapobiegające osadzaniu się kamienia. Węże do słuchawek prysznicowych – z tworzywa z elastycznym oplotem lub imitującego powierzchnię metaliczną – mają długość od 120 do 200 cm. Słuchawkę z wężem najczęściej wiesza się na uchwycie lub drążku przymocowanym do ściany. Wąż łączy się z instalacją wodną specjalnym estetycznym łącznikiem zwanym przyłączem kątowym. Słuchawkę wiesza się na uchwycie lub drążku przymocowanym do ściany. Łącznik jest również zamontowany na ścianie.

Dodatki do baterii: wąż i kabina prysznicowa

Aby wąż chował się pod wanną, na jej krawędzi w wybranym miejscu trzeba zrobić otwór i zamontować w nim tuleję, na której będzie spoczywać słuchawka prysznicowa. Wąż może wisieć swobodnie pod wanną lub chować się w pojemniku z automatycznym zwijaczem. Główkę natrysku zwykle montuje się w kabinie prysznicowej. Wygodnie jest zamocować ją na ruchomym przegubie umożliwiającym zmianę kierunku strumienia wody. Zwykle można także  ustawiać różne rodzaje strumienia. Ostatnio bardzo modne stały się tak zwane deszczownice (głowice deszczowe). Można je montować w ścianie na specjalnym ramieniu lub w suficie. Mają znacznie większą średnicę niż zwykłe główki prysznicowe (od 18 do 24 cm), a także bardzo dużą liczbę otworów wypływowych (nawet kilkaset). Dlatego strumień wody przypomina deszcz.  Deszczownice niektórych producentów są tak zbudowane, że wypływająca woda miesza się z powietrzem, dając efekt bardzo  delikatnego deszczu. W kabinie prysznicowej mogą też znaleźć się dysze boczne do hydromasażu – zwykle dwie lub trzy w dwóch równoległych pionowych rzędach. Dysze mogą być zamontowane na ruchomych przegubach, dzięki którym łatwo regulować kierunek strumienia wody. Producenci oferują też gotowe moduły podtynkowe z dyszami bocznymi.

Czy warto kupić baterie łazienkowe ekologiczne

Jakie wybrać baterie łazienkowe? Koniecznie takie, które pozwalają oszczędzać wodę, czyli baterie ekologiczne. Warto wybrać baterie jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej wyregulować strumień wody. Z perlatorem. Każda bateria powinna mieć na końcu wylewki perlator. Jest to specjalne sitko powodujące, że woda miesza się z powietrzem. Dzięki temu strumień wydaje się większy (bardziej intensywny). Perlator ogranicza zużycie wody co najmniej o 15%. Z blokadą. Niektóre baterie mają ograniczniki strumienia i temperatury wody (mogą to być wbudowane blokady lub przyciski eko znajdujące się na obudowie baterii). Strumień wody zwykle jest zablokowany na poziomie 60% maksymalnego, a temperatura – na poziomie 38°C. Aby woda popłynęła większym strumieniem lub miała wyższą temperaturę, trzeba nacisnąć przycisk lub pokonać opór przy przekręcaniu uchwytu. Baterie termostatyczne. Też pomagają zaoszczędzić wodę. Można na nich ustawić stałą temperaturę strumienia wypływającego z wylewki, niezależnie od ciśnienia i temperatury wody w instalacji. Zastosowane w kabinie prysznicowej zapewnią komfortową kąpiel.

Bateria wannowa. Co zamiast takiej baterii?

Zamiast baterii wannowej można wybrać zestaw napełniająco-odpływowo-przelewowy. Zastępuje wylewkę wannową, a także pełni funkcję przelewu (otwór przelewu jest tutaj prawie niewidoczny) oraz umożliwia podnoszenie i opuszczanie korka automatycznego. Można go montować w otworze przelewowym każdego typu wanny, również w wannie z funkcją masażu wodnego. Do zestawu wystarczy dokupić na przykład jednouchwytową baterię podtynkową z przełącznikiem prysznic- wylewka i zamontować w ścianie nad wanną. Z kolei słuchawkę prysznicową można umieścić na obrzeżu wanny lub zamocować na drążku. Niewątpliwą zaletą zestawów  napełniająco-odpływowo-przelewowych, oprócz walorów estetycznych, jest ciche i szybkie napełnianie wanny – woda spływa po jej  ściance. Ponadto często są one wyposażone w zawór zwrotny, który zapobiega zassaniu zanieczyszczonej wody (z wanny) do  instalacji wodnej.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE