Jak wybrać stelaż instalacyjny do łazienki?

2008-10-02 2:00

Przeprowadzenie remontu łazienki wydaje się proste, trzeba mieć trochę pieniędzy, czasu, no i samozaparcia. Niestety, każdy inwestor przekonuje się na własnej skórze, że potrzeba jeszcze wiedzy. Podpowiadamy, jak wybrać stelaż instalacyjny do łazienki.

Jak wybrać stelaż instalacyjny do łazienki?
Autor: Andrzej Szandomirski Jak wybrać stelaż instalacyjny?

Spis treści

  1. Stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej i lekkiej
  2. Wymiary stelaży instalacyjnych
  3. Spłuczki i przyciski do stelaży instalacyjnych
  4. Marka stelaża instalacyjnego
  5. Idealny stelaż instalacyjny do łazienki

Dostęp do informacji jest dzisiaj łatwy, lecz pytanie brzmi, “czego ja właściwie szukam?”. Dobór produktu najwłaściwszego dla danej sytuacji stanowi dziś o stopniu zadowolenia z inwestycji. Planujesz remont łazienki i wymianę wyposażenia? Chcesz kupić miskę ustepową podwieszaną? Dobrze przemyśl wybór stelaża instalacyjnego. Szybki i wygodny montaż oraz łatwość utrzymania w czystości podłogi w łazience to główne, ale niejedyne korzyści wynikające ze stosowania stelaży instalacyjnych. Można dzięki nim ciekawie zagospodarować nietypowe wnęki, ukryć nieestetyczne instalacje, wydzielić w łazience strefy o różnym przeznaczeniu czy wreszcie zainstalować przybory sanitarne z dala od ścian łazienki.

Stelaży instalacyjnych używa się najczęściej do instalowania misek ustępowych i bidetów. W ten sposób montuje się zwykle specjalne modele tych urządzeń, tak zwane wiszące, choć od pewnego czasu są dostępne także urządzenia stojące do takiego montażu. Produkuje się również stelaże instalacyjne do wieszania innych elementów wyposażenia łazienek – umywalek, pisuarów, baterii, a nawet armatury podnatynkowej oraz uchwytów dla osób niepełnosprawnych, jednak są one mniej popularne wśród inwestorów i wykonawców. W tym wypadku urządzenia niczym się nie różnią, tylko inaczej niż zwykle przymocowuje się je do ściany łazienki. Wspólną cechą wszystkich stelaży instalacyjnych, niezależnie od przeznaczenia, jest ich konstrukcja nośna. Stanowi ją metalowa rama z kształtowników z blachy stalowej dobrze zabezpieczonych przed korozją, na przykład przez ocynkowanie, a następnie polakierowanie w technologii proszkowej. Stabilne ramy mają tylko cztery punkty mocowania – dwa do ściany i dwa do podłogi. Słabsze można poznać po tym, że mają ich więcej. Do ramy są przymocowane elementy montażowe i śruby potrzebne do zawieszenia konkretnego przyboru sanitarnego. Oprócz tego w stelażach do umywalki i bidetu są gniazda do podłączenia zimnej i ciepłe wody, a w stelażach instalacyjnych do podłączenia miski ustępowej – zbiornik spłukujący i komplet przyłączy.

Stelaż instalacyjny do zabudowy ciężkiej i lekkiej

Na pierwszy rzut oka można sądzić, że cena jest podstawowym kryterium, na które należy spojrzeć, ale jest to tylko część prawdy. Lepiej rozpatrzyć stosunek ceny do oferowanego produktu, czyli co dokładnie otrzymujemy za określoną kwotę. Stelaże instalacyjne dzielą się na dwie podstawowe grupy: do ciężkiej zabudowy (zamurowane w ścianie z cegły) oraz do lekkiej zabudowy (okładane płytą gipsową). Jeżeli warunki techniczne nie narzucają konkretnego rozwiązania, tańszym wyjściem jest stelaż do ciężkiej zabudowy, lecz jego montaż wymaga więcej umiejętności i czasu, więc niweluje to w części jego niższą cenę.

Wymiary stelaży instalacyjnych

Następny podział konstrukcji można przeprowadzić według ich wymiarów. Mamy tu do czynienia z całą gamą wysokości i szerokości, przy czym daje się zauważyć prawidłowość – im niższy lub węższy stelaż tym wyższa jego cena. Wynika z tego prosta zasada im bardziej nietypowy produkt, tym więcej trzeba za niego zapłacić – dobre zaplanowanie łazienki pozwoli zredukować te koszty. Wygląd stanowi bardzo istotny aspekt wyboru, choć nie powinien być tym najważniejszym.

Spłuczki i przyciski do stelaży instalacyjnych

Przy doborze stelaża należy zwrócić uwagę na możliwości dopasowania różnych przycisków - pod względem funkcjonalnym i stylistycznym (funkcja start-stop lub 3/6 l oraz jak najszerszą gamę dostępnych kolorów oraz materiałów, z których są wykonane). Zmiana wystroju łazienki nie może wiązać się z wymianą stelaża, lecz tylko jego przystosowaniem. Istotne jest też sprawdzenie możliwości zastosowania innych sposobów spłukiwania np. pneumatycznych lub na podczerwień.

Trzeba wziąć pod uwagę również dostępność oraz różnorodność stelaży (czy dany system posiada stelaż do bidetu lub pisuaru i ile trzeba na niego czekać).

Punktem często pomijanym w dywagacjach na temat spłuczek, jest możliwość ich regulacji, czyli dostosowania ilości spłukującej wody do potrzeb użytkowników lub wielkości ceramiki. Dobra spłuczka musi mieć możliwość zmiany ustawień fabrycznych przykładowo z 3/6 l na 4/7,5 l.

Marka stelaża instalacyjnego

Określenie “marka”, w przypadku konstrukcji podtynkowych nie jest jedynie chwytem marketingowym, lecz synonimem obsługi klienta, serwisu, dostępności części zamiennych, gwarancji, doradztwa i doświadczenia. Wyznacza też bardzo istotne w urządzeniach podtynkowych poczucie bezpieczeństwa dla klienta. Najtrafniejsze byłoby stwierdzenie, że jakość idzie w parze z ceną.

Idealny stelaż instalacyjny do łazienki

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, jak znaleźć idealny stelaż instalacyjny do łazienki. Można pokusić się jednak o sprecyzowanie, jak taki stelaż powinien wyglądać. Dobry stelaż instalacyjny powinien dawać możliwość zastosowania całej palety kolorowych przycisków plastikowych i metalowych z podziałem na spłukiwanie 3/6 l lub start/stop. Oferować gamę stelaży do wszelkich przyborów i przynajmniej 5 lat gwarancji. Zapewniać sieć serwisów. No i być markowym produktem o dobrej rynkowej cenie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE