Mozaika w łazience: pomysł na płytki. Mozaika, czy tylko do małej łazienki?

2017-03-28 11:37

Mozaika na ścianach i podłodze to dobry wybór do małej łazienki. Jak zastosować takie kafelki? Mozaika w łazience: wybieramy płytki na ściany, podłogi, pod prysznic i do obudowy wanny. Mozaika łazienkowa: inspiracje z galeriami zdjęć oraz porady architektów, jak stosować mozaikę w łazience i jak ją układać na ścianie. W małej łazience szczególnie istotne jest takie dobranie ceramiki i okładzin ściennych, by optycznie powiększyć wnętrze, a nie jeszcze je przytłoczyć.

Spis treści

  1. Ściany w łazience: modna mozaika
  2. Mozaika w łazienkach: modne kafle
  3. Mozaika: zalety małych płytek
  4. Aranżacja łazienki: mozaika wady
  5. Mozaika i łazienka: modny duet
  6. Mozaika łazienkowa: jak ją układać w łazience
  7. Różne zastosowanie mozaiki w łazience
  8. Mozaika w łazience:  pomysł na wystrój
  9. Mozaika sposobem na ściany bez kantów …?
  10. Mozaika pod prysznicem
  11. Mozaika: różne rodzaje mozaiki
  12. Mozaika szklana: płytki do łazienki
  13. Mozaika ceramiczna: płytki do łazienki
  14. Mozaika kamienna: płytki do łazienki
  15. Mozaika drewniana
  16. Mozaika metalowa: oryginalne płytki
  17. Mozaika montaż: układanie mozaiki na ścianie
  18. Galerie zdjęć: łazienki z mozaiką

Mozaika jako baza wystroju łazienki zawsze się sprawdza. I w małej łazience, i w pokoju kąpielowym. Tak naprawdę im większa powierzchnia, na której jest mozaika tym lepszy efekt. Ponadto mozaika daje nam nietypowe możliwości aranżacyjne – możemy układać z maleńkich płytek, przez niektórych nazywanych iryskami, słowa lub całe sentencje, możemy też tworzyć zaokrąglone narożniki lub łączenie posadzki ze ścianą.

Sprawdź też: ile kosztuje remont łazienki - cennik >>>

Ściany w łazience: modna mozaika

Do wykończenia ścian i podłóg łazienki najpopularniejsze są mozaiki ceramiczne, z kamienia naturalnego oraz mozaika szklana. Ale w aranżacjach łazienek można spotkać również mozaiki metalowe, drewniane, z macicy perłowej czy kamieni półszlachetnych. Te ostatnie sprawiają wrażenie, jakby były biżuterią architektoniczną, zresztą ceny takiej mozaiki często dorównują wyrobom jubilerskim. To, z jakiego materiału jest mozaika, decyduje o jej parametrach technicznych, a także o możliwościach zastosowania w wykończeniu wnętrza.

  • Mozaika wymiary

Mozaiki najczęściej składają się z kostek (kafelki) o rozmiarach od ok. 1 do 5 cm. Mogą przyjmować bardzo różne kształty. Najtańsze i najpowszechniejsze są mozaiki kostki kwadratowe, które powstają z cięcia dużych płytek. Ale spotyka się też mozaiki prostokąty, paski, owale, kółka, pierścienie, trójkąty i inne wielokąty, a nawet takie o nieregularnych kształtach. Z kolei mozaiki postarzane o wyszczerbionych krawędziach są produkowane przez kontrolowane tłuczenie płytek - częściowo nacina się je od spodu, wyznaczając miejsca, w których ma nastąpić podział, a potem tłucze. Dzięki temu kostki mozaiki różnią się od siebie, choć mają przybliżony, założony przez producenta kształt i rozmiar.

Mozaika w łazienkach: modne kafle

Mozaika idealnie sprawdza się w roli... strażnika porządku. Umiejętnie użyte płytki wprowadzą ład i harmonię do łazienki. Mozaika w aranżacji łazienki wydziela strefy i w zależności od potrzeb dzieli lub łączy przestrzeń. Zastosowanie mozaiki zależy od pomysłowości i indywidualnych upodobań. Może być dominującym materiałem wykończeniowym lub być wykorzystana tylko do wyłożenia niewielkich fragmentów ścian (np. żeby wyeksponować część pomieszczenia, wydzielić jakąś strefę w łazience) oraz mozaika jako ornament.

Sprawdź też: galerie zdjęć - mnóstwo inspiracje na łazienki >>>

W aranżacji łazienki mozaika świetnie wygląda jako dekor - gdy pasek z ceramicznych puzzli zdobi granicę między różnymi rodzajami glazury lub występuje w roli przewodnika: położony na podłodze prowadzi z sypialni do wanny. Optycznie powiększymy łazienki, jeśli wyłożymy je jasną glazurą, dodając w jednym miejscu wyrazisty akcent z ciemnych kosteczek mozaiki. Mozaika może także sprawić, że duża łazienka stanie się przytulna – taki efekt osiągniemy, używając ciepłych kolorystycznie płytek na podłodze i ścianach, obudowując nimi meble.

Mozaika: zalety małych płytek

Mozaika, choć znana od wieków, wciąż pozostaje modna. Zapewne za sprawą swoich kilku niezaprzeczalnych zalet.Przede wszystkim mozaika jest bardzo łatwa do ułożenia. Sprzedawana jest w arkuszach (zwykle o wymiarach 30x30 cm). Poszczególne płytki są połączone siatką z tworzywa lub mocowane na podkładzie z papieru perforowanego (tzw. mozaika  przemysłowa). Przy układaniu ważne jest podłoże, które powinno być gładkie, i użycie kleju o podwyższonej elastyczności (cienkie warstwy). W zależności od materiału i technologii produkcji powstają różne powierzchnie. Warto wybierać te błyszczące – odpowiednio  podświetlone, nadadzą wrażenia przestronności nawet małemu wnętrzu.

Aranżacja łazienki: mozaika wady

Mozaika, jak każdy inny materiał wykończeniowy ma też swoje wady. Chociaż nie jest ich wiele, to warto zdawać sobie sprawę z tej najważniejszej. Trzeba pamiętać, że szkło (a więc i mozaika) jest mniej odporne na zarysowania, dlatego szklana mozaika użyta do ozdobienia podłogi w miejscu, w którym trwa intensywny ruch lub są nanoszone duże ilości materiału ściernego, będzie podatna na uszkodzenia powierzchni.

Mozaika i łazienka: modny duet

Aranżacja łazienki z mozaiką dostarcza wiele możliwości. Mozaika obtłuczona, stylizowana na starą, tworzy klimat wnętrza pałacowego. Z kolei mozaika o równych, ostro ściętych bokach może być wykończeniem ascetycznej, surowej aranżacji. Mozaika pomaga przełamać monumentalny charakter łazienki, który mogą nadać mu duże płytki. Mozaiki można używać też jako dekoru wnoszącego lekkość,  rozbijającego zbyt duże, jednostajne powierzchnie. Mozaika sprawi, że łazienka nabierze kolorów, zachwyci zarówno domowników jak i gości.

Bez względu na materiał, z jakiego jest mozaika, są dwie techniki jej wykonywania. Albo od spodu podkleja się siatkę z papieru lub tworzywa utrzymującąją w plastrach, która zostaje wtopiona w zaprawę klejową podczas montażu i jest nieusuwalna, albo od strony licowej nakleja się pełne arkusze z folii z tworzywa lub z papieru, które zrywa się po przyklejeniu mozaiki, a przed jej fugowaniem. Arkusze mozaiki poza zastosowaniem montażowym dodatkowo chronią powierzchnię kostek przed zarysowaniem podczas przechowywania i transportu. Użycie siatki lub pełnych arkuszy pozwala na elastyczne łączenie poszczególnych elementów mozaiki - daje to temu produktowi przewagę nad innymi materiałami wykorzystywanymi do okładania ścian i podłóg łazienki. Sprawia też, że mozaika świetnie nadaje się on do pokrywania różnego rodzaju krzywizn w łazience, a jednocześnie znacznie ułatwia pracę – unika się czasochłonnego składania pojedynczych kawałeczków. W przypadku mozaiki montowanej na siatce lub folii problemem dla niewprawnego wykonawcy może być przyklejenie jej tak, aby został zachowany zamierzony układ fug (to, jaką szerokość powinna mieć spoina między pojedynczymi elementami i kolejnymi plastrami układanki, określa zwykle jej producent). Aby ściana w łazience wyłożona mozaiką wyglądała dobrze, konieczne jest zachowanie takich samych odstępów między kawałkami zarówno w ramach jednego plastra, jak i między sąsiadującymi ze sobą plastrami. Do spoinowania mozaiki używa się zapraw elastycznych. Na rynku dostępne są też mozaiki, w których drobne elementy nie zostały od siebie całkowicie oddzielone i ich spodnia strona w dalszym ciągu stanowi litą płytkę. Jej powierzchnia jest zwykle dzielona na pasy lub kostki, a po zafugowaniu wygląda tak, jakby składała się z mniejszych elementów. Ten rodzaj mozaiki nie nadaje się do układania na powierzchniach innych niż płaskie, ale jest za to zwykle tańszy i szybszy w montażu.

Mozaika łazienkowa: jak ją układać w łazience

Mozaika położona tylko do pewnego poziomu optycznie obniży łazienkę. Ogólna zasada w układaniu mozaiki mówi, że mozaiką wykładamy to, co chcemy zmniejszyć, wysubtelnić. Jasna, a nawet biała mozaika nadaje się do małej łazienki, a ciemna lepiej prezentuje się w dużej łazience. Mozaika może mieć nowoczesne lub geometryczne wzory, na mozaiki przenosi się nawet fotografie! Ale często występuje też mozaika w tradycyjnej odsłonie - kolorowe płytki układają się w etniczne motywy z różnych stron świata lub nawiązują do historii, zmieniając zwykłą łazienkę w łaźnię Afrodyty.

Różne zastosowanie mozaiki w łazience

Mozaika to też wspaniały materiał na ramę lustra, obudowę wanny, pasy nad szafkami. Można jej użyc właściwie zawsze, gdy chcemy sprawić by łazienka się odmieniła. Dobranie kolorów i wzorów mozaiki do pozostałych płytek nie sprawia żadnych problemów, jest ich niezliczona ilość. W kolekcjach mozaika często występuje obok „dziesiątek” i płytek modularnych. Mozaika pozwala na wykończenie powierzchni zaokrąglonych, na przykład kolumn w salonie łazienkowym, na płynne przejście z obudowy wanny na podłogę i na wykończenie zaokrąglonych powierzchni brodzika. Jest też wspaniałym materiałem na cokoły.

Mozaika w łazience:  pomysł na wystrój

Mozaika w łazience to duże mozliwości aranżacyjne. Układając drobniutkie płytki na ścianie możemy tworzyć niesamowite kombinacje kolorystyczne i wzornicze. Z mozaiki możemy układać na gładkim tle słowa albo całe sentencje. Możemy korzystać z gotowych, wymyślonych przez producenta lub możemy pokusić się o stworzenie swojego własnego napisu. Możemy także z mozaiki tworzyć wielobarwne pasy, różnej szerokości i wysokości, możemy tworzyć szachownicę, możemy stworzyć tak modny ostatnio efekt ombre. Możemy nawet stworzyć sky line miasta… Można oczywiście skorzystać z gotowych takich pomysłów. Jest to opcja bardzo wygodna i bezpieczna, ale cena też jest wtedy adekwatna. Jedyną ograniczeniem w wymyślaniu wzorów z mozaiki w wystroju łazienki jest tylko nasza wyobraźnia…  

Mozaika sposobem na ściany bez kantów …?

Czym wykończyć ściany w łazience, które nie są proste lub nie schodzą się w kant? Albo jeśli akrylowy panel chowający asymetryczną wannę jest wyjątkowo brzydki? To proste! Wystarczy położyć na nich mozaikę. Mozaika w łazience doskonale dopasuje się do każdej ściany i wanny. Im drobniejsza tym lepiej. Lepiej dopasuje się do wymagających łuków i krzywizn. Nie dość więc, że wykończymy trudne ściany i krzywizny, to wystrój łazienki zyska oryginalne i niepowtarzalne wzory.

Mozaika pod prysznicem

Aby mozaika sprawdziła się w trudnych warunkach, potrzebna jest odpowiednia zaprawa klejąca i do spoinowania. Pamiętajmy o tym, jeśli chcemy mieć mozaikę pod prysznicem. Jeśli mozaika ma być montowana na zewnątrz lub w miejscach stałego kontaktu z wodą bądź parą, trzeba wybierać nie tę na siatce, lecz mozaikę na papierze lub folii. Mozaika na siatce jest mocowana do niej klejami syntetycznymi, które mogą ulegać degradacji pod wpływem działania wilgoci i środowiska o odczynie alkalicznym. W strefach mokrych, a także tam, gdzie powierzchnia będzie często zmywana, fuga powinna mieć jak najmniejszą nasiąkliwość i porowatość. Będzie wtedy odporniejsza na zabrudzenia i łatwiejsza do utrzymania w czystości. Konstrukcje obciążone ciągłym działaniem wody muszą być wykonane z największą dokładnością. Puste przestrzenie pod płytkami lub niestarannie zaspoinowane szczeliny dają wodzie możliwość penetracji i mogą zepsuć efekt nawet najpiękniejszej mozaiki.

Mozaika: różne rodzaje mozaiki

Mamy kilka podstawowych typów mozaiki, a to, którą z nich i gdzie zastosujemy, zależy nie tylko od jej walorów dekoracyjnych, ale również od parametrów technicznych i użytkowych danego pomieszczenia. Najbardziej popularnym kształtem elementów mozaiki jest kwadrat o formatach: 1 x 1, 2 x 2 lub 5 x 5 cm, ale dostępne są również mozaiki w kształcie prostokątów, na przykład 5 x 2 cm, wałeczków, trójkątów, owali, kółek i całe mnóstwo produktów o nieregularnych kształtach.

Mozaika szklana: płytki do łazienki

Możliwość barwienia szkła, zdobienia, formowania przez odlewanie czy zatapiania w nim innych materiałów - powodują, że mozaiki szklane są obecnie bardzo różnorodne pod względem kształtów, kolorów i faktur. Mozaika szklana może być błyszcząca lub matowa, przezroczysta lub nie, z domieszkami metali szlachetnych, brokatu albo ze szkła witrażowego (dzięki temu taka mozaika idealnie nadają się do tworzenia efektownych ozdób w aranżacji łazienki,np. obramień luster w łazienkach). Ich właściwości fizyczne - brak nasiąkliwości - sprawiają, że sprawdzają się w szczególnych miejscach. Zwłaszcza tam, gdzie poza aspektami estetycznymi ważna jest też higiena, np. w łazienkach albo w basenach (tak przez dziesiątki lat były wykorzystywane m.in. w Hiszpanii). Do przyklejania szklanej mozaiki na normalnych podłożach można używać tych samych zapraw co do płytek gresowych. Ich elastyczność jest wystarczająca, aby związać kawałki szkła z podłożem. Ceny mozaik szklanych mają bardzo dużą rozpiętość. W zależności od rodzaju szkła, jego barwy i ewentualnych domieszek mozaika szklana kosztuje od 90 do 1500 zł/m2. Przykładowi producenci mozaiki szklanej: Sicis, Bisazza, Onix Mosaico, Villeroy & Boch, Paradyż, Krzemień, mozaika Dunin.

Mozaika szklana ostatnio jest bardzo modna, zazwyczaj ma 4 lub 8 mm grubości. Najczęściej jest wytwarzana przez wycinanie z tafli szkła małych elementów o założonym rozmiarze. Następnie są one poddawane obróbce termicznej lub szlifowaniu, które ma nadać ich krawędziom odpowiedni kształt. Szkło może być barwione w masie lub malowane specjalnymi farbami. Jeszcze innym sposobem wytwarzania szklanej mozaiki jest formowanie i stapianie ze sobą warstw kolorowego szkła. To technika zwana fusingiem. Mozaika szklana jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, a także na działanie substancji chemicznych używanych w gospodarstwie domowym, dzięki czemu z upodobaniem jest stosowana na przykład do zdobienia łazienek, pryszniców, saun, niecek basenowych.

Mozaika ceramiczna: płytki do łazienki

Obecnie niemal każda fabryka płytek ceramicznych do łazienki stara się o to, aby do większości serii zaoferować odpowiednio dobraną mozaikę. W zależności od tego, z jakiej ceramiki - gresowej czy nie - są wykonane elementy mozaiki, może ona być stosowana na zewnątrz lub tylko we wnętrzach. Wynika to z tego, że mozaika zachowuje takie parametry, jakie posiadałaby duża płytka z tego samego materiału. Jeśli jest ona zrobiona z masy gresowej, to również jest odporna na ścieranie. Jeżeli natomiast wyprodukowano ją ze zwykłej poszkliwionej masy ceramicznej, jest mocno nasiąkliwa i nadaje się tylko do stosowania we wnętrzach. Dlatego na zewnątrz budynków należy wybierać mozaiki gresowe. Z kolei mozaiki niegresowe świetnie nadają się na ściany w kuchniach i łazienkach oraz na podłogi do łazienki. Do montażu mozaiki ceramicznej używa się zaprawy, jaką zwykle klei się łazienkowe płytki ceramiczne. Mozaika ceramiczna kosztuje 140-750 zł/m2. Cena zależy od rodzaju ceramiki, wielkości kostek i ich kształtu. Przykładowi producenci mozaiki ceramicznej: Cottoveneto, Hoppe, Villeroy & Boch, Cersanit, Paradyż, Nowa Gala, Tubądzin, Ardea, mozaika Dunin.

Mozaika ceramiczna zwykle ma grubość 6-7 mm. Istnieje kilka sposobów jej produkcji. Najczęściej tnie się płytkę ceramiczną większego formatu na mniejsze elementy, a następnie umieszcza ją na siatce papierowej, poliestrowej lub po prostu na folii, umożliwiając w ten sposób szybszy, wygodniejszy i dokładniejszy montaż mazaiki. Druga metoda produkcji jest pewnego rodzaju „oszustwem”, polega na nacięciu powierzchni płytki ceramicznej w taki sposób, aby udawała mozaikę. Po precyzyjnym ułożeniu płytek i odpowiednim dopasowaniu szerokości fug między nimi uzyskujemy identyczny efekt jak w przypadku mozaiki ciętej. Takie płytki co prawda układa się szybciej niż mozaiki, ale nie nadają się do pokrywania na przykład powierzchni o zaokrąglonych kształtach. Trzecia metoda jest najbardziej kosztowna. Polega na formowaniu i wypalaniu elementów mozaiki przy użyciu metod stosowanych przy produkcji tradycyjnych płytek ceramicznych. Dopiero takie malutkie płytki są umieszczane na siatkach lub folii.

Mozaika kamienna: płytki do łazienki

Mozaika kamienna - ma zazwyczaj grubość 9-10 mm. Do produkcji mozaiki kamiennej można wykorzystać praktycznie każdy rodzaj kamienia naturalnego. Najczęściej używa się marmuru, trawertynu i kwarcu. Mozaikę kamienną wykonuje się zarówno z elementów ciętych (w regularne lub nieregularne kształty), jak również z powstałych w efekcie łamania kamienia – w sposób kontrolowany bądź zupełnie przypadkowy. Do wytwarzania mozaiki kamiennej są wykorzystywane także małe kamienie, niekoniecznie poddane cięciu lub szlifowaniu. Nienaruszone zachowują swój pierwotny kształt i mogą być używane przede wszystkim jako element dekoracyjny, zestawiany z innymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne czy drewno.

Mozaika drewniana

Mozaika drewniana – zazwyczaj ma grubość 8 mm. Jest wykonywana z litego drewna, które tnie się najczęściej na kwadratowe, prostokątne lub okrągłe plastry, by następnie umocować je się do siatki ułatwiającej montaż. Mozaika drewniana przeważnie jest produkowana z dębu, jesionu, merbau lub wenge. Te gatunki drewna charakteryzują się dużą twardością, więc mogą być stosowane zarówno na ścianach, jak i podłogach. Trzeba pamiętać o tym, że drewno jest materiałem, który nie lubi wilgoci oraz kontaktu z wodą i mimo tego, że jest specjalnie impregnowane, może w miejscach mokrych przysporzyć nam kłopotów w trakcie eksploatacji.

Mozaika metalowa: oryginalne płytki

Mozaika metalowa – ma najczęściej grubość 8 mm. Najpopularniejszą metodą jej produkcji jest pokrywanie (przyklejanie) do materiału ceramicznego metalowych blaszek. Najczęściej wykorzystywane do tego celu są: aluminium, miedź, brąz i stal nierdzewna. Aby uzyskać ciekawe efekty dekoracyjne mozaiki, metalowe lica poddaje się polerowaniu, szlifowaniu oraz szczotkowaniu lub obróbce termicznej i chemicznej powodującej zmianę koloru bądź faktury materiału. W przypadku aluminium mozaika może być wykonywana z samego metalu, bez użycia podstawy ceramicznej, ale wtedy jej cena jest znacznie wyższa ze względu na większe zużycie metalu. Elementy mozaiki metalowej są klejone na siatce lub folii w celu ułatwienia montażu i zapewnienia jednolitej szerokości fug.

Mozaiki nietypowe – zdarza się, że wykonywane są przy użyciu bardziej niestandardowych materiałów i za pomocą innych technik niż tradycyjne, które polegają na formowaniu, rzeźbieniu i ręcznym malowaniu. Możemy więc kupić mozaikę z żywicy akrylowej, w której zatapia się muszle, owady, rośliny itp. Dostępne są też mozaiki pokrywane lub dekorowane cennymi kruszcami, jak na przykład 24-karatowym złotem.

Mozaika montaż: układanie mozaiki na ścianie

Efektowne i lubiane mozaiki nie są tanie. Dlatego warto się dowiedzieć, jak je prawidłowo układać, żeby były trwałe i cieszyły oczy swoją urodą przez długie lata. Ułożenie mozaiki przez wykwalifikowanego glazurnika jest droższe od montażu zwykłych płytek ceramicznych (tym droższe, im bardziej skomplikowany jest wzór do ułożenia). Oczywiście na cenę montażu mają wpływ również inne czynniki, na przykład rodzaj podłoża, konieczność zastosowania specjalnej zaprawy klejącej czy wykonania bardzo precyzyjnych prac. Wiele z tych czynników jest związanych z rodzajem podłoża, ponieważ to ono wymusza na nas zastosowanie dodatkowych lub bardziej specjalistycznych i skomplikowanych rozwiązań. Podłoża chłonne, takie jak tynki gipsowe, cementowe, cementowo-wapienne lub podkłady cementowe, wymagają jedynie zastosowania dosyć prostych preparatów gruntujących na bazie wodnej dyspersji żywic akrylowych. Ich zadaniem jest wyregulowanie chłonności podłoża i zapewnienie dobrej przyczepności następnej warstwie, w tym przypadku – zaprawie klejącej.

Spoinowanie to w przypadku mozaiki etap wymagający szczególnej staranności. Powierzchnia spoin jest o wiele większa niż przy płytkach o większych formatach, a więc i niebezpieczeństwo, że nie będą one właściwie chroniły podłoża, jest większe nie będzie wysychała zbyt szybko (dzięki temu nie dojdzie do nieprzewidzianych skurczów i spadku wytrzymałości wiązania), uzyskana przyczepność będzie znacznie większa niż ta, która istnieje bez preparatu gruntującego. Dodatkowo  preparaty do podłoży niechłonnych zawierają żywice syntetyczne z dodatkiem mikrowypełniacza kwarcowego, który powoduje „uszorstnienie” i zwiększenie powierzchni podłoża dzięki znajdującym się w nich cząsteczkom kwarcu.

Galerie zdjęć: łazienki z mozaiką

Jak już pisaliśmy, mozaika sprawdza się w różnych rolach. Można ją zastosować w wielu miejscach. Sprawdza się zarówno w roli okładziny różnego rodzaju powierzchni, np. ścianek kabin prysznicowych, do pokrycia obudowy okrągłych czy półokrągłych wanien, jak i wspomnianych wcześniej ram lustra. Jeśli rezygnujemy z tradycyjnego brodzika w kabinie prysznicowej, a ma go zastąpić odpływ w podłodze, warto ją wyłożyć właśnie mozaiką, ale tą bardziej wytrzymałą, gresową. Mozaika plus płytki łazienkowe do sposób na super modną łazienkę. Mozaika zdobi łazienki od dawna i jeszcze nam się nie znudziła! Nic dziwnego, bo mozaika daje nieograniczone możliwości w aranżacji łazienek: kształtuje przestrzeń łazienki i ją dekoruje. Ponadto mozaika zgrabnie łączy się z innymi płytkami łazienkowymi. Do łazienki może być mozaika szklana, mozaika gresowa i kamienna lub mozaika ceramiczna. Za pomocą mozaiki urządzisz ładną i funkcjonalną łazienkę. Zobacz zdjęcia łazienek z płytkami - mozaiką. 

Nasi Partnerzy polecają