Bateria wannowa: jaka najlepsza? Armatura łazienkowa - przegląd

2018-05-30 13:34

Bateria wannowa to niezbędne wyposażenie łazienki. Poszczególne modele różnią się nie tylko sposobem montażu, ale też możliwościami, jakie dają użytkownikom. Na wybór może też wpłynąć pozostałe wyposażenie łazienki. Jaka bateria wannowa będzie więc najlepsza?

Spis treści

  1. Bateria wannowa: jak są zbudowane baterie wannowe?
  2. Bateria wannowa: montaż
  3. Bateria wannowa: wykończenie
  4. Czyszczenie baterii wannowej
  5. Bateria wannowa: warto wiedzieć
  6. Bateria wannowa czy prysznicowa, czyli odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?
  7. Bateria wannowa: jaką wybrać?

Są dwa zasadnicze typy baterii wannowych. W zależności od tego, czy mamy wannę, czy prysznic, montujemy baterie wannowe i wannowo-prysznicowe. Pierwszy rodzaj baterii służy wyłącznie do obsługi wanny, drugi, wyposażony dodatkowo w wąż prysznicowy, pozwala wziąć w wannie natrysk. I tak na dobrą sprawę, jeśli w łazience oprócz wanny jest także kabina, wąż przy baterii wannowej nie jest konieczny - ewentualnie tylko po to, by łatwiej było ją opłukać po myciu. Mimo to większość baterii wannowych ma możliwość przyłączenia prysznica.

Bateria wannowa: jak są zbudowane baterie wannowe?

Obydwa rodzaje baterii wannowych w zasadzie składają się z podobnych elementów. Muszą mieć głowicę, najlepiej ceramiczną, bo jest bardziej niezawodna. Korpus baterii wannowej jest najczęściej mosiężny. Kolej na wylewkę (wchodzi w skład korpusu), z której woda może płynąć nawet kaskadowo. Teraz uchwyt baterii wannowej (lub rzadziej pokrętła) – często jest tylko jeden, bo wpływa to na oszczędność wody, a służy do odkręcania wody. Jeśli jest to bateria wannowo-prysznicowa, musi mieć przyłącze dla zestawu prysznicowego. Ważnym elementem baterii wannowej jest mieszacz wody oraz ogranicznik strumienia wypływu wody zimnej, jak też gorącej, bo odpowiadają za oszczędny pobór. Istotny detal baterii to także perlator, który napowietrza strumień i sprawia, że zużyjemy mniej wody, a mają go także te z wypływem kaskadowym.

Sprawdź też: Baterie łazienkowe - umywalkowe, prysznicowe, wannowe - od A do Z >>>

Termostat w baterii wannowej odpowiada za stałą optymalną temperaturę wody, ale mają go tylko niektóre modele. I wreszcie wąż i słuchawka, oczywiście w bateriach wannowo-natryskowych. Niektóre baterie wannowe wyposażone są od razu w zestawy natryskowe (wąż plus słuchawka), do innych trzeba go dokupić. Nowoczesne słuchawki mają zazwyczaj kilka strumieni wody – od mocnych niczym bicz, po delikatne w formie łagodnego deszczyku. Główki mają wyłożone tworzywem ułatwiającym pozbywania się osadu wapiennego, wystarczy nacisnąć. Choć są też elektroniczne modele baterii wannowo-natryskowych wyposażonych w rodzaj pilota. Ustawia się nim dogodną temperaturę (nie wyższą niż 38 stopni, żeby się nie poparzyć) oraz raz na jakiś czas uruchamia automatyczną dezynfekcję.

Bateria wannowa: montaż

Gdzie się je montuje baterie wannowe? To, że najbliżej wanny – wiadomo, ale też zakładamy, że i wanna stoi w pobliżu instalacji wodno-kanalizacyjnej. I tu mamy kolejny podział, bo mogą być baterie wannowe mocowane w ścianie i są to baterie ścienne na- lub podtynkowe. W pierwszym przypadku na ścianie widoczny jest cały korpus, w drugim zaś „wychodzą” z niej poszczególne elementy, czyli uchwyty, przyciski, joysticki lub pokrętła uruchamiające wodę ciepłą i zimną. Jeśli bateria wannowa ma termostat, jest to tylko jeden element - wylewka, i słuchawka z wężem.

Sprawdź też: baterie łazienkowe oszczędzające wodę

Inny typ, z uwagi na sposób montażu, to baterie wannowe tzw. sztorcowe, zwane też stojącymi. Mogą być jedno-, dwu-, trzy-, cztero- lub pięciootworowe. Wszystko zależy od tego, czy są z kolei jedno- czy dwuuchwytowe i czy są wyposażone w termostat. Te z kolei montuje się na rancie lub obudowie wanny, która powinna mieć wtedy tyle otworów, ile elementów ma bateria, bo w każdym z nich znajduje się jeden.

Innym rodzajem baterii wannowych stojących są podłogowe. To dosyć ekskluzywne modele baterii, które stawia się tuż przy wannie wolno stojącej i montuje do podłogi.

Bateria wannowa: wykończenie

Wciąż dominują baterie wannowe chromowane na srebrno (mat lub połysk), są też złote oraz czarne, białe, a nawet czerwone. A i kształty mogą mieć oryginalne od prostych niczym gałązka, po retro z pokrętłami wyłożonymi emalią i napisami, który odpowiada za ciepłą, a który za zimna wodę.

Czyszczenie baterii wannowej

Jak czyścić baterię wannową? To bardzo istotna kwestia, zwłaszcza w odniesieniu do powierzchni chromowanych, które można nieodwracalnie zniszczyć, używając niewłaściwych preparatów.

Sprawdź też: Sprzątanie łazienki od podstaw >>>

Najbezpieczniej jest przecierać baterie miękką szmatką nasączoną delikatnym środkiem, choćby mydlaną wodą, a następnie wytrzeć do sucha.

Bateria wannowa: warto wiedzieć

Jeśli chcemy mieć baterię wannową sztorcową, szukajmy modelu wanny już z otworami, a nie wszystkie modele je mają, choćby z uwagi na szerokość rantów. Można jednak, jeśli jest to zaznaczone w instrukcji, poprosić o nawiercenie otworów. W przeciwnym wypadku należy, jeśli w łazience jest miejsce, zrobić między wanną a ścianą półkę lub postument i w tym miejscu zamontować baterię.

Bateria wannowa czy prysznicowa, czyli odwieczny dylemat: wanna czy prysznic?

Co wybrać: wannę czy prysznic? Jeśli zastanawiasz się, czy zamontować w łazience kabinę prysznicową czy wannę, zobacz nasze inspiracje. W galeriach znajdziesz zdjęcia łazienek urządzonych w różny sposób.

Bateria wannowa: jaką wybrać?

Zobacz, jakie baterie wannowe są dostępne na rynku. Jaką baterię wybrać? W filmie znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.

Nasi Partnerzy polecają