Projekty łazienek: łazienka z drewnianą posadzką - wnętrze z klimatem

2012-09-17 14:31

Nowoczesne projekty łazienek korzystają z materiałów nietypowych dla tych pomieszczeń. Łazienka coraz częściej przypomina wystrojem pokój. Projekt łazienki z drewnianą podłogą daje duże możliwości, gdy zależy nam również na codziennym obcowaniu z naturą.

Projekty łazienek z drewnem na posadzce wzbogacają wnętrza naszych mieszkań i domów. Łazienka staje się wówczas bardziej przytulna i efektowna. Podłoga z drewna sprawi, że korzystanie z łazienki będzie przyjemniejsze. Ważne jest jednak, aby projekt łazienki uwzględniał odpowiedni gatunek drewna.

Projekty łazienek: drewno w łazience

Drewno w łazience jest narażone na wilgoć, zachlapania i wahania temperatury. Projekty łazienek z drewnem wymagają dobrania drewna stabilnego, twardego oraz odpornego na działanie wody. W łazience lepiej zrezygnować z posadzki z drewna krajowego - wyjątkiem jest jedynie tzw. thermodrewno, czyli drewno poddane obróbce w wysokiej temperaturze. Tylko w ten sposób można bezpiecznie skorzystać z gatunków drewna krajowego takich jak dąb czy jesion.

Projekty łazienek: drewno egzotyczne w łazience

Specyficzne warunki, jakie panują w łazience, lepiej znoszą gatunki egzotyczne - tek i iroko. Drewno tekowe ma bardzo niski współczynnik skurczu (9,1%) i dużą twardość, dlatego tak częśto spotykamy je w projektach łazienek. Dla wystroju łazienki nie bez znaczenia są także walory dekoracyjne drewna. Woskowaty połysk drewną, kolor przypominający krajowy orzech o odcieniu od żółtobrązowego do ciemnobrązowego i usłojenie w postaci brązowych pasów wpiszą się w wystrój łazienki w wielu stylach. To wybór dla tych, co lubią zmiany w wystroju łazienki - drewno ciemnieje pod wpływem światła naturalnego, z czasem łazienka przybiera klimat wnętrza z duszą. Równie często stosowane w projektach łazienek jest drewno iroko. To drewno ma współczynnik skurczu 9,4% i także dużą twardość. Jego zaletą jest wyraziste usłojenie tworzące na większych powierzchniach wyraziste smugi i pasy. Kolor drewna jest zróżnicowany – od miodowego przez oliwkowy aż po czekoladowy brąz. Jest tłustawe w dotyku, dzięki czemu doskonale sprawdza się w łazience. Na posadzkę w łazience można też użyć cedru, mahoniu, merbau i sapeli. W WC, gdzie panują nieco łagodniejsze warunki dla drewna, można ułożyć jatobe czy doussie.

Łazienka z drewnem zdjęcia
Autor: Konrad Kalbarczyk
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022