Nowoczesna łazienka z prysznicem czy wanną? 24 inspirujące projekty

2024-05-13 18:05

Aranżacja funkcjonalnej i nowoczesnej łazienki wcale nie jest łatwa. Musimy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników, którzy będą z niej korzystać, tak aby stworzyć komfortową oraz nowoczesną łazienkę. Jeśli nie masz pomysłu, jak urządzić nowoczesną łazienkę, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i obejrzyj zdjęcia. Prezentujemy 24 oryginalne projekty nowoczesnych, modnych łazienek.

Spis treści

  1. Nowoczesne łazienki: przestrzeń najważniejsza
  2. Czym charakteryzuje się nowoczesna łazienka?
  3. Nowoczesna armatura
  4. Pomysły na ścianę w nowoczesnej łazience
  5. Nowoczesne meble do łazienki
  6. Moda na lamele w łazience
  7. Odpływ liniowy - jaki wybrać? Odpływ liniowy ścienny czy podłogowy? Praktyczny przewodnik i porady

Urządzając nowoczesną łazienkę staniemy przed wieloma dylematami. Co wybrać: wannę czy prysznic, umywalkę nablatową czy wpuszczaną? Na jakie kolory zdecydować się, aby pomieszczenie było ponadczasowe i jednocześnie funkcjonalne? Nowoczesna łazienka to przede wszystkim prostota, jasne lub wyraziste kolory i najczęściej meble o geometrycznych formach oraz ostro zarysowanych krawędziach.

Nowoczesne łazienki: przestrzeń najważniejsza

W nowoczesnych łazienkach ważna jest przestrzeń i w miarę możliwości dostęp do naturalnego światła. Często nowoczesna łazienka projektowana jest w sposób charakterystyczny dla salonu kąpielowego albo nawet salonu z urządzeniami łazienkowymi. Nowoczesne łazienki zazwyczaj podzielona są na trzy strefy: przygotowania (umywalka z lustrem), toaletową oraz wypoczynkową – jeśli łazienka jest duża. W nowoczesnych łazienkach o mniejszym metrażu strefę wypoczynkową zastępuje kącik z toaletą i bidetem.

Czym charakteryzuje się nowoczesna łazienka?

Decydując się na urządzanie łazienki, pierwszym ważnym wyborem będzie zakup płytek i armatury. W nowoczesnych łazienkach, gdzie dominuje minimalizm, zazwyczaj pojawiają się duże płytki w kolorze bieli, czerni i różnych odcieni szarości. Dużo jest odcieni pastelowych, w tym różu.

Modne są płytki imitujące marmur, coraz więcej jest imitacji kamienia w kolorze. Oczywiście minimalistyczne wnętrza nie są pozbawione koloru, najczęściej pojawia się on w formie dodatków lub mebli. Najmodniejsze ostatnio to szafki łazienkowe z ryflowanymi frontami.

Do modnych nowoczesnych łazienek wkracza coraz więcej elementów z innych stylów wnętrzarskich. Prawdziwą furorę robią wzorzyste płytki cementowe. Zwykle układa się je na posadzce albo też wyróżnia za ich pomocą część ściany (np. strefę prysznica).

Ogromną popularnością cieszą się również płytki drewnopodobne. Dzięki nim łatwo przełamać minimalistyczny chłód. Wraz z rozwojem technologii takie płytki coraz lepiej imitują drewno, choć - co oczywiste - nigdy nie zastąpią jego charakterystycznej faktury.

Nowoczesna armatura

Armatura w nowoczesnej łazience to przede wszystkim proste bryły o kwadratowych lub prostokątnych kształtach. Ich popularność wiąże się nie tylko z minimalistycznym trendem - są po prostu bardzo funkcjonalne. Jednym z modniejszych kolorów są kolorowe baterie łazienkowe, prym wiedzie kolor czarny.

Dużym powodzeniem cieszą się umywalki nablatowe, które pozwalają nam na wykorzystanie wolnej przestrzeni wokół umywalki. Do ich produkcji wykorzystuje się coraz to nowe kompozyty, dzięki czemu łatwo też uzyskać nowoczesne, asymetryczny formy, a umywalki są lekkie, solidne i dość cienkie.

Pomysły na ścianę w nowoczesnej łazience

Na ścianach w nowoczesnych łazienkach spotykamy popularne płytki albo mozaikę. Operując kolorami i wzorami płytek, możemy optycznie wydzielić strefy w łazience. Ciekawie w nowoczesnych łazienkach na ścianie wygląda również drewno – najlepsze będzie egzotyczne, które wyróżnia się doskonałą odporność na wilgoć. Możemy też wykorzystać płytki drewnopodobne, cegłę oraz coraz popularniejsze fototapety i tapety do łazienki.

Nowoczesne łazienki to także kamień na ścianie – sprawdzi się na przykład granit, który jest odporny na uszkodzenia, twardy i nienasiąkliwy. Kamień w nowoczesnej łazience może zresztą zdobić nie tylko ściany, lecz także podłogę. Świetnie sprawdzi się również blat łazienkowy wykonany z kamienia. Oprócz granitu chętnie wykorzystuje się marmur (tu barierą bywa wysoka cena!) oraz trawertyn.

Nowoczesne meble do łazienki

Kolejnym krokiem w aranżacji nowoczesnej łazienki jest zakup mebli. Możemy zdecydować się na gotowe komplety (albo samodzielnie je stworzyć z dostępnych ofert w sklepach) lub wykonać meble na zamówienie. To drugie rozwiązanie, choć coraz popularniejsze, wiąże się ze znacznie większymi kosztami, ale może przynieść wiele korzyści, szczególnie jeśli aranżujemy małe pomieszczenie, a takie są zazwyczaj łazienki w bloku. Meble na wymiar pozwalają idealnie wykorzystać dostępne miejsce.

Warto pamiętać: Meble łazienkowe muszą być wykonane z materiałów, które nie chłoną wody, co zwiększa ich trwałość.

Meble do nowoczesnej łazienki powinny wyróżniać się prostotą. Ich liczbę i rozmieszczenie należy dokładnie przemyśleć i precyzyjnie zaplanować. Jeśli decydujemy się na zakup gotowych mebli, zazwyczaj będzie to stojący lub wiszący słupek, szafka z lustrem i szafka pod umywalką. Bez problemu zmieścimy w nich wszelkie niezbędne w łazience drobiazgi, ręczniki i kosmetyki. Doskonałym rozwiązaniem jest zamówienie mebli łazienkowych na wymiar.

Moda na lamele w łazience

Lamele to cienkie, pionowe listwy dekoracyjne, umieszczone w rzędzie i wykonane najczęściej z drewna lub jego imitacji. Obecnie są one jednym z najgorętszych trendów w projektowaniu wnętrz, a to z kilku powodów:

  • Wprowadzają tekturę i nadają głębi pomieszczeniu, co może być szczególnie korzystne w przypadku łazienek, które często mają monochromatyczny wystrój. 
  • Można je łatwo dostosować do różnych stylów, od nowoczesnych po te bardziej klasyczne.
  • Lamele mogą pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, ale też posłużyć za stylowe przepierzenie.

Odpływ liniowy - jaki wybrać? Odpływ liniowy ścienny czy podłogowy? Praktyczny przewodnik i porady

Jak zaprojektować idealną łazienkę?