Wanna z kabiną: na co zwrócić uwagę przy zakupie wanny z kabiną prysznicową?

2021-01-15 9:35

Wanna z kabiną to świetne rozwiązanie do małej łazienki. Aranżacje niewielkiego pomieszczenia to często trudne zadanie dla architekta wnętrz, ale udowadniamy, że może być wygodne. Przy odrobinie sprytu zmieści się w niej wanna i kabina prysznicowa. Zobacz najlepsze rozwiązania!

Aranżacja łazienki wanna Poolspa
Autor: Materiały prasowe Poolspa Fot. Materiały prasowe Poolspa.

Spis treści

  1. Mała łazienka z wanną czy kabiną?
  2. Wanna z kabiną czy kabina prysznicowa?
  3. Wanna z kabiną czy wanna?
  4. Wanna z kabiną idealna do małej łazienki
  5. Mała łazienka z wanną: zobacz aranżacje

Mała łazienka wymaga dobrego wykorzystania przestrzeni. Dlatego aranżacje łazienki muszą być starannie zaprojektowane. Wanna czy kabina prysznicowa - to częsty dylemat w aranżacji łazienki, zwłaszcza jeśli wnętrze jest ciasne i mało ustawne. Gdy do łazienki zmieści się i wanna, i kabina prysznicowa, mamy do czynienia z idealną sytuacją. Niestety nie zawsze udaje się wstawić oba urządzenia, bo powierzchni łazienki nie da się... rozciągnąć.

Mała łazienka z wanną czy kabiną?

Przede wszystkim przeanalizuj potrzeby domowników. Dla osób aktywnych, w ciągłym biegu, lepszy będzie prysznic. Jeśli lubisz wylegiwać się w kąpieli, wybierz wannę. Wanna jest również lepszym rozwiązaniem w przypadku rodzin z małym dzieckiem. Z kolei jeśli wśród domowników są osoby starsze, lepiej sprawdzi się kabina prysznicowa, szczególnie taka bez wysokiego progu. Za wyborem prysznica przemawia także wynikająca z jego charakterystyki oszczędność wody – jednorazowo zużyjesz średnio 1/3 wody potrzebnej do kąpieli w wannie.

Jeśli wanna jest dla ciebie obowiązkowym elementem wyposażenia łazienki, a jednocześnie nie chcesz rezygnować z oszczędzania wody, zwróć uwagę na pojemność modeli, które bierzesz pod uwagę. Najmniejszą pojemność mają nieduże wanny prostokątne, największą – owalne.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest metraż łazienki. Zdecydowanie mniej miejsca zajmują kabiny prysznicowe – minimalne (z punktu widzenia wygodny) wymiary kabiny to 90x90 cm, natomiast wolna przestrzeń przed brodzikiem powinna wynosi 80x90 cm. Z kolei typowa wanna ma 70-80cm szerokości i 160-180 cm długości, a by swobodnie z niej korzystać, potrzebujesz wolnej przestrzeni o wymiarach 100x70 cm przy jej dłuższym boku. Jeśli zależy ci zarówno na braniu kąpieli, jak i korzystaniu z natrysku, doskonałym rozwiązaniem jest wanna z płaskim dnem i parawanem nawannowym.

Wanna z kabiną czy kabina prysznicowa?

Jeśli należysz do tej części ludzkości, która potrafi obyć się bez kąpieli w pianie, masz najłatwiejsze zadanie. Mała łazienka bez wanny, to dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli łazienka ma nietypowy kształt. Zalety prysznica są niezaprzeczalne. Kabina prysznicowa zajmuje mniej niż metr kwadratowy i może wypełnić newralgiczną wnękę łazienki albo miejsce pod skosem. Prysznic zamontowany w narożniku lub między ściankami pozwala na oszczędność przestrzeni, która w zamian pomieści więcej szafek albo pralkę. Na rynku prócz standardowych prostokątnych kabin dostępne są wielokątne lub zaokrąglone, można więc dostosować kształt do indywidualnych potrzeb.

Wanna z kabiną czy wanna?

Wanna jest na pewno potrzebna, kiedy z łazienki korzysta rodzina z dziećmi. Przed kupnem wanny rozważmy architektoniczne możliwości, jakie daje nam łazienka. Pod którą ścianą powinna stanąć wanna? Czy da się wykorzystać wnękę? Znalezienie korzystnego ustawienia jest istotne, bo pozwala uzyskać ergonomiczną, funkcjonalną strefę kąpielową i zachować właściwe odległości między urządzeniami sanitarnymi. Do kształtu i rozmiaru pomieszczenia można dobrać odpowiedni rodzaj wanny. W małej łazience sprawdzi się nie tylko prostokątna, ale również zaokrąglona wanna narożnikowa.

Wanna z kabiną idealna do małej łazienki

Gdy w łazience mieści się i wanna, i kabina prysznicowa, mamy do czynienia z idealną sytuacją. Rano budzi nas szybki prysznic, wieczorem relaksujemy się podczas kąpieli. Jeśli nie ma miejsca na obydwa rozwiązania, czasami udaje się je zyskać. Przyjrzyjmy się ścianom. Może np. uda się powiększyć łazienkę kosztem przedpokoju?

Nawet jeśli nie można przesunąć całej ściany, wystarczy fragment, w którym zmieści się mała kabina prysznicowa. Gdy brak możliwości architektonicznych roszad, i tak mamy dobrą wiadomość: skoro udało się wstawić wannę, od prysznica dzieli nas tylko jeden krok. Prosty i tani jest montaż na wannie zasłony prysznicowej albo parawanu nawannowego, czyli bardziej zaawansowanego i praktyczniejszego rozwiązania. Ten ostatni wart jest uwagi, bo pozwala stworzyć efekt podobny do kabiny prysznicowej. Dostępne są modele o różnych rozmiarach. Można je łatwo dopasować do wanny.

Mała łazienka z wanną: zobacz aranżacje

Mała łazienka może być modna i funkcjonalna jednocześnie. Zobacz, jak urządzić niewielką przestrzeń, by maksymalnie ją wykorzystać.

Jak zaprojektować idealną łazienkę?