Faza na kafle: białe płytki z fazą, które zdominowały polskie łazienki i kuchnie!

2023-03-02 13:36

Białe płytki z fazą, które pokochały polskie łazienki i kuchnie, to niesłabnące MUST HAVE ostatnich sezonów! Tradycyjne, stylowe i ponadczasowe płytki fazowane doskonale wstrzeliły się w upodobania Polaków. Przypominające dawne kuchnie czy ciepłe piece kaflowe kafelki łazienkowe z fazą zdobią teraz zarówno ściany łazienek, jak i kuchni, spiżarni czy nawet piwnic.

Spis treści

  1. Białe płytki łazienkowe z fazą: tradycji czar
  2. Płytki fazowane: modne kafelki do łazienki
  3. Białe płytki z fazą: płytki do kuchni

Płytki kaflowe, płytki fazowane, kafle z fazą, płytki z fazą... nazw bez liku, a przecież wszyscy wiemy, że chodzi o to samo. "Faza" na białe płytki z fazą konsekwentnie nie przemija. Polacy aranżując kuchnie i łazienki wprost zachłysnęli się wielofunkcyjnością i stylistyczną elastycznością tych przypominających piecowe kafle płytek. Na czym polega fenomen ich popularności? Dlaczego lubimy białe płytki łazienkowe fazowane? W galerii prezentujemy zdjęcia łazienek, w których użyto do wykończenia ścian właśnie płytek fazowanych.

Białe płytki łazienkowe z fazą: tradycji czar

Pierwszym i jednym z ważniejszych argumentów, przemawiających za wyborem białych płytek fazowanych przed wszystkimi innymi, jest ich odniesienie do tradycji. Czy tego chcemy czy nie, patrząc na fazowane płytki przed oczyma mamy kunsztowne, przedwojenne piece z czynszowych kamienic, albo kaflowe obudowy żeliwnych kuchni naszych babć oraz całą masę sentymentalnych obrazów z tym związanych. Jesteśmy narodem w bardzo silnym stopniu przywiązanym do tradycji. Ma to, jak się okazuje, swój przejaw nawet w tak prozaicznych aspektach jak wybór płytek do łazienki. Innym argumentem optującym za wyborem fazowanych płytek łazienkowych bądź kuchennych, jest ich prostota, a co za tym idzie - ponadczasowość. Fazowane płytki reprezentują styl klasyczny, tradycyjny. Łatwo jest je "ograć" za pomocą dodatków czy stylu łazienkowego (bądź kuchennego) wyposażenia. Dzięki temu wybierając białe płytki z fazą zyskujemy neutralne tło i wykończenie wnętrza, a zyskujemy znakomitą kanwę do aranżacji przestrzeni dodatkami: kolorystyką, stylistyką zabudowy, armaturą, ceramiką...

Płytki fazowane: modne kafelki do łazienki

Białe płytki z fazą najczęściej wybierane są jako płytki łazienkowe. Prostokątne i/lub kwadratowe kafle, niczym kafelki ulubionej czekolady, układają się na ścianach łazienki albo w klasyczny, jednolity wzór, albo w mariaż dwóch kształtów, w formie kontrolowanego nieładu. Płytkami z fazą wykładamy ściany "od stóp do głów", na wysokość 2/3 bądź wyłącznie strefy narażone na wilgoć. Również i stopień natężenia fazy (czyli ścięcia bądź wyoblenia wzdłuż boków kafla) może być zróżnicowany. Kafelki ścięte mocno, z wyoblonymi (łagodnymi) rantami, dają wrażenie ściany bardzo plastycznej, trójwymiarowej (jak już wspomniana tabliczka czekolady). Ścięcia krótsze i bardziej ostre podkreślają połączenie nowoczesności z tradycją. Takie białe płytki łazienkowe wspaniale nadają się do wnętrz utrzymanych w duchu nowoczesności, najlepiej w połączeniu z innym, kontrastowym kolorem kafla (np. czarnym). Efekt współczesności z nutą art deco gwarantowany.

Jak wybrać oszczędną baterię łazienkową? Obejrzyj baterie w różnej stylistyce!

Białe płytki z fazą: płytki do kuchni

Poszukując fazowanych płytek do kuchni natrafiamy zazwyczaj na dwa najbardziej popularne rozwiązania: prostokątne cegiełki (z bardziej lub mniej zaznaczoną fazą) lub klasyczne białe, "tafelkowe" i szkliwione płytki fazowane. Te ostatnie cieszą się największym uznaniem miłośniczek kuchni w stylu klasycznym, angielskim lub wiejskim. Takimi płytkami fazowanymi okładamy nimi całe kuchnie bądź wyłącznie strefę ponad blatem kuchennym. Białe płytki z fazą odnajdują się także znakomicie w stylistyce glamour (tak w kuchni, jak i w łazience). Nowoczesne kuchnie stawiają raczej na płytki z mniej wyraźną fazą, ale raczej w prostokątnym, cegiełkowym kształcie.

Moda na białe ściany w aranżacji wnętrz